انعقاد ۶۰ هزار میلیارد ریال قرارداد بین صنعت و دانشگاه

پیمان صالحی در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر استان قم که در تالار شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد اظهار داشت: مقالات پژوهشی ایران از جمله پراستنادترین مقالات جهان است که کشورمان با یک درصد جمعیت جهان، ۲ درصد مقاله‌های علمی دنیا را تولید و منتشر کرده است و ۳۵ درصد مقاله‌های علمی ایران در عرصه جهانی مورد استناد قرار گرفته است.

صالحی با بیان اینکه ۳۵ درصد از دانشمندان کشور در عرصه تولید مقالات علمی نقش‌آفرین هستند افزود: امروز تمامی استان‌های کشور دارای پارک علم و فناوری و صندوق حمایت از پژوهش است و این در حالی است که برخی از کشورها از جمله پاکستان به تازگی نخستین پارک علم و فناوری خود را تأسیس کرده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم، با بیان اینکه رتبه علمی کشور در پزشکی ۲۰ و در پرستاری ۱۶ است افزود: رتبه علمی کشور در رشته شیمی و مهندسی شیمی به ترتیب سیزدهم و چهاردهم است و در حوزه کشاورزی نیز دارای رتبه ۱۷ هستیم.

وی ادامه داد: ایران در رشته‌های علوم انسانی و هنر نیز دارای رتبه ۴۴ است که در این حوزه نیازمند کار بیشتری هستیم و در این بخش اقدامات علمی و کار پژوهشی کمتری صورت گرفته است.

صالحی در ادامه عنوان کرد: نهضت نمایه‌سازی و ثبت مقاله‌های تولید در پایگاه‌های استنادی جهان راه اندازی شده که به هر مجله فارسی نمایه شده مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان و به هر مجله انگلیسی ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انعقاد قراردادهای پژوهشی بین دانشگاه و صنعت گفت: در این حوزه رشد خوبی طی دو سال اخیر داشته ایم و در سال قبل ۱۰ هزار و ۸۳۵ قرارداد به ارزش ۴۷ هزار میلیارد ریال منعقد شده که این آمار امسال به حدود ۱۲ هزار طرح و با ۶۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: بر اساس برنامه هفتم توسعه از سال آینده حداقل ۱۵ درصد بودجه دانشگاه‌ها باید در عرصه پژوهش هزینه شود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا