کد خبر : 5070 سه شنبه 18 فروردین 1394 - 10:17:19
سامانه-مدیریت-هوشمند-ایستگاه-پمپاژ-آب-در-کشور-ساخته-شد

با قابلیت پیش‌بینی مصرف شبکه‌های آب شهری

سامانه مدیریت هوشمند ایستگاه پمپاژ آب در کشور ساخته شد

محققان کشورمان موفق به طراحی سامانه مدیریت هوشمند ایستگاه پمپاژ به منظور پیش‌بینی مصرف شبکه‌های آب شهری با توجه به دما و زمان شدند.

مرتضی تقوایی، مجری طرح سامانه مدیریت هوشمند ایستگاه پمپاژ در گفت وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان اینکه ایستگاه پمپاژ آب شهری به عنوان قلب تپنده سیستم آب شهرها، هزینه‌های قابل توجهی بر شرکتهای بهره‌بردار اعمال می‌کند، گفت: مدیریت هوشمندانه بهره‌برداری و کنترل ایستگاه پمپاژ در کنار پایش این تاسیسات حیاتی، علاوه بر کاهش هزینه‌های کارکرد باعث افزایش قابلیت اطمینان سیستم و عمر کاری تاسیسات می‌شود.

وی افزود: در این راستا سامانه مدیریت هوشمندانه ایستگاه پمپاژ (مهاپ) به عنوان اولین سیستم هوشمند ایستگاه‌های پمپاژ، پروفیل مصرف ساعتی را بر اساس تاریخ شمسی و قمری، دما و غیره پیش‌بینی کرده و عملکرد سیستم را بر اساس الگوریتم ژنتیک با توجه محدودیت‌های موجود بهینه می‌کند.

تقوایی با بیان اینکه این سامانه از چندین بخش از جمله واحدهای ورود و تایید صحت اطلاعات سنسورها، بانک اطلاعاتی، تحلیل درون ساختاری، مدیریت تصمیم‌ساز و مدیریت بحران تشکیل شده است گفت: این سامانه پس از دریافت اطلاعات اولیه ایستگاه پمپاژ از سنسورها اطلاعات دریافت کرده و با تحلیل‌هایی که انجام می‌دهد بانک اطلاعاتی غنی ای تهیه می‌کند که مبنای تصمیم‌گیری برای بخش مدیریتی ایستگاه قرار می‌گیرد.

به گفته وی، برنامه عملکردی ایستگاه به گونه‌ای تنظیم می‌شود که راندمان ایستگاه در حداکثر ممکن قرار گرفته و هزینه‌های مصرف انرژی به حداقل می‌رسد.

تقوایی در پایان، ایجاد یک بانک اطلاعاتی جامع به منظور پیش‌بینی مصرف با توجه به دما، تاریخ‌ شمسی و قمری ، کاهش هزینه‌های انرژی تا 33 درصد، افزایش قابلیت اطمینان در تامین آب، پایش مستمر عملکرد ایستگاه پمپاژ، افزایش راندمان عملکردی ایستگاه و عمر کاری الکتروپمپ‌ها، امکان گزارش‌گیری در بازه‌های زمانی متفاوت و مطالعات مقایسه‌یی، صحت سنجی عملکرد سنسورهای نصب شده و قابلیت مدیریت شرایط خاص را از جمله ویژگی‌های سامانه مدیریت هوشمند ایستگاه پمپاژ عنوان کرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]