پیشرفت 90 درصدی مرمت و مقاوم‌سازی آرامگاه سعدی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس گفت: تاکنون حدود 90 درصد مرمت بنای آرامگاه سعدی انجام‌شده و تا 10 روز آینده به پایان می‌رسد.

به گزارش سینا پرس فارس، محمد ثابت اقلیدی امروز 5 دی ماه گفت: تعمیرات، مرمت و مقام سازی کالبد اصلی و سنگ نماهای بخش داخلی و خارجی پیرامون مقبره سعدی با پیشرفت حدود 9۰ درصد تا 10 روز آینده به پایان می‌رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس با بیان اینکه پروژه مرمت آرامگاه سعدی یکی از مهمترین پروژه‌های در دست اجرا در استان فارس است گفت: اعتبار اختصاص‌یافته به این پروژه بیش از ۱۱ میلیارد ریال بوده است.

ثابت اقلیدی افزود: معماری آرامگاه سعدی، ترکیبی از معماری قدیم و جدید هست که ستون‌های افراشته و بلند و کاشی‌کاری‌های زیبای لاجوردی است.

او بابیان اینکه بنای فعلی آرامگاه سعدی از سال 1330 ساخته‌شده است گفت: معماری بنا تاکنون به همان شکل حفظ‌شده است که از دهه ۶۰ تاکنون به علت گذر زمان آسیب‌هایی ناشی از فرسایش در بنا به وجود آمد که ضرورت مرمت بنا را دوچندان کرده بود.

ثابت اقلیدی ادامه داد: باتوجه‌به اهمیت این بنای میراثی، ضمن مطالعاتی که بر روی آسیب‌های بنا انجام شد، مرمت بنا در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفت و پس از تهیه طرح مراحل مرمت بنا توسط متخصصان مرمت تخت جمشید آغاز شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا