راهبندان قانون در برای کتابخانه‌های عمومی

مهدی رمضانی مدیرعامل نهاد کتابخانه‌های عمومی در افتتاحیه هفته کتاب و کتابخوانی از رئیس مجلس خواست برای تصویب طرح اصلاح قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مجلس تلاش کند.

به گزارش سیناپرس، مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر ارشاد، صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

در این برنامه مهدی رمضانی مدیرعامل نهاد کتابخانه های عمومی کشور طی سخنانی با اشاره به اینکه ۲۴ آبان، روز «کتاب، کتابخوانی و کتابدار»، سالروز درگذشت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی است، گفت: علامه‌طباطبایی بزرگ‌مردی که «تفسیر المیزان» یادگاری از او برای ما نسل‌های آینده و غواصان حقیقت در اقیانوس قرآن کریم است. شأن قرآن مجید، که حافظی چون پروردگار جهانیان دارد، بالاتر و والاتر از چند کوشش بیهوده برای پوشاندن این خورشید است اما این حرکات می‌تواند تذکری برای ما مسلمانان و اهالی فرهنگ باشد تا با درکِ دقیق‌ترِ قیمت این گوهر، بهره‌برداری بهتری از آن داشته باشیم. محافل «قرآن و عترت» کتابخانه‌های عمومی (که در این مدت کوتاه به بیش از ۲۰۰ محفل در کشور رسیده است) می‌کوشند پیوندی با این کتاب مقدس برای انس بیشتر برقرار کنند، «طرح کتابت قرآن» توسط اعضای کودک و نوجوان، یک نمونه از آن است که در هفته کتاب در حال اجراست.

وی ادامه داد: نمی‌توان از کودکان و نوجوانان نام برد و از کودکان مظلوم و بی‌پناه غزه یاد نکرد. شهادت بیش از 4 هزار و 500 کودک بر اثر جنایات رژیم صهیونیستی، رخدادی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. حتماً جنایت‌های این روزها و مقاومت برادران و خواهران ما در غزه، نتیجه قطعی پیروزی جبهه اسلام را در پی خواهد داشت، ان‌شاءالله.

رمضانی تصریح کرد: هفته کتاب و ۲۴ آبان، نوروز کتابخانه‌های عمومی است، فرصتی برای بازبینی سال گذشته و نگاه به روزهای در انتظار. حضور رئیس محترم جمهوری در مراسم سال گذشته، باعث توجه بیش از پیش رسانه‌ها و مسئولین به حوزه کتابخانه‌های عمومی و خدمات آن شد، راهبردی که در دو سال گذشته آن را پیگیری کرده‌ایم، «تغییر نگاه و رویکرد به کتابخانه‌های عمومی» است. چنانچه کتابخانه عمومی، با تعریف و نقش جدید خود به عنوان مرکز فرهنگی، اجتماعی محلی، از سوی مدیران و جامعه درک شود، راه برای حل مسائل ریشه‌دار این حوزه و ارتقای منزلت و بهبود معیشت کتابداران هموارتر می‌شود. همراهی نمایندگان محترم ولی فقیه به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی و استانداران محترم در جایگاه رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی و حضور در برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی و بهره‌برداری از چندین کتابخانه با حضور معاونین رئیس‌جمهوری و وزرا، شاهد دیگری از این تغییر نگاه است. دغدغه نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی در جهت تکمیل پروژه‌های کتابخانه عمومی و تجهیز و ارتقاء کتابخانه‌های عمومی موجود نیز گواه دیگری بر این اهتمام است. در همین جا وظیفه خود می‌دانم از جناب آقای دکتر اسماعیلی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور، به خاطر درک ظرفیت شبکه گسترده کتابخانه‌های عمومی و توانایی کتابداران قدردانی کنم.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: دسترسی آسان به کتاب، سیاست دولت مردمی در راستای عدالت فرهنگی است که با دو بال کتابخانه مرکزی و کتابخانه سیار پیگیری می‌شود. نهضت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام با استفاده از ظرفیت سفرهای استانی رئیس محترم جمهوری در جریان است، بهره‌برداری از دو کتابخانه مرکزی استانی، یک کتابخانه مرکزی شهرستانی و شتاب گرفتن سایر پروژه‌های کتابخانه مرکزی در استان‌ها، از نتایج این اقدام است. اقدام دیگر توسعه شبکه کتابخانه‌های سیار است؛ کتابخانه‌های سیار خدمت را به نزد مردم مناطق روستایی، صعب‌العبور و کم‌برخوردار برده و با برنامه‌های فرهنگی در نقطه خدمت مؤثر خواهند بود.

وی گفت: امروز و پس از هم‌اندیشی با اساتید علم اطلاعات و دانش‌شناسی و سایر حوزه‌های علوم اجتماعی، برگزاری دو همایش بین‌المللی کتابخانه‌های عمومی و با اذعان مهمانان خارجی به ظرفیت این شبکه گسترده، معتقدیم کتابخانه عمومی می‌تواند «دستیار جامعه ایرانی» باشد و در موضوعات گوناگون گره‌گشایی کند؛ اگر از آسیب‌های اجتماعی سخن می‌گوییم، شناخت محلی این نهاد اجتماعی و مرجعیت کتابدار می‌تواند به کمک آید، اگر با معضل بیکاری و مشکلات اقتصادی روبرو هستیم، کتابخانه می‌تواند مرکز رشد و شتاب‌دهنده کسب‌و‌کارهای کوچک و خانگی باشد، اگر در چند سال آینده با موج سالمندی مواجه می‌شویم، کتابخانه می‌تواند برای اوقات فراغت آنها برنامه‌ریزی کند، اگر احساس خلأ در آموزش رسمی می‌کنیم، کتابخانه می‌تواند فضای آموزش غیررسمی و مادام‌العمر باشد، اگر از توسعه فرهنگ و هنر عمومی می‌گوییم، کتابخانه می‌تواند محل این توسعه باشد. اینها مواردی چند از ظرفیت گسترده شبکه ۳ هزار و ۷۰۰ کتابخانه عمومی (شامل بیش از ۷۰۰ کتابخانه روستایی و ۵۰ کتابخانه سیار) است.

رمضانی در توضیحاتی با بیان اینکه در اینجا از زحمات قریب به ۶ هزار کتابدار عزیز، که با وجود برخی کمبودها با عشق به ایران و کودکان این سرزمین، شمع دانایی را در جان آنها روشن نگه می‌دارند و صبورانه در این مسیر پیش می‌روند، صمیمانه قدردانی می‌کنم و این روز را تبریک می‌گویم،‌ گفت: به نمایندگی از کتابداران عزیز و قریب به ۱۲ میلیون نفر عضو کتابخانه‌های عمومی در کشور اعلام می‌کنم که مرکز محترم، اثرگذار و ارزشمند کتابخانه، ظرفیتی بیش از آنچه که امروز از آن استفاده می‌شود برای خدمت‌رسانی به آحاد مردم دارد. همکاران من بی‌ادعا کار می‌کنند و اگر درخواستی دارند در جهت حل برخی موانع برای خدمت بیشتر، باکیفیت و مؤثر است.

وی خطاب به رئیس مجلس یادآور شد: جناب آقای دکتر قالیباف! این سازمان جوان و چابک، با مسائلی در حوزه قانونگذاری مواجه است که چون بندی مانع پرواز و اوج گرفتن آن شده است که به برخی از آنها اشاره می‌شود.

نخست اینکه طرح اصلاح قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پس از تصویب در کمیسیون فرهنگی، هم‌اکنون در نوبت طرح در صحن علنی مجلس است. به نمایندگی از کتابداران، اعضای کتابخانه‌های عمومی، کتابخوانان و اهالی فرهنگ و بنا بر شناخت پیشین از جنابعالی، که همچنان روحیه سال‌های جهاد در دل و عملتان جاری است، درخواست می‌کنم و امید دارم تصویب این طرح را یادگارِ این دوره از مجلس شورای اسلامی قرار دهید.

دوم: ماده الحاقی در برنامه هفتم توسعه با موضوع کتابخانه‌های عمومی به تصویب نهایی در صحن علنی مجلس برسد.

سوم: در برنامه و بودجه سال ۱۴۰۳ به موضوع تقویت بودجه کتابخانه‌های عمومی در جهت توسعه نسل جدید کتابخانه‌ها و حل دغدغه معیشتی همکاران بنده عنایت ویژه بفرمایید.

در پایان از تمامی مسئولین اجرایی و فرهنگی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، مسئولین قضایی و همکاران عزیزم و کتابداران ارجمند برای حضور در این جلسه قدردانی می‌کنم و سپاسگزاری خاص دارم از رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، که با وجود همه مشغله‌ها محبت کرده و در جمع اهالی کتاب‌خانه حاضر شدند. آقای قالیباف! شما اولین رئیس مجلسی هستید که در این روز ارزشمند مهمان این جمع شدید. خوش آمدید!

در ادامه محمدباقر قالیباف ضمن تبریک روز کتاب و کتابدار با بیان اینکه موضوع کتاب موضوعی ریشه‌دار و اساسی است، گفت: نکاتی که آقای رمضانی گفتند جلوه‌ای از زحمات شما بود. البته اینجا حضور خانم‌ها بیشتر از آقایان است و کمتر جایی است که ما آقایان چنین فرصت‌هایی به خانم‌ها بدهیم. ما مسئولین باید قدر بانوان و ظرفیت‌هایی که مغفول مانده است را به درستی در زمینه‌های مختلف بشناسیم و فرصت‌ها را برای آنها فراهم کنیم به ویژه در حوزه‌های تربیتی، آموزشی و فرهنگی که عرصه جولان آن عزیزانی است که می‌توانند بیشترین نقش را ایفا کنند.

قالیباف در خصوص تحول در کشور و اینکه نتوانستیم در حوزه حکمرانی را در فرهنگ و اقتصاد محقق کنیم، اظهار داشت: چه زمانی می‌خواهیم به این موضوع جامه عمل بپوشانیم. موضوع امروز ما اقتصاد در رتبه اول و فرهنگ در رتبه دوم است.

وی ادامه داد: آنچه چالش کشور ماست و بارها رهبری متذکر شدند و در سال‌های اخیر به این موضوع تکیه کردند. موضوع تحول در کشور است. ما نتوانستیم در بخش‌های مختلف مثل حمکرانی در فرهنگ ایجاد کنیم. کی می‌خواهیم به‌ این موضوع جامه عمل بپوشانیم؟ بله بحث امروز همه ما اول اقتصاد است و بعد فرهنگ، ما هم در مجلس یازدهم با این ۲ هدف تلاش کردیم. اگر بخواهیم تحول را در اقتصاد انجام بدهیم باید از کجا شروع کنیم؟ من معتقدم برای تحول مردم و جامعه هستند که باید پیشگاه باشند، حتی اگر بخواهیم این تحول در مسولین ما اتفاق بیافتد، پایه‌اش جامعه است. مردم هستند که می‌توانند تحول را  پیش ببرند. ما در جامعه بیش از هرچیزی نیازمند عقلانیت و فرهنگ عمومی هستیم.

رئیس مجلس اضافه کرد: ما اگر در جامعه و عقلانیت عمومی و فرهنگ عمومی توانستیم این مسأله را بیان کنیم اینجاست که سرمایه‌های اجتماعی تولید می‌شود، هر مجموعه، کارخانه‌، خانواده، مدرسه و هر مجموعه‌ای در هر سطح و کارکرد مگر می‌تواند بدون سرمایه اجتماعی کار خود را انجام دهد. اینها هستند که سرمایه اجتماعی تولید می‌کنند، اعتماد مهمترین سرمایه اجتماعی است که از بستر عقلانیت و فرهنگ عمومی و حیات اجتماعی محقق می‌شود.

قالیباف در پاسخ به درخواست دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها درباره طرح اصلاح قانون تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که پس از تصویب در کمیسیون فرهنگی، هم‌اکنون در نوبت طرح در صحن علنی مجلس است، گفت: قول می‌دهم با همکارانم در مجلس اساسنامه را دنبال کنم.

وی خطاب به شهرداران و مسئولان شورای شهر و تقابل نهاد کتابخانه‌ها با شهرداری ادامه داد: تا کنون سر موضوع درصد شهرداری به نهاد بحث می‌کردیم و در نهایت می‌گفتیم پول نیست، اما همین که با هم همکاری کنیم چند برابر آن پول، تحول ایجاد می‌کند، در شهرداری ۶۰۰ کتابخانه در جاهای مختلف وجود دارد کتاب مترو، سرای محله و… البته نقدی بود چرا سراهای محله، بله البته مدرسه و مسجد پیش روتر از کتابخانه هستند، اما باید رویکرد محله محوری داشته باشیم. امروز گره‌های اصلی کشور در حوزه تحول در این نکات است، اگر می‌خواهیم جامعه آگاه، مستقل و خلاق باشیم باید به این نکات در مبانی که بر مبنای سنت‌های الهی است و مردم را در اولویت قرار دهیم توجه کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به حضور یکی از نزدیکانش در باغ کتاب گفت: این محیط ۶۵ هزار متر فضای مسقف دارد، بیش از ۴۰ هزار متر مربع فضای باز خوب هم دارد، اما گویا اتفاقاتی در آنجا رخ می‌دهد که به ضد فرهنگ بیشتر شبیه است، ما گاهی از داشته‌ها استفاده نمی‌کنیم و فکر می‌کنیم نداریم، باید به اطرافمان نگاه کنیم و بعد در پی نداشته‌ها باشیم.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا