پذیرش بدون آزمون استعدادهای برتر دانشگاه امیرکبیر

رییس اداره استعدادهای درخشان و المپیادهای دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اجرای طرح پذیرش بدون آزمون در مقاطع تحصیلات تکمیلی از میان استعداد برتر در این دانشگاه با روش‌های جدید خبر داد و گفت: پذیرش این افراد مازاد بر ظرفیت دانشکده‌ها است.

به گزارش سیناپرس از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر ایمان شریفی در مراسم تقدیر از دانشجویان المپیادی و ممتاز این دانشگاه با بیان اینکه در این رویداد دانشجویان ورودی با رتبه های کنکوری کارشناسی کمتر از ۵۰۰ حضور دارند، افزود: یکی از اقداماتی که از سال جاری اجرایی کردیم، برقراری ارتباط با مدارس سال های آخر دوره متوسط با هدف آشنایی آنها با رشته‌های مهندسی و با این دانشگاه است.

شریفی برگزاری تورهایی بازدید دانش‌اموزی را از برنامه های این دانشگاه برای آشنا کردن دانش آموزان این نهاد علمی نام برد و یادآور شد: امیدواریم این با این اقدام رشته های مهندسی و رشته هایی که در سال های اخیر اسقبال کمتر از انتظار داشته است را به جایگاه اصلی خود برسانیم.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: در کنار این اقدام از بخش های صنعتی نیز افرادی را دعوت کردیم. این بخش های صنعتی حامی هدایایی هستند که به دانشجویان اهدا می‌شود. وی این امر را زمینه سازی آشنایی متقابل صنعت با دانشجویان برتر و ارتباط دانشگاه با صنعت عنوان کرد.

وی گفت: ۲۴ دانشجو با کسب رتبه های کمتر از ۱۵ المپیاد علمی کشور در سال ۱۴۰۲ در این دانشگاه افتخارآفرینی کرده اند. در سال جاری در مجموع ۳۷ نفر حائز رتبه‌های کمتر از ۵۰ المپیاد علمی کشور شدند و بالاترین رتبه هایی که داشتیم رتبه اول در دانشکده مهندسی پزشکی در گرایش سلول های بنیادی و مهندسی بافت، رتبه دوم از دانشکده های مهندسی برق، کامپیوتر، مواد و متالورژی و رتبه سوم از دانشکده مهندسی صنایع و مکانیک بودند.

رییس اداره استعدادهای درخشان و المپیادهای صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: در مقایسه با ۳ سال اخیر، تعداد افراد المپیادی با رتبه کمتر از ۱۵ پذیرش شده در این دانشگاه نشان می دهد امسال جهش خوبی با ۲۴ نفر داشتیم. سال گذشته ۱۶ نفر و در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۸ نفر بوده است.

شریفی یادآور شد: رتبه های کمتر از ۱۵ المپیاد علمی دانشجویی می توانند کارشناسی ارشد خود را بدون آزمون و به صورت مازاد بر ظرفیت دانشکده‌ها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه تحصیل دهند.

وی گفت: پذیرش دانشجویان بدون آزمون مقطع کارشناسی ارشد را امسال برای اولین بار با همت وزارت علوم در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به صورت استاد محور آغاز کردیم و در این روش ۴۹ نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی به صورت استاد محور ثبت نام شدند که ۲۷ نفر از آنها در مقطع کارشناسی ارشد است.

رییس اداره استعدادهای درخشان و المپیادهای این دانشگاه افزود: نحوه پذیرش به این صورت است که اگر افرادی شرایط استعدادهای درخشان را داشته باشند مازاد بر ظرفیت دانشکده ها می توانند با توافق استاد، مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری را شروع کنند.

وی با اشاره به همکاری بنیاد نخبگان استان تهران با این دانشگاه پیشنهاد افزایش ارائه امکانات به نخبگان را ارائه کرد و گفت: بنیاد ملی نخبگان استان تهران قول مساعد داده است امکاناتی را برای ما فراهم کند.

شریفی اضافه کرد: دفتر بهره‌ وری نخبگان را احیا کردیم و از سوی بنیاد نخبگان استان تهران دو نفر سفیر که فارغ التحصیل دانشگاه هستند، در آن مستقر شده اند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا