مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی اعلام کرد:
افزایش بودجه ویژه‌ پژوهش‌های فناورانه

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی کشور از افزایش ۲۵۰ درصدی بودجه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در سال جاری خبر داد و گفت: در دهمین دوره شبکه آزمایشگاهی، خدمات حمایتی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با حمایت معاونت علمی ریاست‌جمهوری به ۹۰۰ میلیارد ریال افزایش داده شد.

رضا اسدی‌فرد در دهمین نشست سراسری مدیران شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری که به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، با اشاره به تاریخچه شبکه آزمایشگاهی گفت: شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران با هدف هم‌افزایی توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته و راهبردی از ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد و امروز می‌توان ادعا کرد این شبکه یک بخش اجتناب ناپذیر از زیست بوم فناوری کشور شده است.

وی ضمن قدردانی از مساعدت معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهوری در خصوص افزایش بودجه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و تخصیص اعتبارات ویژه‌ برای پژوهش‌های نیازمحور فناورانه، گفت: در دهمین دوره شبکه آزمایشگاهی، خدمات حمایتی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با حمایت معاونت علمی به ۹۰۰ میلیارد ریال افزایش داده شد و بر این اساس در سال جاری ۳۰۰ میلیارد ریال حمایت‌های عمومی و ۶۰۰ میلیارد ریال حمایت برنامه‌محور در شبکه آزمایشگاهی ارائه شد.

اسدی‌فرد ادامه داد: همچنین در سال ۱۴۰۲ علاوه بر اعتبارات عمومی باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی ویژه اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی که به صورت فصلی ارائه می‌شود، اعتبارات جدید مبتنی بر فعالیت‌های برنامه‌محور در حوزه توسعه فناوری و همچنین خروجی فعالیت‌های پژوهشی نیز ارائه شد.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی کشور تصریح کرد: در حال حاضر ۵۴ آزمایشگاه تخصصی و پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد هم عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری هستند و با توجه به عملکرد مطلوب ۱۷ آزمایشگاه طی یک‌سال گذشته، جایگاه عضویت آن‌ها در شبکه مزبور به سطح «توانمند» ارتقاء یافته است.

اسدی‌فرد در خصوص شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با هدف افزایش بهره‌وری زیرساخت‌های آزمایشگاهی کشور گفت: پلتفرمی به منظور اشتراک‌گذاری دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی، ارائه خدمات آزمایشگاهی و حمایت از توسعه کمی و بهبود کیفی خدمات آزمایشگاهی راه‌اندازی شده است.

به گفته مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی کشور، در این شبکه خدمات آزمایشگاهی متنوعی در حوزه‌های فنی و مهندسی همچون مکانیک، مواد و متالورژی، برق و الکترونیک، شیمی، هوا فضا، معدن، حوزه‌های محیط زیست، کشاورزی و گیاهان دارویی، حوزه‌های زیست فناوری و پزشکی مانند داروسازی، سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت، حوزه‌های علوم شناختی و مغز، صنایع دستی، مواد غذایی و… به متقاضیان ارائه می‌شود.

اسدی‌فرد با اشاره به ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان برای آزمایشگاه‌های بخش خصوصی و دانش‌بنیان، افزود: تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان، ظرفیت‌های بسیار مهمی را در حوزه شرکت‌ها، صنایع و همچنین آزمایشگاه‌های دانش‌بنیان ایجاد کرد که می‌توانیم از این ظرفیت در حوزه آزمایشگاه نیز بهره ببریم و آزمایشگاه های بخش خصوصی می‌توانند به عضویت شبکه آزمایشگاهی در بیایند.

رئیس مرکز امور شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، اظهار کرد: اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه موضوع دیگری است و صنایع می‌توانند از ظرفیت ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان استفاده کنند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، در این مراسم با حضور رضا اسدی فرد؛ مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و شقایق حق جوی؛ رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، ۲۰ مرکز آزمایشگاهی برتر و ۹ آزمایشگاه که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشتند، مورد تقدیر قرار گرفتند./ایسنا

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا