رونمایی از 4محصول راهبردی صنعت پتروشیمی

صبح امروز همزمان با روز ملی فناوری و نوآوری ایران‌ساخت و با حضور معاون علمی رییس‌جمهور و دبیر ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو از چهار محصول و فناوری استراتژیک صنعت پتروشیمی رونمایی شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در این مراسم از بومی‌سازی فناوری تولید نفت کوره کم سولفور، کاتالیست اتیلن اکساید، کاتالیست تبدیل استیلن در جریان اتیلن (استیلن کانورتور) و نیز کاتالیست ایزومریزاسیون زایلن ها و اتیل بنزن به پارازایلین رونمایی شد.

کاتالیست تبدیل استیلن در جریان اتیلن برای پتروشیمی‌های گچساران، بندر امام، ایلام و امیرکبیر کاربرد دارد و در حال حاضر در پتروشیمی گچساران مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاتالیست یکی از مهمترین و حساس‌ترین کاتالیست های گروه فلزات گرانبها است که در پتروشیمی‌های تولید اتیلن به کار گرفته می‌شود. 18 درصد این کاتالیست از نقره است و مصرف سالانه آن در کشور حدود ۲۰۰ تن بوده که از لحاظ هزینه بیش از ۶۰ میلیون یورو را شامل می‌شود.

شرکت اکسیر نوین فرآیند آسیا به عنوان اولین تولید کننده این نوع کاتالیست موفق به راه اندازی خط تولید با ظرفیت ۲ تن در روز نیز شده است.
کاتالیست ایزومریزاسیون زایلن ها و اتیل بنزن به پارازایلین در پتروشیمی بوعلی سینا کاربرد دارد و در حال حاضر ۷۶ تن کاتالیست در این پتروشیمی شارژ شده است.
همچنین از تکنولوژی تولید نفت کوره کم سولفور که بر اساس دانش فنی شرکت اکسیر نوین فرایند برای اولین بار راه اندازی شده، توسط معاون علمی رئیس جمهور رونمایی شد.
محققان با توجه به شرایط تحریمی در حوزه نانو کاتالیست ها تحقیقات وسیعی را اجرایی کردند و این فعالیت‌ها موجب شد تا بیشتر پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها نظیر پتروشیمی رازی یا پالایشگاه اراک در کشور از محصولات این شرکت بهره مند شوند.
کاتالیست نانوساختار دهیدروژناسیون (NR۱۳)، کاتالیست نانوساختار تصفیه هیدروژنی (HTR۲۲۲LA)، کاتالیست نانوساختار ایزومریزاسیون (ISOC۱۸۹) و کاتالیست نانوساختار آروماتیک سازی (AHT۲۵BS۲) از جمله محصولات این شرکت هستند که گواهی‌نانومقیاس دریافت کرده است.
مزیت اصلی این محصولات این است که نیاز به واردات کاتالیست‌ها از خارج کشور آن هم در شرایط تحریم و با قیمت گران را رفع کرده است. این محصولات نسبت به نمونه‌های مشابه و نمونه‌های اروپایی و آمریکایی عملکرد بهتری دارند. حتی از لحاظ قیمتی نیز از نمونه‌های خارجی قیمت مناسب‌تر و ارزان‌تری دارند.
کاربرد اصلی و کلیدی این کاتالیست‌ها در صنعت نفت و گاز است؛ نفت خام باید در برش‌های مختلف تصفیه شود و یا فرآیندهای مختلفی روی برش‌های مختلف نفتی انجام شود و این شرکت نیز برای هر فرآیندی، کاتالیست مربوط آن را تولید کرده است.
دستیابی به دانش فنی تولید کاتالیست های کلیدی و استراتژیک صنعت نفت، دستیابی به راهکارهای مؤثر ارتقا کیفیت محصولات و حذف یا کاهش آلاینده‌های محیط زیستی، طراحی و ارائه لایسنس واحدهای شیمیایی و پتروشیمیایی، تولید کاتالیست های زیگلرناتا در واحدهای پلیمری و صادرات کاتالیست های استراتژیک صنعت نفت به کشورهای دیگر از برنامه‌های در دست اقدام این شرکت به شمار می‌رود.
No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا