کسب رتبه دوم کشوری و سطح عالی برای استان گیلان

رئیس پارک علم و فناوری گیلان در مراسم اختتامیه چهارمین رویداد استارت‌آپی سرآمدان شاهد و ایثارگر استان گیلان گفت: این پارک توانسته است با ۲۱۰ محصول فناورانه ثبت شده در سامانه “جان” (جریان اقتصادی نوین)، در سال جاری، نزدیک به ۱۰ درصد تولیدات دانش‌بنیان کشور را به خود اختصاص دهد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گیلان، چهارمین رویداد استارت آپی سرآمدان شاهد و ایثارگر گیلان با رقابت هشت تیم برای راهیابی تیم‌های برتر به رقابت‌های کشوری، در پارک علم و فناوری استان گیلان به کار خود پایان داد.

پیرو تفاهم‌نامه این پارک با بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان؛ این رویداد به منظور حمایت از فرزندان شاهد و ایثارگر فعال در عرصه کسب و کارهای نوپا و با هدف ایجاد اشتغال پایدار، حمایت از ایثارگران فعال حوزه کارآفرینی و بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان برای شکوفایی اقتصادی و رشد و گسترش ایده‌های نو در دنیای کسب و کار برگزار شد.

در این مراسم عبدالله حاتم‌زاده، رئیس پارک علم و فناوری گیلان گفت: این پارک با توجه به ماموریتی که بر عهده دارد، توان حمایت حداکثری را از ایده‌ها و  طرح‌های نوآورانه را دارد و خوشبختانه با توجه به حضور و حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان می توانیم حمایت‌های بیشتری حتی فراتر از استان به دانش پژوهان و فناوران ارائه کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان گیلان گفت: تا کنون در استان گیلان 88 شرکت دانش‌بنیان ثبت شده است که با توجه به ظرفیت‌های زیست‌بوم نوآوری و فناوری استان، امیدواریم تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان استان را به 200 شرکت برسانیم.

حاتم‌زاده درباره حمایت‌های معاونت فناوری وزارت عتف اظهار کرد: با توجه به تلاش‌های معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف، در راه‌اندازی سامانه‌های “نان” و “جان”؛ صاحبان ایده و نوآورانی که امروز در این رویداد طرح‌های خود را ارئه کردند، می‌توانند در این سامانه‌ها ثبت‌نام کرده و طرح‌ها و حتی تولیدات خود را برای ارائه به بازارهای داخلی و فراملی، در این سامانه ارائه کنند.

وی ادامه داد: سامانه نان(نظام ایده‌ها و نیازها) برای دریافت ایده‌ها با نگاه رفع نیازهای فناورانه کشور طراحی شده که طراحان و پژوهش‌گران می‌توانند با مراجه به این سامانه، نیازهای فناورانه کل کشور را رصد کنند تا بتوانند درباره آن، راهکار و ایده‌های نوآورانه ارائه دهند و همچنین سامانه جان (جریان اقتصادی نوین)، سامانه‌ای است که فناوران و تولیدکنندگان در حوزه فناوری و دانش‌بنیان،  می‌توانند محصولات خود را ثبت کنند.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به رتبه و سطح عالی پارک علم و فناوری گیلان در کشور اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به تنوع محصولات فناورانه و  دانش‌بنیان در زمینه‌های مختلف؛ پارک علم و فناوری گیلان رتبه دوم کشور را دارد و در سطح‌بندی پارک‌های علم و فناوری کشور به عنوان سطح عالی ارزیابی شده و توانسته است با 210 محصول فناورانه ثبت شده در سامانه “جان”، در سال جاری، نزدیک به 10 درصد تولیدات دانش‌بنیان کشور را به خود اختصاص دهد.

وی در پایان، تنوع محصولات فناورانه در حوزه‌های مختلف فناوری سطح بالا را در استان نمونه اعلام کرد و گفت: استان گیلان با تولیدات دانش‌بنیان شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان خود در حوزه‌هایی هم‌چون تجهیزات پزشکی، صنعت، هوافضا، رادیو داروها؛ به عنوان استان نمونه در کشور به‌شمار می‌آید و امیدوارم با همکاری و همیاری کلیه تاثیرگذاران و دستگاه‌های اجرایی استان و توانایی و قابلیت‌های ایده پردازان و صاحبان ایده، بتوانیم سطح استان را بیشتر از پیش ارتقا دهیم تا در تحقق شعار سال موفق‌تر عمل کنیم.

ایمان قربانی، مدیر خانه خلاق و نوآوری پارک علم و فناوری گیلان درباره این رویداد گفت: براساس فراخوان چهارمین رویداد استارت‌آپی سرآمدان شاهد و ایثارگر، ۲۲ طرح ارائه شد که پس از داوری، هشت طرح برای راهیابی به مرحله پایانی انتخاب شد.

قربانی به عنوان تسهیلگر و راهبر این رویداد با اشاره به نحوه‌ی برگزاری گفت: این رویداد در چهار سطح فناورانه شامل ایده؛ تحقیق و توسعه (R&D)؛ نمونه محصول ((MVP)؛ و توسعه بازار محصول برگزار شد که در هر سطح ۲ استارت‌آپ (در مجموع هشت استارت‌آپ) با هم رقابت کردند که از هر سطح یک استارت‌آپ به مرحله کشوری راه پیدا کرد.

مدیر خانه خلاق و نوآوری پارک علم و فناوری گیلان خاطرنشان کرد: تیم‌های برگزیده چهارمین رویداد استارت‌آپی سرآمدان شاهد و ایثارگر از حمایت‌های پارک علم و فناوری برخوردار خواهند شد.

قربانی بیان کرد: فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی و مستندسازی نرم‌افزارها، اپلیکیشن‌ها، بازی‌های رایانه‌ای، خدمات آموزشی، خدمات اداری و حقوقی در سازمان، سلامت، مراقبت‌های سالمندی و امور جانبازان، امداد و نجات،گردشگری و هتل‌داری، بانکی، بیمه‌ای و کشاورزی از جمله محورهای این رویداد بود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا