تقدیر از پژوهشگران و فناوران برگزیده دانشگاه صنعتی شریف

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در مراسم تقدیر از پژوهشگران و فناوران برگزیده این دانشگاه از افزایش تعداد کل ارجاعات مقالات پژوهشگران این دانشگاه خبر داد.

به گزارش  سیناپرس مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده دانشگاه صنعتی شریف با حضور سیدعباس موسوی سرپرست دانشگاه صنعتی شریف و برخی از مسؤولین دانشگاه شریف، به‌ مناسبت هفته پژوهش برگزار شد و از پژوهشگران، فناوران، طرح‌ها و مراکز پژوهشی برگزیده دانشگاه شریف تجلیل شد.

در ابتدای مراسم سیدعباس موسوی سرپرست دانشگاه صنعتی شریف ضمن تبریک هفته پژوهش گفت: در نهادی به نام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستیم و باید در این نهاد به خوبی علم آموزش داده شود و پژوهش انجام شود. دانشگاه صنعتی شریف تلاش دارد در حوزه‌های آموزش، پژوهش و فناوری فعالیت داشته و سرآمد باشد.

وی افزود: علاوه بر این سه اولویت بحث کارآفرینی نیز در دانشگاه‌ها اضافه شده و دانشگاه‌های نسل چهارم باید کارآفرین باشند و در حال حاضر در دانشگاه، مرکز نوآوری شریف را داریم که ظهور و بروز این فعالیت‌هاست.

سپس حسن حدادپور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف گفت: در سال گذشته دانشگاه توانست به رشد همیشگی‌اش ادامه دهد. باید بتوانیم با تصمیمات درست و همت بیشتر جزو پژوهشگران برتر در سال آینده باشیم.

حدادپور افزود: در حوزه ارتباط با صنعت برای هشتمین سال متوالی به عنوان دانشگاه برتر شناخته شده‌ایم که نشان‌دهنده این است که دانشمندان در دانشگاه نسبت به حوزه صنعت و فناوری اهتمام ویژه‌ای دارند.

وی اضافه کرد: حجم و مبلغ قراردادها در ارتباط با صنعت صعودی بوده است در صورتیکه سال‌های گذشته به دنبال این بوده‌ایم که جهش زیادی داشته باشیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف گفت: در حوزه پژوهش بین پژوهش و ارتباط با صنعت طرحی به نام «هاتف» معرفی شد، این طرح ابتکاری است که بین دانشگاه و معاونت علمی انجام می شود. در «هاتف» بیش از ۱۴۰ طرح را ضمانت کرده‌ایم تا به تولید محصول و کارآفرینی منجر شود که ۱۴ طرح در حال حاضر تبدیل به قرارداد شده و اگر این طرح‌ها به نتایج خوبی برسند یک نوآوری در کل کشور اتفاق می‌افتد.

وی به رشد مقالات اشاره کرد و گفت: رشد مقالات از نظر تعداد قابل توجه نبوده ولی در هر صورت امسال تعداد ۲۱۰۰ مقاله به چاپ رسیده است. می‌توان گفت که تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه ۴۶۰ تا ۴۷۰ نفر است و حدود ۴.۵ تا ۵ مقاله بر نفر داریم که ۶۳ درصد آنها دارای رتبه Q۱ است.

حدادپور اضافه کرد: طرحی در هیات رییسه دانشگاه مطرح شد ضمن آن صحبت‌هایی هم با معاون اول رییس جمهور صورت گرفت و قرار شد این طرح در یک بازه ۱۰ ساله دانشگاه رتبه خودش را ارتقا دهد. روز گذشته جلسه‌ای با سازمان برنامه و بودجه داشتیم که در این حوزه به جامپینگ برسیم و منابع و اعتبارات لازم هم باید فراهم شود.

وی گفت: تعداد کل ارجاعات مقالات پژوهشگران دانشگاه سیر صعودی داشته، امسال ۹۹ هزار ارجاع داشتیم که در کانون توجه پژوهشگران دنیا قرار گرفت و جایگاه‌مان نسبت به قبل بهتر شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا