اهدای یادداشتهای دانشفر همدانی به آرشیو ملی غرب کشور

مجموعه پیش نویس ها و یادداشت های زنده یاد حسن دانشفر همدانی به آرشیو ملی غرب کشور اهدا شد.

به همت حامد الوندی پرتو از فرهنگ دوستان و یاوران اسناد همدان، مجموعه یادداشت ها، دست نوشته ها و پیش نویس کتاب های زنده یاد حسن دانشفر همدانی به مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور اهدا شد.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور با اعلام این خبر افزود: این مجموعه شامل پیش نویس کتاب های استاد حسن دانشفر، نمونه خطاطی ها و سیاه مشق خوشنویسی، نکته برداری ها برای تحقیقات و پژوهش ها و یادداشت های پراکنده برای تالیف کتاب ها و مقالات است که به این مدیریت اهدا شده است.

میثاق گودرزی افزود: اسناد مذکور پس از طبقه بندی، در سامانه تخصصی آرشیو ملی ایران به ثبت خواهد رسید تا در دسترس علاقمندان و پژوهشگران قرار گیرد.

حسن دانشفر از ادبا، محققین برجسته و استادان خوشنویس پیرو شیوه میرزا غلامرضا اصفهانی بود که در همدان زندگی و فعالیت می‌کرد. در حافظ‌شناسی و بیشتر در خیام‌شناسی نیز تبحری استادانه داشت. وی مؤلف پنج کتاب است که با خط خود او نوشته و منتشر شده‌اند.

از جمله خصوصیات خط دانشفر قلم‌هایی بود که استفاده می‌کرد. زبانه تراشیده شده این قلم‌ها جزم و زاویه زبانه قلم تقریباً ۱۸۰ درجه بود. مورب نبودن قلم، قدرت مانور را تا حد زیادی از نویسنده می‌گیرد و نشاندن شش دانگ قلم بر روی کاغذ سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل قدرت خط او بیشتر در دو دانگ مشقی متبلور شده است.

از تالیفات وی می توان به موارد ذیل اشاره کرد: چند نکته درباره عین‌القضات همدانی عارف و مجاهد بزرگ اوایل قرن ششم هجری، درب‍اره رب‍اع‍ی‍ات ع‍م‍ر خ‍ی‍ام ب‍ا م‍ق‍دم‍ه‌ای از م‍ج‍ت‍ب‍ی م‍ی‍ن‍وی، اسپیده‌باز: سیری در احوال و اشعار بابا طاهر همدانی، از پندار تا یقین: مروری بر خیام هدایت، ذکاءالملک فروغی و دشتی، مفتون همدانی، س‍ی‍ری در اش‍ع‍ار ح‍اف‍ظ: ک‍ش‍ف و اس‍ت‍خ‍راج س‍ی و ه‍ش‍ت غ‍زل ال‍ح‍اق‍ی و چ‍ه‍ل و س‍ه ب‍ی‍ت ب‍ی‍گ‍ان‍ه در ح‍اف‍ظ.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا