حمایت صندوق کارآفرینی از ۱۲ شرکت برگزیده نمایشگاه مشهد

اولین دوره اختتامیه رویداد ملی سرآمد با حضور مسعود میرزائی شهرابی رئیس پارک علم و فناوری خراسان و جمعی از مسئولان استانی و مدیران شهری در تالار همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خراسان، اولین دوره اختتامیه رویداد ملی سرآمد با حضور مسعود میرزائی شهرابی رئیس پارک علم و فناوری خراسان، محمدامین بابایی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مهدی مدنی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی، اعضای شورای اسلامی شهر، روسای پارک‌های علم و فناوری استان‌های شرق کشور و جمعی از مسئولان استانی و مدیران شهری در تالار همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد.

تجلی دانش مردمی در نمایشگاه هفته پژوهش امسال

میرزائی ضمن برشمردن ویژگی‌های متفاوت نمایشگاه امسال اظهار کرد: به لطف خدا در 24 ماه گذشته بسیاری از سیاست‌های راهبردی پارک خراسان به‌عنوان یک طرح و الگو در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته است. یکی از این رویکردها، برگزاری همزمان مردمی و نخبگانی نمایشگاه هفته پژوهش بود که در رویداد امسال محقق شد. دلیل اتخاذ این رویکرد نیز شرایط امروز کشور است که ما را وادار می‌کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن، راهکارهای تولید علم ثروت‎آفرین را شناسایی و اجرایی کنیم.

وی افزود: طرح راهبردی «منش» مشتمل بر مردمی‎‌سازی، نقطه زنی و شبکه‌سازی در اقتصاد دانش‌بنیان، یکی از برنامه‌های مهمی است که خوشبختانه پارک علم و فناوری خراسان عملکرد قابل‌توجهی در راستای آن داشته است. مردمی‌سازی نمایشگاه هفته پژوهش امسال به همین دلیل بود و تلاش کردیم تا به‌موازات برپایی غرفه‌های دانش‌آموزی، از مسئولانی برای بازدید دعوت شود که می‌توانند گره از کار شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در رویداد باز کنند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان با تأکید بر ضرورت توسعه زیرساختی پارک علم و فناوری خراسان خاطرنشان کرد: خراسان رضوی، یکی از قطب‌های بی‌بدیل تولید علم در کشور است. بیش از 540 شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری خراسان فعالیت دارند و به‌تازگی، مشهدالرضا(ع) به قطب زیست‌بوم فناوری شرق کشور تبدیل شده است در این شرایط، این ضرورت وجود دارد که یک شهرک علم و فناوری در این استان تأسیس شود تا فضای مادی و زیرساخت معنوی مطلوب‎تری در خدمت شرکت‌های دانش‌بنیان وجود داشته باشد.

وب سرویس سامانه جامع اشتغال در خدمت دانش‌بنیان‌‎ها

محمدامین بابایی در ادامه این مراسم گفت: ایجاد حوزه‌های تخصصی در حوزه مراکز مشاوره، فضای کاری اشتراکی، کافه کارآفرینی و شتاب‌دهنده‌های متمرکز، یکی از نقاط عطف فعالیت اداره کل تعاون در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان است. مجوزهای لازم برای این اکوسیستم نوآوری با شتاب در حال صدور است و امکان جدیدی ذیل ماده 157 قانون جامع کار ایجاد شده تا شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانند به میدان بیایند و در مقام مشاوران خصوصی و افتخاری اداره کار، برای حل‌وفصل گره‌های موجود به ما یاری برسانند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بیان کرد: از تیرماه امسال به‌صورت ویژه، وب‌سرویس سامانه جامع اشتغال طراحی‌شده و به اجرا درآمده و شرکت‌ها می‌توانند فرصت‌های شغلی خود را اولاً به‌صورت متمرکز و هدفمند و در گام بعد به‌صورت فراگیر مطرح کنند تا کارگران، مهندسان و افرادی که می‌توانند از عهده کار بربیایند و شرایط آن را دارند، وارد عمل شوند.

صندوق ملی نوآوری، پای‌کار 12 شرکت برگزیده استان

مهدی مدنی در ابتدای این مراسم از جزئیات برگزاری و دستاوردهای این جشنواره علمی پرداخت و اظهار کرد: بیش از بیست سال است که نمایشگاه‌های هفته پژوهش در سراسر کشور به شیوه دستوری، حاکمیتی، سراسری و البته با دستاوردهای اندک و محدود اقتصادی در حال برگزاری است. در این شرایط، تلاش کردیم تا با برگزاری همزمان جشنواره ملی سرآمد، روح فناورانه تازه‌ای به این رویداد نمایشگاهی ببخشیم و شاهد دستاوردهای مؤثر آن نیز هستیم.

رئیس انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان افزود: جشنواره ملی سرآمد در سه محور برگزار شد؛ اولاً انتخاب شرکت‌های دانش‌بنیان برتر که در یک کمیته علمی نخبگانی برگزیده شدند، دوماً نمایشگاه محوری هفته پژوهش با تفاهم مؤثر میان بخش دولتی و خصوصی و در نهایت، حمایت خاص از شرکت‌های برگزیده در رویداد پس از برگزاری نمایشگاه.

وی خاطرنشان کرد: از سال آینده، همه سالن‌های نمایشگاه اعم از فردوسی، مفاخر و عطار به معرفی دستاوردهای نمایشگاه هفته پژوهش خواهند پرداخت و با پاویو‎ن‎بندی، بازدیدکنندگان اعم از مردم و مسئولان خواهند توانست تا به‌صورت هدفمند، غرفه محصول موردنظر خود را به‌سرعت پیدا کنند.

مدنی با انتقاد از برگزاری رویداد نمایشگاهی امسال در هفته پژوهش ادامه داد: برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش به‌موازات نمایشگاه طلا و جواهر از ابتدا تصمیم نادرستی بود. با این حال، بیش از 1200 متر غرفه‎سازی و چیدمان هوشمند غرفه‌ها باعث شد تا هویت بصری مطلوبی در نمایشگاه امسال به وجود بیاید. خبر خوب برای شرکت‌های برگزیده نیز آن است که مذاکراتی با صندوق ملی نوآوری انجام شده و بعد از این مراسم، به‌صورت ویژه در خدمت مدیران 12 شرکت برتر نمایشگاه امسال خواهیم بود تا بخش‌های قابل حمایت به‌صورت ویژه به آن‌ها معرفی شود.

گفتنی است در انتهای این مراسم از 12 شرکت دانش‌بنیان برگزیده نمایشگاه امسال تجلیل شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا