تشخیص کم خونی تنها با یک قطره خون

یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه تجهیزات پزشکی موفق به طراحی و تولید دستگاهی شده است که تنها در عرض چند ثانیه مشکل کمبود هموگلوبین افراد را تشخیص می‌دهد.
به گزارش سیناپرس به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، فاطمه حاجی محمدحسینی ، مدیرعامل شرکت شناسل اظهار داشت: این مجموعه فعالیت در حوزه ساخت افزاره‌های آزمایشگاهی و آزمایش‌های خونی بر پایه ریزسیالات زیستی (Bio-Microfluidics) را با تیمی متشکل از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران در دانشگاه تهران آغاز کرد و در ادامه با تکمیل هسته مرکزی فنی و مدیریتی تیم در سال 1399 به عنوان تیم برگزیده دوره چهارم برنامه نوپا در مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا (NBIC) انتخاب شد و در آذرماه سال 1399، فعالیت استارتاپ شکلی رسمی‌تر گرفت و در قالب شرکت با عنوان شناسایی افق سلامت به راه خود ادامه داد و در اسفند همان سال موفق به اخذ گواهی دانش بنیانی خود شد.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه در مشارکت با شرکت پویندگان راه سعادت – از شرکت های پیشرو در تولید تجهیرات پزشکی در کشور – از سال 1400 تیم شناسل بر روی محصول اندازه گیری غلظت هموگلوبین با استفاده از تنها یک قطره خون به شکل POCT مشغول به فعالیت است.

تاثیر کم خونی بر مغز و اعصاب

حاجی محمدحسینی با اشاره به علائم متعدد جسمی و روانی کم خونی از قبیل خستگی، منگی، بی‌قراری، ضعف دستگاه ایمنی بدن و … گفت: تحقیقات نشان می‌دهد برخی اختلالات مانند سندروم پای بیقرار، علائم افسردگی، اختلالات خواب و اضطراب در افراد کم خون بیشتر دیده می‌شود. در دوران جنینی هم با توجه به تاثیر آهن بر دستگاه عصبی و مغز جنین، پایین بودن سطح آهن جنین که به شدت متاثر از سطح آهن مادر به ‌ویژه خانم‌های باردار ساکن مناطق محروم است ممکن است مشکلات مختلفی را برای دستگاه عصبی جنین برای مدت کوتاه ( کودکی) یا بلند مدت ایجاد کند.

تاثیرات کم خونی بر سالمندان

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان شناسل با بیان اینکه یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که ۱۲ تا ۴۷ درصد از افراد مسن به نوعی کم‌خونی مبتلا می‌شوند، افزود: شواهد دیگری نشان می‌دهد کم‌خونی به طور بالقوه حدود ۱۷٪ از جمعیت بالای ۶۵ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به طور خاص، حدود یک سوم موارد کم‌خونی در افراد مسن در اثر کم‌خونی فقر آهن ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: اگرچه برخی از موارد کم‌خونی فقر آهن ممکن است خفیف باشد، کم‌خونی در افراد مسن می‌تواند به تعدادی از پیامدهای نامطلوب از جمله بستری طولانی‌تر در بیمارستان و حتی مرگ‌و‌میر منجر شود. در نتیجه تشخیص و درمان به موقع آن مهم است.

تاثیر کم خونی بر یادگیری دانش آموزان

حاجی محمدحسینی، کم خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه را موجب کاهش قدرت یادگیری دانست و بیان کرد: ضریب هوشی کودکانی که درگیر فقر آهن هستند ۵ تا ۱۰ امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد می‌شود؛ همچنین در این کودکان میزان ابتلا به بیماری های عفونی بیشتر است زیرا سیستم ایمنی آنها قادر به مبارزه با عوامل بیماری زا نیست.

به گفته او، کم خونی تاثیر مستقیم بر رشد و تکامل سیستم عصبی دارد و می‌تواند بر سلامت روان و قدرت شناختی حافظه و یادگیری حتی تا پایان عمر تاثیر منفی بگذارد.

وی با اشاره به ساخت دستگاه Shenacell Hb101 برای اندازه گیری کمی مقدار هموگلوبین در خون در این شرکت گفت: این دستگاه با استفاده از نمونه‌های مویرگی (نوک انگشت و…) یا وریدی در یک آنالیزگر با استفاده از میکروکووت‌های یکبار مصرف آن می تواند بدون کالیبراسیون و تنظیم قبلی به صورت فوری میزان هموگلوبین خون را اندازه‌گیری کند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطر نشان کرد: اندازه گیری هموگلوبین خون نشانه میزان غلظت خون و فراوانی گلبول های قرمز در آن است و تغییر در آن و بخصوص کاهش آن می تواند بسیار مهم باشد.

وی در ادامه از رایج ترین آزمایش های خون که توسط پزشکان از آزمایشگاه ها تحت عنوان اندازه گیری هموگلوبین درخواست می شود، یاد کرد و افزود: این وسیله می تواند یک قطره خون بیمار را در عرض چند ثانیه آنالیز کرده و میزان هموگلوبین آن را نشان دهد. اطلاعات دستگاه می توانند از کابل به رایانه منتقل شوند همچنین دستگاه همیشه آماده به کار بوده و با یکبار شارژ می تواند هزار تست بگیرد و در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها کمک کننده است.

این کارشناس فناور تصریح کرد: سیستم Shenacell Hb101 نتایج کمی غلظت هموگلوبین را با استفاده از نمونه‌های مویرگی یا وریدی ارائه می دهد و مبتنی بر اندازه گیری نوری هموگلوبین در خون رقیق نشده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا