هنرمندان صنایع‌دستی مهلت مُهر اصالت را از دست ندهند

میراث فرهنگی کرمان با اشاره به برگزاری داوری مهر اصالت اعلام کرد: هنرمندان صنایع‌دستی استان از امروز هشتم تا ۱۸ آذرماه جاری مهلت دارند آثار هنری خود را برای دریافت مهر اصالت به معاونت صنایع‌دستی این اداره کل ارسال کنند.

به گزارش سیناپرس ۷۰ هزار هنرمند و صنعتگر صنایع‌دستی در قالب ۱۰۰ رشته در استان کرمان به صورت انفرادی و کارگاهی مشغول به فعالیت هستند.

آنطور که معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان اعلام کرده، داوری مهر اصالت علاوه بر ارتقا و بهبود کیفی محصولات تولیدی به ایجاد رقابت سالم بین صنعتگران و هنرمندان نیز کمک می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان، کاظم حسین‌زاده اظهار داشت: تسهیل در شناسایی هنرمندان فعال، انتخاب و معرفی آثار برگزیده، ایجاد انگیزه و بروز استعدادها، نوآوری و خلاقیت ها در تولید صنایع‌دستی از دیگر اهداف این رویداد ملی است که هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود.

شرایط دریافت مهر اصالت

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان به انتشار فراخوان داوری مهر اصالت ملی صنایع‌دستی در سال ۱۴۰۲ و شرایط شرکت هنرمندان در این دوره اشاره و بیان کرد: استفاده از مواد مصرفی مرغوب در تولید، حفظ حقوق مالکیت معنوی در طراحی و تولید، توجه به کیفیت مطلوب اثر در فرآیند تولید و محصول نهایی و رعایت طراحی مناسب و اصولی از ضوابط اولیه راهیابی آثار به هفتمین دوره داوری مهر اصالت ملی است.

وی بیان کرد: شرکت در این فراخوان برای تمامی تولیدکنندگان انفرادی و کارگاهی صنایع‌دستی دارای مجوز یا فاقد مجوز که تولیدات قابل تکثیر داشته باشند مجاز است و اخذ تاییدیه فعالیت برای افراد حقیقی و اخذ مجوز ثبت کارگاه برای اشخاص حقوقی از معاونت صنایع‌دستی استان الزامی است.

حسین‌زاده خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان و فعالان حوزه صنایع‌دستی برای کسب اطلاعات بیشتر به معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان کرمان واقع در اداره کل(بلوار جمهوری نبش سه راه هوانیروز) مراجعه و طبق شرایط و ضوابط بر اساس دستورالعمل وزارت میراث‌فرهنگی نسبت به تحویل آثار برای شرکت در داوری مهر اصالت ملی اقدام کنند.

استان کرمان به دلیل غنای فرهنگی، سابقه تاریخی و اقلیم های متفاوت دارای صنایع دستی متنوع، مشهور و پرآوازه ای همچون فرش، گلیم، پته، صنایع فلزی، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و غیره است.

روستای دارستان در شهرستان سیرجان به واسطه تولید گلیم شیرکی پیچ به عنوان شهر جهانی گلیم ثبت شده و پنج شهر کرمان، راور، قلعه گنج، شهربابک و راین نیز در ردیف شهرهای ملی صنایع دستی قرار دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا