فصل جدید گسترش مبادلات تجاری فارس و عمان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: حضور هیات اقتصادی و تجاری کشور عمان در استان فارس فصل جدید برای گسترش مبادلات و ارتباطات دو طرف است.

به گزارش سینا پرس فارس، وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه‌گذاری عمان و هیأت اقتصادی همراه در سفر صبح امروز ۱۶ آذرماه به استان با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس با تجار و بازرگانان این استان به دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در نشست فعالان اقتصادی استان فارس با هیات بلند پایه اقتصادی کشور عمان بیان کرد: استان فارس سهم 5 درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور ایران دارد که این استان حدود 12 درصد از تولیدات کشاورزی ایران را به خود اختصاص داده است.

محمدصادق حمیدیان افزود: استان فارس از دیرباز سابقه دیرینه و طولانی با کشور عمان داشته است که حجم پروازهای خارجی بین شهر شیراز و شهر مسقط موید این موضوع است.

حمیدیان اظهار داشت: انتظار داریم مسئولان کشور عمان و استان فارس بتوانند راهکارهایی برای رفع مشکلات موجود در حمل و نقل دریایی، ارتقای حجم مبادلات بین دو کشور و سرمایه گذاری های مشترک ارائه کنند و این موضوعات مورد توجه دو طرف قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همچنین بخش خصوصی استان فارس در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی آمادگی خود جهت سرمایه گذاری های مشترک با تجار و بازرگانان عمانی را اعلام کرده است.

وی با تاکید بر تسهیل شرایط فعالیت های اقتصادی برای تجار عمان در استان فارس و بالعکس ادامه داد: حضور هیات اقتصادی و تجاری کشور عمان در استان فارس فصل مشترکی برای گسترش مبادلات و ارتباطات دو طرف است و امیدواریم حاصل این ارتباطات دستارودهای مثبت برای مردم هردو کشور باشد.

در ادامه این جلسه جمال رازقی رئیس اتاق مشترک ایران و عمان نیز گفت: توافق هایی در سطح کلان بین دو کشور ایران و عمان انجام شده که حاصل آن حل مشکلات کشتی رانی منظم، مالی و تبادلات بانکی و حضور فعالان اقتصادی ایرانی در کشور عمان می باشد که این مهم نوید بخش گسترش تجارت بین دو کشور است.

وی با اشاره به فراهم شدن زمینه حضور تولیدات کشور ایران در عمان افزود: کمیته سه نفره ای متشکل از نماینده اتاق بازرگانی عمان، نماینده مرکز سرمایه گذاری عمان و نماینده اتاق مشترک ایران وعمان تشکیل شده است که این کمیته بتواند شرایط حضور و فعالیت تجار و بازرگانان ایران را در عمان تسهیل و دنبال کنند.

رازقی اظهار داشت: تجار و بازرگانان استان فارس که علاقمند به تولید مشترک با کشور عمان هستند می توانند قسمت پایانی محصول خود را در آن کشور نهایی و سپس صادرات کنند که ما در اتاق مشترک ایران و عمان آماده ارائه خدمات در این زمینه به فعالان اقتصادی هستیم.

وی اضافه کرد: کشور عمان هم اکنون با 21 کشور عمان تعرفه ترجیحی صفر دارد که این فرصت منحصر به فردی برای تجار و بازرگانان ما برای گسترش صادرات است.

در ادامه این جلسه وزیر تجارت، صنعت و توسعه سرمایه گذاری عمان هم گفت: روابط تجاری و اقتصادی ما با ایران دارای پایه های بسیار مستحکمی است و می‌تواند به شکل هم افزا ادامه پیدا کند.

قیس بن محمد الیوسف افزود: علاوه بر جنبه‌های تاریخی و سیاسی، در زمینه های تجاری و سرمایه گذاری هم می توانیم با هم به خوبی کار کنیم.

وی، با اشاره به برگزاری بیستمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و عمان که روز گذشته در تهران تشکیل شد، اظهار کرد: این اجلاس به توسعه روابط 2 کشور در زمینه صنعتی، تجاری و سرمایه‌گذاری کمک خواهد کرد و بیانگر تلاش های صادقانه و برادرانه برای توسعه و تقویت این روابط است.

وزیر تجارت، صنعت و سرمایه‌گذاری عمان ادامه داد: نتیجه و خروجی جلسات اجلاس کمیسیون مشترک بیستم این بود که موارد و موضوعاتی که در حوزه روابط 2 کشور دچار وقفه شده است، باردیگر فعال شود.

الیوسف اظهار کرد: تلاش ها همه در این جهت است که بتوانیم به بخش خصوصی که وظیفه دارد در جهت توسعه روابط 2 کشور اقدام کند، کمک کنیم.

وی با یادآوری دومین سفر سلطان هیثم بن طارق پادشاه عمان به تهران و دیدار با دکتر رییسی رئیس جمهور ایران (خرداد 1402) گفت: این سفر با هدف تاکید بر این موضوع که روابط 2 کشور عمیق، مستحکم، گسترده و دارای اهمیت بسیار بالایی است، انجام شد.

وزیر تجارت، صنعت و توسعه سرمایه گذاری کشور عمان، افزود: این سفر در راستای تجارت و شراکت های دیرینه بین 2 کشور و همچنین در جهت تاکید بر چشم‌اندازهایی که پیش روی ما قرار دارد و در راستای توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین 2 کشور صورت پذیرفت.

الیوسف ادامه داد: 2 دولت با اعطای تسهیلات و مشوق ها جهت فعالیت بیشتر بخش خصوصی که در شکوفایی و رشد پایدار روابط اقتصادی و تجاری 2 کشور بسیار نقش دارد تاکید دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا