جهادگر برتر مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

در دومین مسابقات دانشجویی اتحادیه دانشگاه های کشورهای حوزه دریای خزر که در دانشگاه ماخاچ کالای داغستان روسیه برگزار شد؛ جواد شقاقی مسئول تکثیر و توزیع نمونه های زیستی بانک گیاهی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به کسب مقام دوم این دوره از مسابقه شد.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، دومین دوره مسابقات دانشجویی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزربا هدف تقویت فعالیت‌های بین‌المللی دانشجویان عضو اتحادیه، آشنا شدن دانشجویان دانشگاه‌های عضو اتحادیه با اهداف و ماموریت‌های آن، ایجاد نشاط و تنوع در فعالیت‌های اتحادیه با برگزاری مسابقات فرهنگی، ورزشی، علمی، زمینه‌سازی برای توسعه تبادلات دانشجویی میان دانشگاه‌های عضو اتحادیه و معرفی اقوام و فرهنگ‌های بومی و محلی حاشیه دریای خزر در قالب مسابقات عکاسی و نوشتار با موضوع محیط زیست و خزر و همگرایی فرهنگی برگزار شد.

در این دوره از مسابقه جواد شقاقی دانشجوی دکتری ژنتیک و بهنژادی گیاهی (ژنتیک مولکولی) وعضو جهادگر مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در بخش نوشتار با موضوع “بررسی شرایط زیست محیطی دریای خزر و ارائه راهکارهای آن” مقام دوم این مسابقات را کسب کرد.

در بخشی از موضوع منتخب نوشتار آمده است: دریای خزر با نظام محیط ‎زیست استثنایی، آبزیان و جانداران گوناگونی را در خود جای داده، ولی آنچه موجب اهمیت این دریا شد، منابع انرژی (نفت و گاز) آن است، که مسأله چگونگی بهره‌برداری از منابع انرژی ارتباط نزدیکی با خطوط انتقال آن از این منطقه پیدا کرده است. مسأله مهمی که می‌‎تواند حتی امنیت کشورهای ساحلی خزر را تهدید کند، شرایط زیست‌محیطی دریای خزر است.

همچنین توسعه زیرساخت‎های فیزیکی شهری و دگرگونی خط ساحلی، بهره‎برداری نامناسب از منابع شیلات، فعالیت‎های کشاورزی با استفاده از آفت‎کش‎‌ها، کود و سایر مواد شیمیایی کشاورزی سبب بروز مشکلات زیست‎محیطی در سواحل خزر شده است. این آلودگی به ‎دلیل ورود فاضلاب و پساب‎های کشاورزی است. نبود مدیریت پساب‎های مراکز صنعتی سبب‎ شده سالانه هزاران لیتر فاضلاب وارد دریای خزر شود. آلودگی دریای خزر ناشی از ورود آلاینده‎های با منشأ خشکی است؛

همکاری‌های ساحلی با هدف کاهش مشکلات موجود در این دریاچه می‌‎تواند یکی از راهبردهای مناسب برای کاهش مشکلات زیست محیطی دریای خزر باشد.

گفتنی است نمایشگاه آثار منتخب، همزمان با برگزاری اجلاس بیست و پنجم اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در دانشگاه دولتی داغستان (شهر ماخاچکالای داغستان روسیه) برگزار شد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا