اجازه استخدام هیات علمی را به دانشگاه‌های پزشکی بدهید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: با وجود افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان علوم پزشکی هیچ گونه بودجه‌ای به دانشگاه‌ها اضافه نشده است.

عبدالرضا پازوکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، در رویکرد این دانشگاه نسبت به افزایش ظرفیت دانشجویان علوم پزشکی گفت: در مورد سیاست دانشگاه علوم پزشکی ایران باید بگویم قطعا سیاست‌های نظام را با جدیت پیگیری می‌کنیم. یکی از وظایف ما به عنوان دانشگاه علوم پزشکی تربیت دانشجویان علوم پزشکی برای نیاز کشور است و قطعا نیاز کشور را باید دانشگاه‌های علوم پزشکی برآورده کنند و مطمئنا حمایت می‌کنیم و وظیفه ذاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی همین است.

وی افزود: بحثی که وجود دارد این است که در دو سال اخیر تعداد دانشجویان ما به میزان زیاد و بیش از ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و حتی می‌توانیم بگوییم که بالای ۸۰ درصد پذیرش اضافه داشتیم، اما با وجود افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش هیچ گونه مبلغ اضافه به عنوان بودجه دانشگاه‌ داده نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: با وجود اینکه بودجه‌ای داده نشده است، اما دو ساختمان را با صرفه جویی سختی که داشتیم توانستیم مجموعه‌ای را برای این دانشجویان آماده کنیم.اما مشکل دیگر ما دوره‌های بالینی این دانشجویان است که بیمارستان‌های آموزشی فعلی ما کفایت آموزش را نمی‌کند. دانشجویان باید در بیمارستان حضور پیدا کنند و آموزش‌های لازم را ببیند و این مستلزم آن است که مراکز آموزشی را افزایش دهیم، آمادگی این را داریم که چندین بیمارستان را که درمانی هستند کاندید آموزشی کنیم، اما بودجه‌ای برای آماده سازی این بیمارستان‌ها به عنوان مرکز آموزشی نداریم.

وی ادامه داد: مسئله دیگر این است که باید از سازمان اداری و استخدامی مجوز جذب استخدام هیات علمی به دانشگاه‌های علوم پزشکی بدهند که تمام این‌ها را بتوانیم انجام دهیم و آموزش پزشکی کشور را در همان سطح که هست حفظ کنیم؛ چرا که تمام کسانی که وارد دانشگاه می‌شوند طبیعتا توانمندی لازم را برای درمان بیماران نمی‌توانند کسب کنند و در این صورت هدف نهایی که درمان و ارائه خدمت به مردم است، اگر درمان غلط باشد صدمات و آسیب‌های آن بیشتر می‌شود.

وی در پایان گفت:مشکل بودجه وکمبود هیات علمی را به طور جدی داریم و گرنه بیمارستان درمانی داریم که بتوانیم فضای آموزشی را آماده کنیم.در خواست‌ها را شفاهی و کتبی به مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی دادیم، اما در سال جاری هیچ گونه بودجه‌ای اختصاص داده نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا