جذب و اثربخشی بالاتر مکمل‌ها با فناوری نانو

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان با تولید مکمل‌های تغذیه‌ای با استفاده از فناوری نانولیپوزومال، جذب و اثربخش این فرآورده‌ها را ارتقا دادند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، فرناز میرزازاده، مدیرعامل شرکت فناوران وندافارمد با اشاره به تولید فرآورده‌های دارویی و مکمل اظهار داشت: از محصولات دانش‌بنیان این شرکت می‌توان به تولید فراورده های دارویی و مکمل های تغذیه لیپوزومال از جمله قطره آهن هموزوم، ویتامین د لیپوزومال و ایمونوزوم اشاره کرد.

وی افزود: هم اکنون بیش از 30 نفر از نیروهای متخصص و توانمند کشور در این شرکت فناور، فعالیت دارند و فناوری تولید محصولات نانولیپوزومال و سوکرولیپوزومال خوراکی را برای اولین بار در ایران بومی سازی کرده‌اند.

میرزازاده با اشاره به قرار گرفتن ایران در جمع پنج کشور دارنده این فناوری عنوان کرد: نانوذرات لیپوزومال به عنوان حامل های مواد موثره دارویی و تغذیه ای کاربرد داشته و باعث افزایش پاسخ بیماران به درمان و کاهش عوارض جانبی داروها در درمان بیمای های صعب العلاج می‌شوند.

وی با اشاره به شربت بونیزوم و هموزوم پلاس به عنوان محصولات جدید این شرکت دانش‌بنیان گفت: این محصولات دارای مجوز از سازمان غذا و دارو ایران هستند. شربت بنیزوم حاوی سوکرولیپوزوم های کلسیم و ویتامین دی است. کلســـیم فراوان ترین مـــاده معدنی در بـــدن بوده و نقش اساســـی در سلامت دندان هـــا، اســـتخوان ها، ناخن ها، عـــضلات و عملکرد قلب و عروق دارد. مادامی که کودکان رشد می کنند، کلسیم به رشد استخوان های آنها کمک می کند. ویتامین دی یک مکمل تغذیه ای اســـت که برای رفع کمبود ویتامین و تامین نیـــاز روزانه افراد در سنین مختلف مورد اســـتفاده قرار می گیـــرد. ویتامین دی برای رشـــد طبیعـــی اســـتخوان ها و افزایش جذب کلســـیم نقـــش اساســـی دارد.

 میرزازاده درباره شربت بنیزوم توضیح داد: این مکمل از لیپوزوم ها با دو لایه فسفولیپیدی در ماتریسی از سوکروز اســـتر تشکیل شده است که علاوه بر پایدار سازی بیشتر، جذب کامل تری از املاح و ویتامین ها را از طریـــق مکانیسم های متفـــاوت فراهم می کند. همچنین این محصول عوارض جانبی ناشی از ملح کلسیم و نیز تداخلات جذبی آن با سایر مواد را به حداقل رسانده است.

این فعال فناور با اشاره به تولید شربت هموزوم پلاس عنوان کرد: این مکمل خوراکی حاوی آهن، فولیک اسید و ویتامین B12 به صورت ذرات سوکرولیپوزومال است. این محصول برای برای درمان کم خونی فقر آهن در کودکان و بزرگسالان به کار می رود.

وی با بیان این‌که محصول یادشده باعث تغییر رنگ دندان‌ها نمی‌شود، ادامه داد: این فرمولاسیون شامل ذراتی است که حاوی نانولیپوزوم‌هایی از جنس لسیتین آفتابگردان با ابعاد کمتر از 100 نانومتر بوده که توسط ماتریکسی از سوکروز استر و نشاسته پایدار شده اند و امکان جذب کامل تر و موثرتر و عوارض جانبی کمتر آهن و ویتامین های ب12 و فولیک اسید را فراهم می کند.

میرزازاده با بیان این‌که محصولات تولیدی این شرکت، تنها محصولات بازار داخل هستند که تمام مواد موثره آن به صورت سوکرولیپوزومال بوده و کاملا ساخت داخل هستند، ادامه داد: قیمت این محصولات کمتر از یک‌پنجم قیمت مشابه آن در خارج از ایران و در حدود نصف قیمت انواع مشابه وارداتی است.

وی افزود: با توجه به ضروری بودن مصرف کلسیم و ویتامین دی در تمامی سنین و اهمیت درمان و پیشگیری از کم خونی، پتانسیل بازار قابل توجهی برای این دو محصول در داخل و خارج از کشور وجود دارد.

مدیرعامل وندا فارمد درباره ظرفیت ارزآوری این محصولات عنوان کرد: پیش بینی فروش این شرکت برای این محصولات، حداقل به میزان 500 میلیارد ریال در اولین سال حضور در بازار می باشد.

وی افزود: شرکت فناوران وندافارمد دارای خط تولید با گواهی GMP بوده و با توجه به اخذ مجوزهای لازم برای صادرات محصولات، آماده حضور در بازارهای جهانی است. این شرکت صادرات محصولات خود به کشورهای همسایه نظیر ترکیه و همچنین روسیه و ونزوئلا را در دستور کار دارد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا