پیوند برکات الهی با کارهای علمی سعید ایران

معاون خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان و از همکاران زنده یاد کاظمی آشتیانی با اشاره به تحقق شعار «ما می‌توانیم» از سوی دکتر کاظمی گفت: وی در فعالیت خود به توسعه فعالیت‌های علمی جهادی، کمک به نیروی انسانی اعتقاد داشت و همواره به دنبال اقداماتی در سطح ملی بود،‌ برای تحقق بخشیدن به این اعتقاد از نیروهای جوان و متعهد به‌گونه‌ای استفاده می‌کرد که این نیروها نیز در کنار وی رشد کنند.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر احمد وثوق معاون خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان و از همکاران زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با اشاره به اثرگذاری علمی کاظمی‌آشتیانی اظهار کرد: مدت حیات زنده‌یاد سعید آشتیانی کوتاه بود؛ اما از جهت بهره‌وری و اثربخشی بسیار زمان طولانی می‌توان برایش منظور کرد، در زمینهٔ‌های مختلف مانند پیشرفت علمی و رفع نیازهای جامعه تأثیرگذار بود و ایشان با رفع وابستگی و عملکردی که داشت با ارزآوری توانست به بنیه اقتصادی کشور نیز کمک کند.

این متخصص پژوهشگاه رویان ادامه می‌دهد: ایشان علاوه بر تخصص در علوم ژنتیک در زمینهٔ بحث‌های فرهنگی و قرآنی نیز صاحب‌نظر بودند، وی اقدامات فراوانی در جهت اشاعه فرهنگ اسلامی و فرهنگ قرآنی در دانشگاه و اطرافیان خود انجام داد که اثرات آن حتی پس از فوت وی نیز کاملاً محسوس است.

توجه ویژه به فرهنگ ایران-اسلامی

وی با اشاره به تأکید کاظمی آشتیانی در حفظ زبان فارسی افزود: از همان بدو فعالیت آموزشی در هنرستان آزادی فلسطین،‌ ایشان توجه ویژه‌ای به بحث قرآن و در کنار آن فرهنگ ایرانی اسلامی داشت و تأثیرات فرهنگی این آموزش در شاگردان ایشان کاملاً مشهود است.

قطع وابستگی به خارج

وثوق با اشاره اقدامات علمی آشتیانی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین تأثیرات علمی آشتیانی، مدیریت بی‌نظیر در راه‌اندازی مراکز پیشرفته درمان ناباروری در ایران بود که همت ایشان و جمع‌آوری تیم همگن برای این کار باعث شد یکی از وابستگی‌های ایران به خارج از کشور قطع شود.

به گفته وی؛‌ علاوه بر اجرای انواع روش‌ها به‌روز در درمان ناباروری، این مراکز پذیرای زوج‌های جوان خارجی نیز است به جرات می‌توان گفت مرکز رویان یک پژوهشگاه در مقیاس جهانی و نمونه‌های موفق خارجی است.

این متخصص پژوهشگاه رویان بیان کرد: تأثیرگذاری علمی آشتیانی محدود به علم ژنتیک و درمان زوج‌های نابارور نبود؛ بلکه در بحث سلول‌های بنیادی و سلول درمانی و طب بازساختی و ژن‌درمانی با کمک اساتید جوان پژوهشگاه دانشگاه این علم نیز در کشور پایه‌گذاری شد و امروز ما می‌توانیم اعلام کنیم درزمینهٔ دانش‌های روز در سطح جهانی قرار داریم و حتی در برخی از رشته‌ها آمادگی ارائه خدمات داریم.

وی افزود: یکی از عادات علمی ایشان داشتن پشتکار برای به ثمر رساندن ایده‌های ذهنی خود بود، به‌طوری‌که ایشان از ایده‌های خوب به‌سادگی عبور نمی‌کردند و با یک تحلیل در اسرع وقت ایده‌های نو را شکار می‌کردند و تا به ثمر رساندن آن رها نمی‌کردند.

افزایش کیفیت جشنواره خوارزمی

وثوق بیان کرد: وی در پربار بودن جشنواره دانش‌آموزی خوارزمی نقش جدی داشت و با تشکیل تیم داوری و ترغیب دانش آموزان برای کارهای علمی در سطح کشور توانست جشنواره خوارزمی را در بخش علوم پزشکی و زیست‌شناسی تقویت کنند.

این متخصص پژوهشگاه رویان بیان کرد: بحث کنگره بین‌المللی پژوهشگاه رویان در زمینهٔ علوم تولیدمثل و سلول بنیادی از کارهای ماندگار زن یاد آشتیانی بود که در سال ۱۴۰۳ شاهد برگزاری بیست و پنجمین دوره آن هستیم، این اتفاقی نادر در محافل علمی است که حتی در دوران کرونا نیز این جشنواره به کار خود ادامه داد.

به گفته وی؛‌ انتشار مجلات بین‌المللی رویان در بحث سلولی و علم تولیدمثل با همت ایشان بود و توانست ضریب نفوذ مناسبی در مجامع بین‌المللی داشته باشد.

حمایت از بنیان خانواده

وثوق با بیان اینکه یکی از علل طلاق در جامعه ما بحث ناباروری زوجین است، بیان کرد: اقدامات کاظمی آشتیانی علاوه بر تأثیرات علمی کمک قابل‌توجهی به حفظ بیان خانواده و پیش‌گیری از طلاق در میان خانواده‌ها بود. با راه‌اندازی مراکز درمان ناباروری و ارائه خدمات درمانی در سطح استاندارد بسیاری از زوج‌ها از توانستند از نعمت الهی فرزند برخوردار شوند و استمرار زندگی خانوادگی ‌آن‌ها تضمین شود و این‌یکی از اثرات داشتن مراکز درمانی است و اینکه ما توانستیم با هزینه مناسب و قابل پرداخت از سوی زوجین این مشکل را حل کنیم.

این متخصص پژوهشگاه رویان افزود: درگذشته خانواده‌های نابارور برای اعزام به خارج برای درمان باید از هیئت‌امنای دولت ارز دولتی دریافت می‌کردند،‌ جدا از اینکه نتیجه این درمان نیز مشخص نبود و بسیاری از مردم امکان استفاده از این خدمات را نداشتند و منابع ارزی فراوانی صرف تأمین برای درمان می‌شد، بنا به آمارهای اعلامی، بیشترین تخصیص ارز پس از بیماری‌های قلبی مشکلات مربوط به ناباروری بود.

وی ادامه داد: امروز از اقصی نقاط کشور زوج‌های نابارور با مراجعه به این مراکز تحت درمان قرار می‌گیرد،‌ حل این معضل کمک شایانی به حفظ حریم خانواده و جلوگیری از بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود.

وثوق با بیان اینکه این افتخار را داریم که به عنوان پیش‌قراولان این مراکز درمانی در جهاد دانشگاهی باشیم، بیان کرد: به غیر مرکز رویان در تهران در ۷ مرکز استان نیز مرکز درمان ناباروری نیز راه‌اندازی شده است.

تحقق شعار ما می‌توانیم

این متخصص پژوهشگاه رویان با اشاره به تحقق شعار ما می‌توانیم از سوی کاظمی آشتیانی بیان کرد: پایه این اقدام علمی بر پایه شعار “ما می‌توانیم” است، آشتیانی در فعالیت خود به توسعه فعالیت‌های علمی جهادی، کمک به نیروی انسانی اعتقاد داشت و همواره به دنبال اقداماتی در سطح ملی بود،‌ برای تحقق بخشیدن به این اعتقاد از نیروهای جوان و متعهد به‌گونه‌ای استفاده می‌کردند که این نیروها نیز در کنار ایشان رشد کنند.

وی افزود: این روحیه قوی از خودباوری عمیقی که ایشان به خود و همچنین نیروهای جوان متعهد داشت، سرچشمه می‌گرفت و همواره از ارائه دانش خود به‌منظور افزایش ظرفیت علمی و سطح شاگردان دریغ نمی‌کرد.

پیوند برکات الهی با کارهای علمی

وثوق عنوان کرد: وی توکل بسیاری بالایی به خداوند متعال داشت و در مراحل سخت علمی همواره با پشتوانه صلوات، روزه و نماز اقدام به حل مسئله می‌کردند،‌ وی عادت داشت مسائل علمی را به برکت الهی همراه کند.

این متخصص پژوهشگاه رویان با بیان اینکه مقام معظم رهبری هموار بر موسسه رویان نگاه مثبتی داشته است، عنوان کرد: در صحبت‌های خصوصی و گزارش‌های آشتیانی به مقام معظم رهبری ارائه می‌کردند ما متوجه می‌شدیم ایشان از روند و توفیقات این پژوهشگاه بسیار خرسند بودند و در بازدید از پژوهشگاه رویان این موسسه را یک نمونه مؤسساتی است که انسان آرزوی آن را دارد، خواند و در خصوص کاظمی آشتیانی ایشان را فردی مؤمن و متعهد و فرزند راستین انقلاب می‌خواندند.

وی افزود: مقام معظم رهبری در ملاقات خصوصی همواره به کاظمی آشتیانی تأکید می‌کردند در راه انقلاب نباید خسته شوید، ایشان حامی این پژوهشگاه هستند و به عنوان مشوق همواره با حمایت خود به دنبال تشویق متخصصان این پژوهشگاه برای رسیدن به اعتلای علمی و فرهنگی ایران بوده است.

دیدار با خانواده شهدا

وثوق با اشاره به روحیه همدلانه و تلاش کاظمی آشتیانی برای ایجاد یک فضای دوستانه و خانوادگی در میان همکار خود بیان کرد: نگاه کاظمی آشتیانی به مجموعه رویان نگاهی دوستانه و خانوادگی بود، همواره سعی داشت با جمع‌کردن اعضای پژوهشگاه در جمع‌های دوستان و خانوادگی خارج از محل کار اُلفت و دوستی را میان آن‌ها شکل دهد.

این متخصص پژوهشگاه رویان با اشاره به دیدار ایشان از خانواده شهید رعیت بیان کرد: معمولاً در شب عید فطر ایشان با جمع‌کردن دوستان به منزل شهید رعیت از دانشجویان شهید علوم پزشکی تهران می‌رفتند و علاوه بر دیدار با خانواده این شهید، فضای زیبای را به میان دوستان رقم می‌زد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا