سعید ایران فعل «خواستن، توانستن است» را صرف کرد

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: نحوه کار، مدیریت و پیگیری زنده یاد کاظمی آشتیانی دنیایی حرف داشت، چراکه با تلاش شبانه‌روزی و پیگیری خود فعل «خواستن، توانستن است» را صرف کرد.

به گزارش سیناپرس از روابط عمومی جهاددانشگاهی، فتح‌الله توسلی نماینده مردم بهار و کبودراهنگ و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در آستانه هجدهمین سالروز درگذشت دکتر سعید کاظمی آشتیانی بنیانگذار پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی و سلول های بنیادی در ایران، در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: شخصیت‌هایی مانند زنده یاد دکتر سعید کاظمی ‌آشتیانی که در حوزه‌های مختلف علمی ورود پیدا کنند و در کار خود پیگیری داشته باشند و مثمر ثمر واقع شوند کم است، امثال وی خدمات ارزنده‌ای در مباحث علوم نو برای ایران اسلامی داشته‌اند.

توسعه تحقیقات در زمینه باروری و ناباروری از دستاوردهای زنده یاد کاظمی آشتیانی است

وی عنوان کرد: توسعه تحقیقات در زمینه باروری و ناباروری، تولید، تکثیر و انجماد سلول‌های بنیادی جنینی و بهره‌گیری از آن برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج را می‌توان از جمله دستاوردهای زنده‌یاد کاظمی ‌آشتیانی برشمرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تجلیل و فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با زنده یاد کاظمی ‌آشتیانی، تصریح کرد: فرمایشات و نظرات مقام معظم رهبری در رابطه با زنده یاد کاظمی ‌آشتیانی آنجا که فرمودند «کاظمی ‌آشتیانی یک فرزند صالح انقلاب و از رویش‌های مبارک بود» خود به تنهایی گویای شخصیت و جایگاه و ارزش این نابغه و دانشمند ایران اسلامی است.

توسلی بیان کرد: زنده یاد کاظمی ‌آشتیانی، رییس سابق پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی دارای درجه دکترای تخصصی جنین‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس بود که پس از تشکیل پژوهشگاه، در رشد طب تولیدمثل، فناوری سلول‌های بنیادی و همانندسازی در کشور نقش بسزایی داشت.

وی با اشاره به اینکه در حوزه علمی نحوه کار زنده یاد کاظمی‌ آشتیانی و مدیریت و پیگیری وی مجموعه‌ کاملی بود که موجب شد مؤسسه پژوهشگاه رویان را بنیانگذاری کند، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در یکی از فرمایشات خود فرموده‌اند «علت اینکه من به مرحوم سعید کاظمی‌ آشتیانی اینقدر علاقه داشتم و الان هم در دلم و در ذهنم برای آن جوان عزیز، ارزش و جایگاه قائلم، حرکت او، نحوه‌ کار او، مدیریت او، پیگیری او، یک مجموعه‌ کاملی بود از آن چیزی که آدم دوست می‌دارد و آرزو دارد».

نحوه کار و مدیریت این نابغه دانشمند دنیایی حرف داشت

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی افزود: نحوه کار، مدیریت و پیگیری این نابغه دانشمند دنیایی حرف داشت، وی با تلاش شبانه‌روزی و پیگیری خود فعل «خواستن، توانستن است» را صرف کرد.

توسلی گفت: زنده یاد دکتر کاظمی‌ آشتیانی بعد از تشکیل پژوهشگاه رویان در مدیریت این مجموعه با تلاش و مطالعاتی که داشت، موجب شد که این مؤسسه جزو مجموعه‌های بسیار سرآمد باشد.

وی با بیان اینکه همواره مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های خود در جمع اقشار مختلف به این دانشمند و نابغه کشور اشاره دارند، اظهار کرد: در سال ۱۳۸۳ در مراسم چهره‌های ماندگار از این نابغه و دانشمند کشور تقدیر شده است.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مؤسسه رویان گفت: در زمانی‌که بنده در وزارت خارجه بودم، ارتباط مستمری با این مؤسسه داشتیم و هیأت‌هایی که از خارج از کشور به ایران می‌آمدند را برای بازدید از این مؤسسه همراهی می‌کردیم و آنها از اقدامات این مؤسسه متعجب می‌شدند.

توسلی در ادامه گفت: با توجه به فعالیت‌های این پژوهشگاه در رابطه با سلول‌های بنیادی در چندین مورد شاهد بودیم که کشورهای اروپایی هر گونه همکاری با این پژوهشگاه را تحریم کردند و مواد مورد نیاز این مجموعه را نمی‌دادند، چراکه اقدامات انجام شده مهم این مجموعه را دیده بودند.

خلأ شخصیت هایی چون زنده یاد «کاظمی آشتیانی» همواره در جامعه احساس می شود

وی بیان کرد: زمانی‌ که در وزارت خارجه مسئول میز فرانسه بودم به یاد دارم که فرانسوی‌ها پیگیر بودند که از اقدامات رویان اطلاع پیدا کنند چراکه فرانسوی‌ها در حوزه ژنتیک بسیار کار کرده‌ بودند و برای آنها این موضوع بسیار مهم بود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: امروز پژوهشگاه رویان در بحث درمان بیماری‌های خاص و حتی پوستی نیز ورود پیدا کرده و اقدامات خوبی را انجام داده است و در حال انجام دارد.

توسلی یادآور شد: جهاد گروه پزشکی را نیز در اوایل انقلاب زنده یاد کاظمی ‌آشتیانی راه‌اندازی کرده چراکه دانشگاه علوم پزشکی جهاد گروه پزشکی نداشت و این مجموعه هسته اولیه برای جهاددانشگاهی در کشور شد و از آنجا کار را آغاز کرد، ضمن اینکه امروز مؤسسه رویان به یکی از پژوهشگاه‌های تأثیرگذار کشور تبدیل شده که میراث این مرد بزرگ است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: زنده‌یاد سعید کاظمی‌ آشتیانی شخصیت ارزشمندی بود که خلأ وجود چنین شخصیت‌هایی همواره در تمامی حوزه‌های علمی جامعه احساس می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا