رویکرد حکمرانی و حمایت‌ها باید پلتفرمی باشد

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری از دستاوردهای فناورانه و نوآورانه پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و مؤسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی بازدید کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در این بازدید عنوان کرد: باور من به حوزه کشاورزی و تامین غذای پایدار یک باور جدی است و سازمان‌هایی مانند سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که از نیروی انسانی متخصص، تجارب ارزشمند، ظرفیت های علمی و زیرساخت های بسیار خوب برخوردارند، می توانند با مسیردهی و هدایت صحیح، یک تحول بزرگ را در بخش کشاورزی کشور رقم بزنند.

وی با تأکید بر این‌که باید زیرساخت‌های سازمان‌های بزرگ و دولتی، مجال و فرصتی را برای شکل‌گیری ایده‌های جدید و مبتنی بر انگیزه و اراده‌های بخش خصوصی ایجاد کنند، عنوان کرد: آن‌چه که کار را به نتیجه می‌رساند و دستاوردی را به ارمغان می‌آورد، انگیزه های شرعی و انسانی، الزام‌های قانونی و انتفاعات فردی است.

رییس‌ بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر این که رویکرد حکمرانی و تخصیص حمایت‌ها باید پلتفرمی باشد، افزود: در مدل حاکمیت پلتفرمی، تصدی‌گری و مداخله‌گری حاکمیت، جای خود را به نظارت، هدایت و حمایت می‌دهد. سازمان‌ها و دستگاه‌های بزرگ می‌بایست رویکرد حاکمیت پلتفرمی را پیش بگیرند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با اشاره به اهرم کردن ابزارهای حمایتی برای تحقق امنیت و اقتدار غذا مبتنی بر نگاه پلتفرمی در حکمرانی گفت: رویکرد معاونت علمی بر این مبنا است که ضمن حمایت از توسعه و‌ بالندگی شبکه فعلی دانش‌بنیان های موجود، از مجموعه‌های جدیدی که از دل زیرساخت‌های بزرگ همچون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و ‌توسط پژوهشگران و استادان خارج شده از این موسسه رشد می‌یابند، قویاً حمایت کند.

دهقانی ادامه داد: در این مدل به جای هزینه‌کرد مستقیم برای حمایت از مجموعه‌های تازه ایجاد شده، تشخیص صلاحیت و تخصیص حمایت با نظر سازمان میزبان این کسب‌وکارهای نوآورانه، صورت می‌گیرد. در همین راستا سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تخصیص امکانات، زیرساخت و فضای لازم زمینه را برای رشد شرکت‌های جدید فراهم می‌کند و حمایت‌های پیش‌بینی شده به این منظور، با نظر این سازمان به مجموعه‌های واجد صلاحیت تخصیص می‌یابد.

وی با اشاره به همکاری و تعامل‌ معاونت علمی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تعریف و اجرای یک بسته‌ همکاری جامع گفت: ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان غذا و کشاورزی معاونت و ‌مجموعه تات، می‌توانند در قالب یک بسته جامع همکاری و بر مبنای یک الگوی مشخص، زمینه را برای رشد و رونق شرکت‌های جدیدی که از دل نیازها، توانمندی‌ها و ایده‌های نوآورانه سرمایه انسانی این مجموعه بزرگ برآمده‌اند، فراهم کنند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری با اشاره به حمایت جدی از توسعه شبکه دانش‌بنیان و حمایت از ذی نفعان نهایی حوزه غذا و کشاورزی عنوان کرد: در نظام جدید ارزیابی دانش بنیان ها، معیارهای جدید و مهم‌تری همچون فرآیند رشد یک شرکت، میزان اشتغال، نیروی انسانی و حل مشکلی از کشور جایگزین معیار صرفاً فناورانه بودن محصول یا خدمت برای احراز صلاحیت یک شرکت به عنوان دانش‌بنیان شده است؛ در واقع تقدس پیشرفتگی فناوری یک شرکت جای خود را به معیارهای دیگری داده که مجال و فضای ورود شرکت ها و‌ ایده‌های کاربردی‌تر فارغ از های‌تک بودن را به زیست‌بوم دانش بنیان فراهم می کند.

تامین غذای پایدار به کمک دانش‌بنیان‌ها در دستور کار «تات»

سید مجتبی خیام نکویی، رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) با اشاره به دانش‌بنیان شدن حوزه کشاورزی و غذا به عنوان یک رویکرد اصلی این مجموعه افزود: اگر بتوانیم کشاورزی را دانش‌بنیان کنیم قطعاً از ثمره و برکات آن در سال‌های آینده استفاده خواهیم کرد. یکی از مهم‌ترین ماموریت های معاونت علمی، حمایت از شرکت‌های دانش‌‌بنیان است و با توجه به ظرفیت‌های خوب مجموعه تات، همکاری‌های خوبی بین این دو مجموعه برای رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تحقق موضوع مهم امنیت غذا و توسعه کشاورزی فناورانه و نوآورانه، در جریان است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای پررنگ کردن نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه کشاورزی و غذا، عنوان کرد: سال گذشته نخستین پارک علم و فناوری شرکت های دانش بنیان و ۱۳ دهکده فناوری کشاورزی را تشکیل دادیم و مرکز نوآوری تخصصی فناوری‌های نوین کشاورزی با ظرفیت 780 متر مربع، با حمایت معاونت علمی در مؤسسه تحقیقات مهندسی کشاورزی در حال راه اندازی است.

خیام نکوئی، مهم ترین ماموریت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را حرکت به سوی تحقق امنیت غذای پایدار دانست و افزود: مقام معظم رهبری، همواره بر موضوع امنیت غذا تاکید دارند و باید ظهور و بروز سخنان ایشان را در دستگاه‌های اجرایی مشاهده کنیم. نقش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان را در تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و تجاری‌سازی فناوری‌های حوزه غذا، نقشی بی بدیل می‌دانم. در حال حاضر موسسه و ۵۶ زیرمجموعه آن نیز از آمادگی کافی برای کمک به تحقق این مهم به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان برخوردار است و ظرفیت توسعه دو هزار شرکت دانش بنیان در این مجموعه وجود دارد که تاکنون تنها یک چهارم ظرفیت آن مورد استفاده قرار گرفته است.

 وی افزود: تلاش داریم با حمایت و‌ همکاری معاونت علمی فرصت را برای هوشمندسازی و دانش بنیان شدن کشاورزی در جهت ارتقای امنیت غذا و تجاری‌سازی ایده های نوآورانه بهره ببریم. استفاده از فناوری‌های پیشرفته همچون هوش مصنوعی و کلان داده دو اولویت در دستور کار تات برای تحقق امنیت غذا و کشاورزی فناورانه است.

علیرضا خاکدامن، رییس دفتر حوزه ریاست معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان حوزه غذا و کشاورزی و همکاری‌های سازنده برای رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور گفت: خوشبختانه با تلاش‌های سازنده سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، روند تجاری سازی ایده‌ها شدت گرفته و نقش شرکت های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی، تامین غذای پایدار و سالم افزایش یافته است.
وی با تاکید بر هوشمندسازی فرآیندها و زنجیره‌های کشاورزی، عنوان کرد: سامانه جامع کشاورزی با حمایت معاونت علمی در حال اجرا است. زیرساخت های خوبی در اختیار تات وجود دارد اما باید این زیرساخت‌ها در اختیار فعالان دانش بنیان قرار بگیرد و مدل همکاری مشارکت در زیرساخت‌ها می‌تواند به رشد و توسعه ایده‌ها و تجاری سازی ان ها کمک کند.

وی افزود: یکی از مدل‌های کارآمد برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان که اکنون با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کلید خورده و دستاوردهای خوبی هم داشته، استفاده از زیرساخت‌های دانشگاهی است و این دانشگاه‌ها با بهره‌گیری از حمایت‌هایی همچون اعتبار مالیاتی، توانسته‌اند در رشد و رونق شرکت‌های دانش‌بنیان کارآمد باشند و زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان را توسعه دهند.

گفتنی است، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) از سال ۱۳۵۳ فعالیت خود را در حوزه‌های گوناگون کشاورزی آغاز کرده و تامین غذای پایدار را در دستور کار خود قرار داده است. این سازمان دارای 56 زیرمجموعه ملی و استانی است که در 9 مجموعه در استان البرز استقرار دارند.

در کشور ۸۰ میلیون تن معادل ۱۲ میلیون‌ هکتار محصولات زراعی تولید می‌شود که بیش از ۹۸ درصد هسته‌های اولیه بذور اصلاح شده محصولات زراعی به ارزش یک میلیارد دلار توسط این سازمان تولید می‌شود. همچنین ۸۴ درصد واکسن‌های مصرف پزشکی ۹۳ درصد واکسن‌های مصرف دامی، ۳۳ درصد واکسن های مصرف طیور و ۵۰ درصد سرم های درمانی به ارزش ۳۳ میلیون دلار توسط موسسه رازی از زیرمجموعه‌های «تات» تامین و تولید می شود. تولید پایدار سیب زمینی سالانه به ارزش ۹۰۰ میلیون دلار معادل ۴.۶ میلیون تن به عنوان دومین منبع تامین غذای کشوربا همکاری ۲۱ شرکت دانش بنیان و توسط این سازمان تضمین شده است.

همچنین سال گذشته و با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، یک گلخانه تخصصی پدافند حملات بیوتروریستی و حملات بیولوژیک کشاورزی در این سازمان ایجاد شد که در نوع خود منحصر به فرد بوده و مقابله با حملات علیه منابع کشاورزی و زیستی را با جدیت و به منظور تامین پایدار غذا دنبال می‌کند.

بازدید از طرح‌های فناورانه در حال اجرای پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی از برنامه‌های امروز معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری بود. بهبود محصولات کشاورزی هوشمند و فناورانه از طریق تلفیق داده‌ها و الگوهای مبتنی بر یادگیری ماشین، تولید بیوگاز از پسماندهای آلی، توسعه گیاهان اقلیم سازگار برای تامین امنیت غذایی در شرایط تغییر اقلیم، طراحی و راه اندازی پایلوت نانوکود اوره آهسته رهش، انتقال دانش فنی خرمای مجول، تولید لاین‌های والدینی بذور هیبرید سبزیجات، سالم‌سازی و تکثیر انبوه ارقام و پایه‌های درختان باغی مهم کشور، بخشی از طرح‌هایی بود که دهقانی در جریان فرآیند انجام آن‌ها قرار گرفت.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا