روش محقق ایرانی استاندارد اول دندانپزشکی دنیا می‌شود

روش درمانی نوین یک محقق ایرانی برای نخستین بار به‌ عنوان استاندارد اول دندانپزشکی در آمریکا معرفی می‌شود.

نشریه تخصصی کامپندیوم به تازگی به‌عنوان تنها نشریه علمی و آموزشی در دندانپزشکی که جهت مدیریت سیستم امتیاز بازآموزی آمریکا برای همه دندانپزشکان این کشور (بیش از ۲۰۰ هزار نفر) ارسال می شود، ماهیانه روش های درمانی نوین دندانپزشکی در تخصص های مختلف این رشته را به‌عنوان استانداردهای روز جهان به سیستم دندانپزشکی کشور آمریکا معرفی کرده و آموزش می دهد.

این نشریه برای اولین بار روش درمانی جدید یک محقق ایرانی به‌ نام دکتر بهنام شکیبایی در زمینه “ایمپلنتولوژی میکروسکوپی و دیجیتال” را به‌عنوان استاندارد روز دنیای دندانپزشکی معرفی و قدم به قدم منتشر کرد.

دکتر بهنام شکیبایی که جراح فک و صورت است و از ۱۴ سالگی ساکن آلمان بوده است، دارای سه فوق تخصص شامل فوق تخصص جراحی لثه از آلمان، فوق تخصص جراحی ایمپلنت از آلمان و همچنین فوق تخصص دندانپزشکی میکروسکوپی از کشور سوئیس است.

این محقق ایرانی که ابداعات و تحقیقات بسیاری در زمینه درمان‌های های میکروسکوپی ایمپلنت در ۱۵ سال اخیر در سطح جهانی ارائه کرده و جوایز متعدد علمی را مانند، جایزه برترین جراح لثه آلمان و جایزه کنگره دندانپزشکی میکروسکوپی آمریکا را نیز از آن خود کرده است، این بار مقاله علمی اش با ارائه یک پروتکل کامل درمانی که شامل کشیدن کم تهاجمی دندان، بازسازی حفره خالی دندان، جراحی میکروسکوپی ایمپلنت، جراحی میکروسکوپی پلاستیک اطراف ایمپلنت و ساخت و تحویل روکش تمام سرامیک دیجیتال ایمپلنت با دقت میکروسکوپی می شود، در نشریه کامپندیوم منتشر شده است.

نکته قابل توجه در این مقاله اینجا است که تک تک مراحل این پروتکل درمانی پیشتر توسط شکیبایی و تیم تحقیقاتی در دانشگاه‌های پنسیلوانیا و میشیگان ابداع و در نشریات معتبر دیگر علمی منتشر شده‌اند.

دکتر بهنام شکیبایی در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، در خصوص این دستاورد خود اظهار داشت: اتفاقی که جدید افتاده این است که ما یک پروتکل و تکنیک کامل درمانی جدید را از صفر تا ۱۰۰ تحت عنوان ایمپلنتولوژی میکروسکوپی و دیجیتال تعریف کرده ایم که چندین تکنیک جراحی از جمله پروتز را شامل می شود.

وی در توضیح بیشتری با بیان اینکه، این یک حیطه کاملا جدیدی است که از کشیدن کم تهاجمی دندان و بازسازی حفره شروع می شود، افزود: به طوریکه هنگامی که یک دندان خراب است و بیمار برای درمان آن مراجعه می کند، مرحله نخست درمان در واقع کشیدن کم تهاجمی دندان (Minimally invasive) و بازسازی حفره خالی دندان است.

این فوق تخصص جراحی لثه افزود: این البته تکنیک خود من است که ۱۵ سال پیش آن را ابداع کرده ام و جایزه بهترین جراح لثه آلمان را دریافت کردم و خبر آن نیز منتشر شده است.

 

روش نوین درمانی محقق ایرانی استاندارد اول دندانپزشکی دنیا می‌شود

 

دکتر شکیبایی ادامه داد: بیمار صبر می کند دو ماه بعد می آید در آن موقع هم ما جراحی میکروسکوپی ایمپلنت و همچنین جراحی پلاستیک میکروسکوپی لثه اطراف ایمپلنت را انجام می دهیم که این دو پروتکل جدید است که امسال با دانشگاه پنسیلوانیا آنرا منتشر کردیم.

وی تصریح کرد: نکته مهم این است این روش و پروتکل جدید درمانی از سال ۲۰۲۴ به استاندارد اول کشور آمریکا تبدیل شده است و در همین هفته در نشریه تخصصی کمپندیوم نیز که از امتیاز بازآموزی برخوردار است و تنها نشریه ای است که به دست همه ۲۰۰ هزار دندانپزشک آمریکا می رسد هم منتشر شده است.

این محقق ایرانی افزود: پس از اینکه هر تکنیک جدید حوزه دندانپزشکی در نشریه کامپندیوم منتشر شود، این تکنیک به استاندارد اول دندانپزشکی در آمریکا تبدیل می شود و همه دندانپزشکان آمریکا به منظور آشنایی هرچه بیشتر با لبه علم در دنیا باید آن را بیاموزند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا