مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده خبر داد:
ایجاد بانک اطلاعاتی ۶۰۰ بانوی نخبه ایرانی

فخرالسادات نصیری، مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده از ایجاد بانک اطلاعاتی ۶۰۰ بانوی نخبه خبر داد و اعلام کرد: بر همین اساس کارگروه‌های اتاق فکر را راه‌اندازی کردیم که براساس جلسات این کارگروه‌ها، ۳ گزارش سیاستی تهیه کرده و به وزیر علوم و معاونت‌های مربوطه ارائه دادیم. همچنین کارگروه حجاب و عفاف را تشکیل دادیم.

به گزارش سیناپرس، او در اجلاس سه روزه رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است، با اشاره به فعالیت خود در وزارت علوم گفت: در یکسال و اندی گذشته براساس دو رویکرد برنامه‌ریزی براساس مناسبت‌های تقویمی و برنامه‌ریزی براساس مأموریت و اهداف فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌ایم.

وی در ادامه به مهم‌ترین انتظارات وزیر علوم از مرکز امور زنان و خانواده اشاره کرد و افزود: براساس ابلاغ وزیر علوم مساله اول شناسایی چالش‌های حوزه زنان و خانواده است که نیاز بود تعدادی از اندیشمندان خانم در وزارت علوم جمع شوند.

نصیری افزود: بر همین اساس کارگروه‌های اتاق فکر را راه‌اندازی کردیم که براساس جلسات این کارگروه‌ها، ۳ گزارش سیاستی تهیه کرده و به وزیر علوم و معاونت‌های مربوطه ارائه دادیم. همچنین کارگروه حجاب و عفاف را تشکیل دادیم.

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده افزود: آئین‌نامه‌ای نیز درخصوص اهداف و وظایف مشاوران تدوین کرده‌ایم که تصویب نهایی آن باقی مانده است.

وی به شبکه نخبگانی اشاره کرد و افزود: یکی از انتظاراتی که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری داشتند، ایجاد شبکه نخبگانی در چند شاخه بود که یک بعد آن تخصصی است.

وی افزود: به عنوان مثال ما دانشگاه‌های برخوردار، نیمه‌برخوردار و دانشگاه با زیست‌بوم ضعیف داریم؛ انتظار وزیر علوم این است که ما نخبه برتر در دانشگاه منطقه محروم را به منطقه برخوردار در تهران وصل کنیم.

نصیری افزود: بر این اساس در نامه‌ای به پژوهشگاه‌ها اسامی تمامی بانوان را به تفکیک رشته و مرتبه‌ای که دارند جمع‌آوری کرده‌ایم و به خود این بانوان نامه ارسال کرده‌ایم تا مرتبه خود را تأیید کنند و این‌که چه شاخص‌هایی را در پنج‌سال اخیر کسب کرده‌اند. مثلاً جزو یک درصدهای برتر هستند یا مقاله‌های پراستناد داشته‌اند؛ همه را جمع‌بندی کرده‌ایم و یک بانک اطلاعاتی از ۶۰۰ بانوی نخبه به‌دست آورده‌ایم.

وی افزود: ۹درصد دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مشاور امور زنان و خانواده ندارند.

نصیری ادامه داد: از مدیر فناوری اطلاعات و امنیت مجازی وزارت علوم درخواست کرده‌ایم سامانه‌ای برای ما راه‌اندازی کنند تا این شبکه نخبگانی در آن‌جا قرار گیرد که این یک بخش شبکه نخبگان تخصصی است.

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده افزود: همچنین یک شبکه نخبگان از مدیران زن ایجاد کرده‌ایم که دو رویکرد دارد. در این شبکه زنان عرصه آموزش عالی تمایل خود در سهم‌ مدیریتی را مشخص می‌کنند.

وی با بیان اینکه  در حال حاضر در تمام دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی 12.5درصد مدیر زن در حوزه‌های عملیاتی و میانی فعال هستند، تصریح کرد: شبکه نخبگانی ایجاد شده کمک می‌کند در صورت نیاز به مدیر خانم از اطلاعات ارائه شده در این شبکه استفاده شود.

وی ادامه داد: همچنین شبکه نخبگانی از اعضای هیئت علمی خانم که در بخش‌های دیگر نیز فعال هستند، تهیه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا