پیش بینی اجرای طرح های آبخیزداری در 920 هزار هکتار از اراضی فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه با همکاری بسیج سازندگی استان و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) قرار است اقدامات زیربنایی موثری عملیاتی شود، گفت: پیش بینی می شود در حوزه آبخیزداری در قالب 21 پروژه مشترکی که انجام می شود 920 هزار هکتار از اراضی تحت پوشش قرار گیرد.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان پور با اشاره به اینکه طرح های آبخیزداری یکی از اقدامات بسیار موثری است که برای حفظ و نگهداشت آب در خاک و تغذیه سفره های آب زیرزمینی انجام می شود، افزود: ایجاد و تکمیل 75 طرح تغذیه مصنوعی دیگر نیز با استفاده از ظرفیت قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) برنامه ریزی شده است.

این مقام مسئول به برنامه ریزی برای اجرای طرح مرمت و بهسازی قنوات استان فارس به طول 280 کیلومتر، طرح انتقال آب با لوله به طول 140 کیلومتر به عنوان یکی از گزیدارهایی که می تواند به جلوگیری از هدرروی آب کمک کند و توسعه پوشش کانال های آبیاری به طول 130 کیلومتر به عنوان برخی از طرح های زیربنایی مشترک دیگر برنامه ریزی شده نیز پرداخت.

او با اذعان به اینکه برای اجرای طرح های مذکور بالغ بر 2600 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است، اظهار کرد: بر اساس تفاهمی که بین وزارت جهاد کشاورزی و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) انجام شده است، قرار است 30 درصد از این مبالغ توسط قرارگاه و 70 درصد از منابع ملی و استانی تامین شود.

او با اشاره به اینکه حفاظت از منابع پایه به خصوص منابع آب و خاک یکی از رسالت های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، اضافه کرد: استان فارس در طول تقریباً 9 سال گذشته با خشکسالی های متناوب و متوالی روبرو بوده که می طلبد در راستای آن تغییر اقلیمی که شاهدهش هستیم یک سری اقدامات تاب آوری را در مواجه با این شرایط اقلیمی داشته باشیم.

دهقان پور با بیان اینکه اقدامات مد نظر در دو حوزه سخت افزاری یا اقدامات ساختاری و اقدامات نرم افزاری یا غیرساختاری می شود از آن یاد کرد، ابراز کرد: برنامه های زیر بنایی شرح داده شده در حوزه اقدامات ساختاری است و با توجه به ظرفیت بسیار خوبی که از طریق انعقاد قرارداد بین قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و سازمان جهاد کشاورزی با محوریت استاندار محترم و موافقت فرماندهی ارشد سپاه استان ایجاد شده است، اجرای طرح ها دنبال می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه در آذر ماه آتی مراسم نمادین کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی طرح های مشترک در حوزه های مختلف انجام خواهد شد، افزود: سعی خواهیم کرد به عنوان یک استان الگو و پیشرو اقداماتی را که در حوزه های ساختاری و سخت افزاری برای حفاظت از منابع پایه از جمله آب و خاک است را عملیاتی و پیاده سازی کنیم.

او با بیان اینکه نیازمند توجه ویژه به بخش کشاورزی استان فارس هستیم، گفت: این استان نقش برجسته ای در تولید غذا و تحقق امنیت غذایی دارد و به نوعی حدود 12 درصد از مجموع تولیدات غذایی کشور در این استان انجام می شود و این در حالی است که تنها حدود 6 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است و متناسب با نیاز خود به همان اندازه هم غذا برای خارج از استان تولید و صادر می نماید.

دهقان پور با بیان اینکه معتقد است استفاده از ظرفیت نهادهای مرتبط و ذی ربط می تواند چالش های بخش کشاورزی را مدیریت کند و آثار مشکلات را در حوزه های تولیدی کاهش دهد، افزود: یکی از مقولاتی که بایستی مورد توجه و عنایت قرار گیرد، توجه به ضرورت رعایت عدالت اجتماعی و اینکه اقدامات و فعالیت ها بایستی در مناطقی باشد که آن مناطق کم برخوردارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا