ضربه سیاست رفع تعهد ارزی به تجارت فرش و صنایع دستی

حسین سلاح‌ورزی رئیس اتاق ایران در همایش توسعه تجارت فرش و صنایع دستی، اظهار داشت که اعمال سیاست رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان موجب کاهش صادرات فرش شده است.

حسین سلاح ورزی، در همایش توسعه تجارت فرش و صنایع دستی ادامه داد: این موضوع که با وجود ارزآوری بالای حوزه صنایع دستی و فرش، میزان صادرات در این حوزه به حداقل میزان خود در سال‌های اخیر رسیده و از ارقام صادراتی دو میلیارد دلاری به 55 میلیون دلار کاهش یافته، نیازمند آسیب‌شناسی جدی است.

او افزود: اگرچه تحریم‌ها بر کل صادرات کشور و از جمله صادرات این بخش، اثرگذار بوده است اما اصلی‌ترین عامل اثرگذار، نحوه سیاست‌گذاری‌ها از جمله اعمال سیاست رفع تعهد ارزی است که باعث شده در سال 1402 با تراز تجاری منفی 12 میلیارد دلاری در صادرات غیرنفتی مواجه شده و پیش‌بینی تراز تجاری منفی 17 میلیارد دلاری تا پایان سال داشته باشیم.

سلاح ورزی تأکید کرد: اگر سیاست‌گذاران علاقه‌ای به یادگیری علم اقتصاد ندارند، دست‌کم از روند گذشته بازار درس بگیرند و در نحوه سیاست‌گذاری‌های صادراتی خود تجدید نظر کنند.

او گفت: در پنج دهه اخیر صنایع دستی و فرش ایران جزو ارز آورترین محصولات ایرانی بوده‌اند تا جایی که این بخش در دوره جنگ هم از منابع اصلی تأمین ارز کشور بوده است.

رئیس اتاق ایران بیان کرد: در اقتصادی که مهم‌ترین ضعف آن خام فروشی است، ناگفته پیداست که توجه به صنایع دستی و فرش، به عنوان حوزه‌ای با بالاترین ارزش افزوده و اشتغالزایی، تا چه اندازه مهم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا