استفاده از ظرفیت‌های علمی مهمترین ویژگی مدیریتی سعید ایران

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه مهمترین ویژگی مدیریتی زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی، توجه به علم و دانش و استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور بود، گفت: دکتر کاظمی آشتیانی همواره بر اهمیت تحقیقات پزشکی تاکید داشته‌ و از نخبگان و دانشمندان کشور حمایت کرد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ دکتر علیرضا امانی رییس دانشگاه علوم‌ پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک در آستانه فرا رسیدن هجدهمین سالگرد درگذشت زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی بنیانگذار پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی و سلول های بنیادی در ایران، اظهار کرد: رویان توانسته است در مدت کوتاهی به یکی از قطب‌های علمی و تحقیقاتی پزشکی در منطقه تبدیل و به عنوان یک الگو برای سایر مراکز مشابه در جهان مطرح شود.

وی در ادامه به عملکرد زنده یاد کاظمی آشتیانی در حوزه راه اندازی رویان اشاره کرد و گفت: دکتر کاظمی آشتیانی از بنیانگذاران رویان و اولین رییس فقید آن است و نقش مهمی در راه‌اندازی و توسعه این مرکز ایفا کرده‌ و با دیدگاه علمی و مدیریتی خود توانست رویان را به یک مرکز پیشرو در حوزه تحقیقات پزشکی تبدیل کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک افزود: مهمترین ویژگی مدیریتی زنده یاد کاظمی آشتیانی، توجه به علم و دانش و استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور است. وی همواره بر اهمیت تحقیقات پزشکی تاکید داشته‌ و از نخبگان و دانشمندان کشور حمایت کرد.

دکتر امانی مهمترین دستاوردهای عملکردی زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی در حوزه درمانی و تحقیقاتی را موفقیت در درمان ناباروری با استفاده از روش‌های جدید، دستاوردهای چشمگیر در حوزه سلول‌های بنیادی، توسعه تحقیقات ژنتیک و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تحقیقات پزشکی در کشور عنوان کرد.

نقش رویان در رفع مشکل جمعیت کشور

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رویان می تواند به رفع بخشی از مشکل جمعیت کمک کند؟، گفت: رویان با موفقیت در درمان ناباروری، توانسته است به زوج‌های نابارور کمک کند تا صاحب فرزند شوند. این امر می‌تواند به افزایش جمعیت کشور کمک کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ضرورت پرورش امثال زنده یاد کاظمی آشتیانی در عرصه های مختلف تحقیقات پزشکی و درمان بسیار زیاد استف چراکه این افراد می‌توانند با دانش و تخصص خود به پیشرفت علم پزشکی و بهبود وضعیت سلامت جامعه کمک کنند.

ایران در حوزه فناوری های نوین پزشکی در جایگاه مناسبی قرار دارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار کرد: ایران در حوزه فناوری های نوین پزشکی در جایگاه مناسبی قرار دارد. رویان یکی از پیشگامان در این حوزه است و دستاوردهای چشمگیری در این زمینه داشته است. با این حال، هنوز جای کار زیادی وجود دارد و ایران باید در این حوزه سرمایه‌گذاری بیشتری کند.

دکتر امانی در پاسخ به این پرسش که چه خلأهایی در حوزه تحقیقات پزشکی در استان و کشور وجود دارد؟ اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین خلأهای موجود در حوزه تحقیقات پزشکی، کمبود بودجه است. تحقیقات پزشکی نیازمند بودجه‌های کلان است و بدون حمایت دولت و بخش خصوصی، امکان پیشرفت در این حوزه وجود ندارد.

دولت و مجلس توجه ویژه‌ای به حوزه تحقیقات پزشکی دارند

وی در ادامه گفت: سیاستگذاری هایی که در عرصه تحقیقات به ویژه تحقیقات پزشکی صورت می گیرد، در مجموع مطلوب است. دولت و مجلس توجه ویژه‌ای به حوزه تحقیقات پزشکی داشته‌اند و اقداماتی در این زمینه انجام داده‌اند، با این حال، هنوز جای کار زیادی وجود دارد و باید سیاست‌گذاری‌ها به گونه‌ای باشد که منجر به افزایش بودجه تحقیقات پزشکی و تسهیل فعالیت محققان شود.

ضرورت پرورش امثال دکتر کاظمی آشتیانی در دانشگاه ها

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه ها و مدارس ما ظرفیت پرورش امثال زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی را دارند، با این حال، باید توجه داشت که پرورش این افراد نیازمند یک فرآیند طولانی و زمان‌بر است و باید از همان دوران کودکی و نوجوانی، استعدادهای علمی و پژوهشی شناسایی و پرورش داده شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا