577 طرح فناورانه در نمایشگاه فناوری ربع رشیدی

مدیرعامل سازمان عامل استقرار و توسعه منطقه ویژه ربع رشیدی از حضور 577 طرح فناورانه در یازدهمین نمایشگاه رینوتکس تبریز خبر داد.

رضا کریملو، مدیرعامل سازمان عامل استقرار و توسعه منطقه ویژه ربع رشیدی امروز در نشست خبری یازدهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی اظهار کرد: امسال یازدهمین دوره از نمایشگاه رینوتکس همزمان با اولین دوره نمایشگاه رینوتکس و جایزه ملی فناوری ایران برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۴ تا ۱۷ آذرماه نمایشگاه رینوتکس برگزار خواهد شد، گفت: در طرح‌های واصله تعداد ثبت نام ۷۹۱ طرح، ثبت نام شده است که ۲۰ درصد آن خارج از استان است.

مدیرعامل سازمان عامل استقرار و توسعه منطقه ویژه ربع رشیدی افزود: ۵۷۷ طرح فناورانه ثبت نام شده است؛ در جشنواره ربع رشیدی نیز ۱۱۰ طرح به دبیرخانه ارسال شده است که داوری آنها نیز به اتمام رسیده و ۱۶ طرح منتخب انتخاب شده است.

وی ابراز کرد: دو طرح از ترکیه آمده است و به علت برخی مشکلات هزینه‌ای در کشورهای ارمنستان، قزاقستان و پاکستان امکان حضور برای این کشورها مهیا نشد.

کریملو به بخش نمایشگاه رینوتکس در قسمت دانش‌آموزی اشاره کرد و گفت: هفت هزار و ۱۵۰ طرح از سوی دانش‌آموزان ثبت‌نام شده است که یک آمار چشمگیر می‌باشد.

وی ادامه داد: از میان این تعداد از طرح‌های دانش‌آموزی ۸۴۹ طرح بعد از غربالگری انتخاب شد و یک هزار و ۲۰۰ دانش‌آموز حضور خواهند داشت.

رئیس ستاد اجرایی نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس) با اشاره بر اینکه مجموع طرح‌های نهایی نمایشگاه با ثبت‌نام دانش‌آموزان ۳۶۶ طرح است، گفت: کل طرح ثبت شده در  رینوتکس ۸ هزار طرح است که بعد از غربالگری یک هزار و ۷۹۲ طرح انتخاب شده است.

وی گفت: امسال ۹۴۳ طرح غرفه در نمایشگاه وجود دارد که همگی حاضر خواهند بود.  مدیرعامل سازمان عامل استقرار و توسعه منطقه ویژه ربع رشیدی متذکر شد: رینوتکس جزوی از اتفاقات مهم در استان است.

کریملو بیان داشت: فردا ۱۴ آذر ماه از ساعت ۳.۵نمایشگاه آغاز به کار خواهد کرد و به احتمال قوی مراسم افتتاحیه با حضور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری برگزار خواهد شد.

کریملو به برگزاری گویش تجربه‌ها اشاره کرد و گفت: هشت نفر از سرشناسان فناوری و نوآوری حضور در این مراسم  خواهند داشت و تاکنون ۱۵۰ نفر در این بخش ثبت‌نام کردند.

وی با بیان اینکه رویداد ملی جمپا نیز امسال برگزار خواهد شد، افزود: هدف از این جایزه این است که تا فناوری رشد یافته توسط دانشجویان را به صنعت برسانیم.

رئیس ستاد اجرایی نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس) بیان داشت: بیش از ۴۱ رویداد تخصصی برگزار خواهد شد، فضای نمایشگاه نیز با همکاری عوامل نمایشگاه بین‌المللی تبریز آماده شده است.

وی یادآور شد: اختتامیه نمایشگاه رینوتکس نیز با برنامه‌های متنوع دیگر برگزار خواهد شد که جزیئات آن در روزهای آتی به اطلاع همگان خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان عامل استقرار و توسعه منطقه ویژه ربع رشیدی با قدردانی از حضور دستگاه تعلیم و تربیت، دانشگاه‌ها در برگزاری نمایشگاه رینوتکس گفت: این رویداد یک رویداد بزرگ علمی است و بخش علمی شهراولین‌ها را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به سووال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه در این ۱۰ سال برگزاری نمایشگاه چند درصد از طرح‌های تجاری سازی شده است گفت:  یکی از اهداف پنجگانه ما همین تجاری‌سازی است و از دیگر برنامه‌ها نیز شبکه‌سازی، برند سازی است و در کل هدف از برگزاری این نمایشگاه این است که تمام حواس جامعه را برای یک هفته به نمایشگاه علمی متمرکز کنیم و در نهایت شبکه‌سازی صورت گیرد چراکه ما در تجاری‌سازی و برندسازی و غیره دست تنها هستیم و برای این منظور به کمک و حمایت همه و دستگاه‌ها نیاز داریم.

کریملو افزود: باید ما به مشارکت جمعی نیاز داریم تا تجاری سازی را انجام دهد زیرا  رینوتکس به تنهایی به اکو سیستم خط می‌دهد.

وی در تشریح آمار ۱۰ ساله برگزاری رینوتکس گفت: در میزان اثربخشی راه اندازی ۱۳ درصد (یک هزار و ۷۰۰ مورد) در  شبکه فروش به میزان  ۸ درصد (یک هزار مورد) در سهم بازار نیز  ۹ درصد سهم (یک هزار و ۲۰۰  مورد)،  جذب سرمایه‌گذار ۲ درصد( ۲۶۰ مورد) در بخش  اخذ وام نیز  ۲ درصد ( بیش از ۲۸۰ مورد عقد قرارداد شده است.

کریملو خاطرنشان کرد: همچنین در این ۱۰ سال برگزاری نمایشگاه میزان اشتغال به صورت مستقیم برای یک هزار و ۷۰۰ نفر و غیرمستقیم برای  ۸ هزار شده است.

وی اضافه کرد:  در تامین مالی نیز ۱۴۰ میلیارد تومان به  ارزش قرار داد ۳۰۰ میلیارد تومان و  همچنین برگزاری  یازده هزار ساعت آموزش در این ۱۰ سال انجام گرفته است.

کریملو متذکر شد: ما با منابع کم به این نقطه رسیدیم و  اعتقاد داریم که می‌توان  به چند برابر این نمایشگاه رسید.

رئیس ستاد اجرایی نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس) گفت: پاویون طرح‌ها با حضور دانشگاه‌ آزاد تبریز و دانشگاه علوم پزشکی برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا