ایران در جایگاه پنجم ثبت آثار ناملموس یونسکو

معاون میراث‌فرهنگی با اعلام خبر ثبت جهانی سه پرونده میراث ناملموس گفت: پس از این اتفاق بزرگ توانستیم در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به رتبه پنجم دنیا صعود کنیم.

به گزارش سیناپرس به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو علی دارابی، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی گفت: با نهایت مسرت و خوشحالی خبر تصویب ۳ پرونده ثبت جهانی را به استحضار ملت عزیز ایران می‌رسانم.

وی همچنین افزود: در هجدهمین کمیته بین‌الدولی میراث جهانی یونسکو در کشور بوتسوانا، ایران عزیز موفق شد ۳ پرونده‌ای را که برای ثبت میراث ناملموس ارائه کرده بود، به تصویب برساند.

دارابی با بیان اینکه ضیافت افطاری و سنت‌های حسنه آن پرونده‌ای بود که از سهمیه ایران مطرح شده بود و چند کشور دیگر از جمله ترکیه، آذربایجان و ازبکستان نیز به این پرونده پیوستند، ادامه داد: این اتفاق افتخار بزرگی است که در دولت سیزدهم میسر شد و ما توانستیم یک سنت الهی و اسلامی را به ثبت جهانی برسانیم.
معاون میراث‌فرهنگی با اشاره به اینکه پرونده‌های بعدی جشن سده و هنر تذهیب بود، اظهار کرد: این دو پرونده با مشارکت ایران و کشور‌های دیگر به ثبت رسید. با ثبت جهانی این سه عنصر تعداد پرونده‌های کشورمان در حوزه میراث ناملموس از ۲۱ به عدد ۲۴ افزایش یافت.

قائم‌مقام وزیر همچنین افزود: پس از این اتفاق بزرگ ما توانستیم در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون پاسداری از میراث ناملموس به رتبه پنجم دنیا صعود کنیم.
او خاطرنشان کرد: در دولت سیزدهم وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی موفق شد تا کنون دو رتبه صعود کند و ایران در عرصه جهانی از رتبه هفتم به رتبه پنجم رسید.

دارابی در پایان با بیان اینکه این موفقیت بزرگ را به مردم عزیز کشور تبریک می‌گویم، گفت: جا دارد از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بی دریغ مهندس ضرغامی، مدیران، کارشناسان و سایر دست‌اندرکاران تدوین این پرونده‌ها در حوزه میراث‌فرهنگی صمیمانه قدردانی کنم. امیدواریم ایران عزیز همواره در همه عرصه‌ها بدرخشد و پرچم جمهوری اسلامی ایران همواره در اهتزار باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا