اشتراک گذاری اطلاعات شخصی و محصولات با فناوری جدید

یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری کرمان کارت‌های ویزیت پیشرفته مبتنی بر فناوری NFC را عرضه کردند که اطلاعات فرد و یا محصولات و خدمات آنها را از طریق موبایل می‌تواند با دیگران به اشتراک بگذارد.

نوید زراعتی، مدیر عامل این شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات مستقر در پارک علم و فناوری کرمان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: زمینه تحقیقاتی ما در زمینه تولید نرم‌افزار است و در سال جاری موفق به طراحی و ساخت کارت‌های ویزیت هوشمند شدیم.

وی افزود: این کارت‌ها این قابلیت را دارند که می‌توان با استفاده از فناوری NFC اطلاعات کاربر را از در داخل این کارت بارگذاری کرد.

زراعتی با بیان اینکه اطلاعات بارگذاری شده بر روی این کارت‌ها می‌تواند شامل اطلاعات فرد، محصولات تولیدی مرتبط با فرد صاحب کارت و یا کاتالوگ‌های محصولات باشد، اظهار کرد: هر زمانی که نیاز بود، فرد می‌تواند از طریق اینترنت، اطلاعات داخل کارت را ببیند.

مدیر عامل این شرکت فناور یادآور شد: از این طریق زمانی که فرد به جلسه‌ای می رود و یا کسی اطلاعات وی را درخواست کرد، فرد صاحب کارت می‌تواند با قرار دادن کارت بر روی گوشی فرد مقابل، کلیه اطلاعات خود را به گوشی طرف مقابل منتق کند.

وی انتقال اطلاعات را از طریق نرم‌افزار NFC دانست و خاطر نشان کرد: اگر گوشی فاقد این نرم‌افزار بود، از طریق QR کد روی کارت می‌توان اطلاعات آن را منتقل کرد.

زراعتی عنوان این کارت را «دوچی» به معنای «کاربرد دو چیز» یعنی کارت ویزیت مجازی و واقعی دانست و گفت: امکان بارگذاری شبکه‌های اجتماعی فرد، تماس‌ها، محصولات تولیدی، خدمات ارائه شده، رزومه فرد و ویدئو از دیگر قابلیت‌های این کارت به شمار می‌رود.

مدیرعامل این شرکت فناور تاکید کرد: زمانی که این کارت از سوی ما برای کاربر صادر می‌شود، پروفایل و یک نام کاربر و رمز عبور به فرد داده می‌شود و فرد می‌تواند در هر زمانی که بخواهد، اطلاعات خود را ببیند و یا ویرایش کند و یا مواردی را به آن اضافه کند.

وی با بیان اینکه کارت‌های NFC در ایران تولید نمی‌شوند، افزود: نوع کارت استفاده شده برای این منظور نیز در ایران تولید نمی‌شود، چون فناوری‌ای که چسب بین کارت زده می‌شود و چیپ NFC بین آنها قرار می‌گیرد، در کشور نبود که ما این نوع کارت‌ها را به تولید رسانیدیم.

مدیر عامل این شرکت فناور یکی دیگر از کاربردهای این کارت‌ها را اطلاعات تماس عنوان کرد و گفت: در این کارت امکان ذخیره‌سازی رمز وای فاز نیز وجود دارد.

زراعتی در پاسخ به این سؤال که آیا این کارت همانند کارت کلید اتاق‌های هتل است، گفت: کارت‌های هتلی هم بر اساس فناوری NFC و هم RFID است.

وی تاکید کرد: ما اخیرا تفاهم‌نامه‌ای را با یک شرکت مستقر در پارک فناوری نجف‌آباد اصفهان برای تولید ۱۰ هزار دستبند NFC برای بیماران مبتلا به آلزایمر منعقد کرده‌ایم. این دستبند قابلیت ردیابی این دسته از بیماران را دارد، به این صورت که اگر فرد از منزل خارج شد، از طریق این دستبند که اطلاعات فرد گمشده در گوشی وی وارد می‌شود، می‌توان به خانواده وی اعلام کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا