بقای کسب‌وکارها در انقلاب چهارم صنعتی در گرو یادگیری هوش مصنوعی

رئیس مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه هم‌اکنون در عصر انقلاب چهارم صنعتی به سر می‌بریم و چه بسا با سرعت بالای پیشرفت فناوری در آستانه انقلاب صنعتی پنجم قرار بگیریم، گفت: از این رو یادگیری و داشتن درک درست از مفاهیمی مانند هوش مصنوعی برای تداوم و بقای کسب‌وکارها اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش سیناپرس، سحر بنکدارپور در همایش «خلق ثروت در آستانه دگرگونی» با اشاره به سابقه برگزاری رویدادهای مختلف در اتاق تهران به تهدیدها و فرصت‌های خلق شده توسط هوش مصنوعی برای کسب‌وکارها پرداخت و گفت: این روزها مباحث زیادی در مورد خطرات و مزایای هوش مصنوعی برای کسب‌وکار گفته می‌شود، اما کمتر بنگاهی نسبت به این مساله حساس و آگاه است که هوش مصنوعی چه ارزش‌هایی می‌تواند برای کسب‌وکارش خلق کند.

وی افزود: معمولاً چالش شرکت‌ها برای استفاده از هوش مصنوعی به مشکلات مدیریتی برمی‌گردد؛ چون در وهله اول، این مدیران بنگاه‌ها هستند که باید درک درستی از هوش مصنوعی و ارزش افزوده‌ای که می‌تواند برای کارکرد بنگاه خلق کند، به دست بیاورند. به همین دلیل این رویداد مختص مدیران عامل و مدیران ارشد بنگاه‌ها برگزار شده است که امیدواریم بهره کافی برای شرکت‌کنندگان در برداشته باشد.

بنکدارپور تاکید کرد: اکنون در عصر انقلاب چهارم صنعتی به سر می‌بریم و چه بسا با سرعت بالای پیشرفت در حوزه فناوری و نوآوری‌های جدید، در آستانه انقلاب صنعتی پنجم قرار بگیریم. از این رو یادگیری و داشتن درک درست از مفاهیمی مانند هوش مصنوعی برای تداوم و بقای کسب‌وکارها اجتناب‌ناپذیر است.

فرزین فردیس، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران نیز در این رویداد به اختراع ماشین بخار توسط جیمز وات اشاره کرد که تقریباً همزمان با دوره‌ای بود که نادرشاه افشار در امپراتوری ایران مشغول جنگ و کشورگشایی بود و از اثر فوق‌العاده ماشین بخار بر توسعه و پیشرفت امپراتوری بریتانیا و فاصله گرفتن این سرزمین از نظر صنعتی از دیگر رقبایش در جهان سخن گفت.

وی با بیان اینکه در روایت تاریخ و تاریخ‌خوانی کمتر به نقش توسعه فناوری در تغییر حکومت‌ها و فروپاشی امپراتوری‌ها پرداخته شده است، افزود: در انقلاب صنعتی اول کفه ترازوی سیاست و صنعت در دنیا به سمت بریتانیا سنگین می‌شود. بعد انقلاب صنعتی دوم رخ می‌دهد و در انقلاب صنعتی سوم، سردمداری صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات به دست آمریکا می‌افتد و فاصله این کشور با سایر کشورها بسیار زیاد می‌شود.

فردیس ادامه داد: اگر ما از انقلاب صنعتی چهارم که بسیاری آن را مبتنی بر هوش مصنوعی می‌دانند و پیش‌قراولانش را آمریکا و چین می‌دانند، جا بمانیم شاید تمامی مزیت‌هایمان حتی در عرصه انرژی را از دست بدهیم. همان‌طور که در حال حاضر بسیاری از دارندگان منابع انرژی در دنیا با تکیه بر فناوری‌های جدید، سرمایه‌گذاری‌های گسترده و حضور در بازارهای جهانی از ما جلو افتاده و سهم و اثرگذاری بیشتری نسبت به ما دارند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به جذابیت هوش مصنوعی در داخل و خارج و پرداختن به آن به‌ویژه در حوزه بازار کار، گفت:‌ به نظر من هوش مصنوعی کسی را از بازار کار حذف نمی‌کند، اما افرادی که بلد هستند با هوش مصنوعی کار کنند، دیگرانی را که بلد نباشند با هوش مصنوعی کار کنند، حذف خواهند کرد.

وی یکی از وظایف اتاق تهران در عصر انقلاب صنعتی چهارم را بررسی روندهایی عنوان کرد که برهم‌زننده فضای کسب‌وکار هستند و هم می‌توانند فرصت باشند و هم تهدید و گفت: ما این روندها را بررسی می‌کنیم و با اعضای اتاق به اشتراک می‌گذاریم تا آنها را برای مواجهه با این فضا آماده کنیم. در این راستا مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران تلاش دارد با برگزاری چنین رویدادهایی فعالان اقتصادی و صاحبان بنگاه‌ها را برای مواجهه با تغییراتی که توسط هوش مصنوعی در فضای کسب‌وکار جهانی ایجاد می‌شود، بیشتر آماده کند تا آنها بتوانند بند کفش‌هایشان را محکم‌تر ببندند و سریع‌تر بدوند تا از این انقلاب بزرگ در صنعت جا نمانند.

به نقل از روابط عمومی اتاق تهران، این رویداد با هدف بررسی آثار هوش مصنوعی در فضای کسب‌وکار توسط مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران برگزار شد. مخاطبان اصلی این همایش، مدیران بنگاه‌ها و صاحبان کسب‌وکار بودند تا هشدار آمادگی برای مواجهه با تغییراتی را که هوش مصنوعی در آینده نزدیک ایجاد خواهد کرد، دریافت کنند.

مرکز نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در ادامه فعالیت‌های خود برای برگزاری رویدادهایی در حوزه فناوری‌های جدید که هم برای فعالان اکوسیستم فناوری کاربردی است و هم پیونددهنده کسب‌وکارهای سنتی با نوآوری‌ها و پدیده‌های فناورانه روز است، رویداد «خلق ثروت در آستانه دگرگونی» را برگزار کرد که به بررسی و ارزیابی آثار و تبعات گسترش استفاده از هوش مصنوعی در فضای کسب‌وکار پرداخت.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا