اعطای جایزه ملی مسئولیت‌پذیری به برگزیدگان همایش ترویج اخلاق حرفه‌ای

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران از اهتمام این دانشگاه برای تعریف و اعطای جایزه مسئولیت‌پذیری به برگزیدگان بخش‌های مختلف دهمین همایش ملی و دومین همایش بین‌المللی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهدی شهبازی در دهمین همایش ملی و دومین همایش بین‌المللی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران در دوره جدید مدیریتی خود تلاش کرده‌اند که در جهت کیفی‌سازی برنامه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و ارنباط با صنعت گام بردارند و از کمیت‌گرایی فاصله بگیرند.
وی ادامه داد: دو دانشگاه «علوم‌پزشکی تهران» و «تهران» موضوع مسأله‌محوری و نیاز جامعه را سرلوحه خود قرار داده‌اند، در دو سال اخیر نگاه این دو مجموعه و فارغ از رتبه‌بندی‌هایی که معمولاً در دانشگاه‌های غیر مترقی و غیر پیشرو انجام می‌شود، ارزش آفرینی است و آن‌ها خدمت به جامعه را سرمایه خود قرار داده‌اند.
رئیس شورای سیاست‌گذاری دهمین همایش ملی و دومین همایش بین‌المللی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی به برگزاری این همایش اشاره کرد و اظهار داشت: دومین همایش بین‌المللی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی به حوزه‌هایی مختلف مانند فرهنگ، هنر، بهداشت، فقرزدایی، اقتصادی، امنیتی، سیاسی، ارتباط با صنعت، علم و فناوری، خانواده و سایر حوزه‌های توجه کرده است و سرآمدان حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی معرفی می‌شوند.
شهبازی با بیان اینکه مسئولیت‌پذیری اجتماعی در کارگروه‌های متفاوت مورد بررسی قرار گرفته است، ادامه داد: سرآمدان حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی با توجه به چهار گزینه «ارائه خدمت بدون چشم‌داشت»، «مقبولیت اجتماعی و خوش‌نامی»، «اثرگذاری اجتماعی» و «اخلاق‌مداری و وظیفه‌شناسی» انتخاب شده‌اند.
وی یادآور شد: دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران به همراه صنعت پتروشیمی امروز میزبان برپایی این همایش هستند، دانشگاه تهران به همراه دانشگاه علوم پزشکی تهران در دور جدید مدیریتی تلاش می‌کنند در راستای کیفی‌سازی فعالیت‌های آموزش پژوهش و فرهنگ و اجتماع و ارتباط با صنعت از کمی گرایی پرهیز کنند و نگاه کیفی به موضوعات داشته باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه در راستای ارتقای ارزش‌های اخلاقی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی موضوعات خاص و ویژه‌ای در دستور کار قرار گرفته است، افزود: این همایش با همایش‌های ادوار گذشته تفاوت‌هایی دارد، قرار است به صورت هدفمند دسته‌بندی موضوعی صورت گیرد.
شهبازی ادامه داد: بیشتر ملاک‌هایی هم که بر اساس موضوع‌ها در این همایش انتخاب شد، در راستای شاخص‌های مسئولیت‌پذیری اجتماعی در حوزه‌های فرهنگ و هنر، عمران و آبادانی، فقرزدایی، خانواده، محیط زیست، ورزش، خدمات اقتصادی، امنیت، حوزه سیاسی، حوزه آموزش، صنعت، علم و فناوری و حوزه سازمان‌های مردم نهاد است که بر مبنای شاخص‌های زیر برگزیدگانی معرفی شدند که در دو بخش امروز خدمت سرآمدان هستیم.
وی گفت: بیشتر شاخص‌های ما در راستای انتخاب برگزیدگان و سرآمدانه ملی یا مسئولیت‌پذیری اجتماعی از جمله برای خدمت بدون چشم داشت است چراکه عزیزانی هم که در جلسه ما حضور دارند و به نام هستند در حوزه مسئولیت‌پذیر اجتماعی عزیزانی هستد که عمدتاً دنبال دیده شدن نبوده‌اند و نیستند و یکی از شاخص‌های مدنظر ما برای انتخاب برگزیدگان اخلاق مداری و وظیفه‌شناسی و در نهایت گستره خدمت بی‌منت است.
گفتنی است دهمین همایش ملی و دومین همایش بین‌المللی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی و رونمایی از نشان مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران با حضور سیدمحمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران و حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، جمعی از شخصیت‌های سیاسی و دانشگاهی در سالن اجلاس سران برگزار شد.
در این همایش که با میزبانی دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود، قرار است محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی سخنرانی کند.
هدف از برگزاری همایش بین‌المللی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی ایجاد شبکه‌سازی و ارتباط بین کنشکران و سازمان‌ها و نهاد‌ها است. مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌های نسل چهارم در ایران و جهان از دیگر اهداف و محور‌های مهم این همایش است.
محمدعلی کیانی دبیر اجرایی دهمین همایش ملی و دومین همایش بین‌المللی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی، تکریم و تجلیل سالیانه چهره‌های شاخص حقیقی و حقوقی و مؤثر در ارائه خدمات و حمایت‌های اجتماعی و دامن زدن به فرهنگ مهرورزی و دیگردوستی را از اهداف و برنامه‌های همایش اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی عنوان کرد.
وی پاسخ‌گویی، قانونمندی، یاریگری، خیرخواهی و آینده‌نگری را از مؤلفه‌های مسئولیت‌پذیری اجتماعی برشمرد و گفت: این گردهمایی سالیانه با حضور دانشگاهیان مسئولیت‌پذیر، فعالان نهاد‌های مدنی، داوطلبین مؤسسات ملی و گروه‌های جهادی برگزار می‌شود.
دبیر اجرایی دهمین همایش ملی و دومین همایش بین‌المللی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی با بیان اینکه اثرگذاری‌های اجتماعی دانشگاه با ترویج اخلاق حرفه‌ای و تعمیق مسئولیت‌پذیری اجتماعی در سطوح مختلف فردی، نهادی، سازمانی و بنگاه‌ها ارتقا پیدا می‌کند، گفت: مسئولیت اجتماعی بر تعهّد اجتماعی به عنوان پایه و اساس رفتار یک فرد، شرکت یا سازمان در جامعه تأکید دارد و در مبانی دینی نیز به روشنی به آن اشاره شده است و عامّه مردم و توانگران را نسبت به بستر زیستِ اجتماعی و همنوعان خویش، مسئول و پاسخگو می‌داند.
کیانی از ایجاد فضای به اشتراک گذاشتن تجارب و دستاورد‌های علمی، مهارتی، ارتباطی و اجتماعی حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی در قالب رویداد‌های به‌هم‌رسانی، به عنوان یکی از کارکرد‌های این همایش سالانه نام برد و گفت: نهاد دانشگاه با ارائه مدل‌های کارا و اثربخش توانمندسازی به شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در راستای توسعه پایدار منطقه‌ای، می‌توانند نقش اثرگذار خود در زمینه مسئولیت‌پذیری اجتماعی ایفا کند.
وی بر ارزیابی علمی تأثیرات اجتماعی پروژه‌های مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی مبتنی بر نقشه آمایش سرزمین تأکید کرد و اظهار داشت: در این ارزیابی‌ها لازم است میزان اثرگذاری این پروژه‌ها در تشویق عمومی و تهییج نوجوانان و جوانان کشور برای مشارکت و پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی در جامعه سنجیده شود تا شرکت‌ها و دستگاه‌ها از فعالیت‌های نمایشی که از سوی برخی شرکت‌ها به نام مسئولیت اجتماعی صورت می‌گیرد، فاصله بگیرند و جهتگیری مناسبی برای کارآمدسازی فعالیت‌های این حوزه رقم بزنیم.

تجلیل از ۱۵ چهره در دهمین همایش ملی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی
۱۵ چهره فعال در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی یکشنبه شب اول بهمن ماه به عنوان چهره‌های شاخص دهمین همایش ملی ترویج اخلاق حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری اجتماعی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران معرفی و تجلیل شدند.
معرفی و تجلیل از این ۱۵ شخصیت، با حضور حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، مهدی شهبازی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و یوسف نوری مشاور وزیر امور خارجه و وزیر سابق آموزش و پرورش در سالن اجلاس سران صورت گرفت.
محمد سلیمانی استاد دانشگاه علم و صنعت ایران در حوزه آموزش، غلامعلی افروز استاد ممتاز دانشگاه تهران در حوزه خانواده، محمد ترکمانه مدیرعامل بنیاد برکت در حوزه عمران و آبادانی، حبیب کاشانی در حوزه ورزش، زهرا حسینی‌تبار در حوزه خانواده، عباس مصلی‌نژاد در حوزه فرهنگ، حمید چوبینه در حوزه سازمان‌های مردم نهاد، عبدالرحمن رستمیان در حوزه بهداشت و درمان، سیاوش میرحاجی در حوزه صنعت، محمدرضا واعظ مهدوی در حوزه عمران و آبادانی، زنده‌یاد سعید کاظمی آشتیانی در حوزه علم و فناوری و محسن ابریشمی در حوزه سازمان‌های مردم نهاد و مهندس غلام پیروزی، مهدی ریزوندی و سیما علی‌پور در حوزه اهدای وقت و تخصص به عنوان چهره‌های فعال در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی معرفی و تجلیل شدند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا