رئیس جمهور میزبان نشست شورای فرهنگ عمومی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ۱۴ آبان روز فرهنگ عمومی، گفت: اولین نشست شورای فرهنگ عمومی صبح امروز به ریاست رییس جمهور برگزار شد.

به گزارش سیناپرس، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌امروز یکشنبه ۱۴ آبان، در نشست پاسخگویی بر خط مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری حاضر شد و پاسخگوی سؤالات مردم بود.

وی در پاسخ به دغدغه های یکی از فعالان فرهنگی جبهه انقلاب از شیراز اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی استان فارس اولین شورای فرهنگی بود که دو سال قبل در آن سند فرهنگ عمومی را رونمایی کردیم امروز هم روز شورای فرهنگ عمومی است که ۳۶ سال است از عمر آن می گذرد اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی هم صبح امروز به ریاست رییس جمهور برگزار شد.

وی درباره احداث ساختمان های سینماها ادامه داد: در سفر اخیر دولت به فارس ۴ سالن سینما در شهر شیراز افتتاح شد تا پایان امسال هم ۱۷ سالن سینمای دیگر در استان فارس افتتاح می شود شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر فاقد سالن سینما در دور دوم سفرهای استانی دارای سالن سینما می شوند.

وزیر ارشاد در ادامه پاسخگوی یکی دیگر از فعالان فرهنگی شهرستان فسا در استان فارس بود. این تماس گیرنده با بیان اینکه چند ماه است که هنوز رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان منصوب نشده خواستار تعیین وضعیت مذکور شد که وزیر ارشاد هم دستور اقدام فوری داد و هم از مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان پیگیر شد.

تماس گیرنده بعدی یکی از نویسندگان بانوی مطرح کشور از استان کردستان بود که قطع نخاعی است و ۱۶ کتاب چاپ شده و ۳۶ کتاب آماده چاپ دارد.

اسماعیلی دستور رسیدگی فوری به درخواست این بانوی نویسنده را داشت و قرار شد کتاب های چاپ نشده اش در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد کردستان برای چاپ قرار گیرد.

به گفته وزیر ارشاد این بانوی کردستانی شاعر هم هست و رئیس جمهور در سفر اخیر به کردستان با فرهیختگان استان دیدار داشت.

این بانوی فرهیخته درخواست خرید کتاب هایش را داشت که وزیر فرهنگ ‌و ارشاد اسلامی اعلام کرد به نهاد کتابخانه های عمومی کشور دستور خرید تعدادی از آنها و توزیع در کشور را داد. همچنین اسماعیلی دستور داد تا مشکل بیمه این بانوی فرهیخته کردستانی از طریق صندوق هنر برطرف شود.

نفر بعدی که تماس تلفنی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برقرار کرد نوه شهید بروجردی بود که در فیلم قریب با موضوع شهید بروجردی بازی کرده است وی با اشاره به علاقه خود به سینما و بازیگری خواستار همکاری وزارت ارشاد با وی برای حضور در فیلم های سینمایی بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد نیز به رییس سازمان سینمایی دستور داد تا با این جوان هنرمند تماس بگیرند و مقدمات فعالیت‌های سینمایی وی را فراهم کنند.

تماس گیرنده بعدی یک طلبه جوان ۲۳ ساله بود که درخواست ایجاد خانه عالم در روستای زیارت بچه در استان کرمان را داشت.

اسماعیلی در این باره تصریح کرد: ساخت خانه عالم در اختیار سازمان تبلیغات است اما من به حجت الاسلام خاموشی رییس سازمان اوقاف نامه نوشتم تا به فوریت این سازمان برای ساخت این ساختمان همکاری کند.

وی ادامه داد: احداث خانه های عالم از زمان دولت نهم کلید خورد که بیش از هزار خانه عالم در روستاهای کشور تا کنون ساخته شده است.

تماس گیرنده بعدی بانوی کتابدار قرارداد ساعتی نهاد کتابخانه های عمومی بود که مشکلات نیروهای شرکتی و ساعتی را به اطلاع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رساند؛ این بانوی کتابدار در خصوص مشکلات حقوق و مزایای کارکنان شرکتی و ساعتی این نهاد نیز مسائلی مطرح کرد.

اسماعیلی پاسخ داد: به رییس نهاد کتابخانه های عمومی موضوع را اطلاع می دهم همچنین با توجه به اینکه نهاد کتابخانه های عمومی، یک نهاد عمومی غیر دولتی است، تابع حقوق و مزایای کارکنان دولت نمی شود با این حال امسال ما دو بار افزایش حقوق را اعمال کرده ایم. وزیر ارشاد درباره درخواست مرخصی زایمان هم دستور داد تا مقررات ذیل قانون جوانی جمعیت در راستای افزایش فرزندآوری اجرایی شود.

تماس گیرنده بعدی آقای بازنشسته نیروهای مسلح از نوشهر بود که اظهار کرد: تعطیلات نوروز امسال سفر عتبات عالیات با شرکت های زیارتی مصوب سازمان حج و زیارت داشتیم ولی شرکت مذکور پول مضاعف به عنوان تورهای پیمانکاری طرف قرارداد سازمان حج و زیارت از زائران دریافت کرد اما خدمات آنها بسیار موهن به زائران بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد با اعلام ناراحتی از اظهارات این زائر عتبات عالیات که مشکلات و سختی های زیادی در طول مسیر ایجاد شده بود به مدیرکل بازرسی وزارت فرهنگ و ارشاد دستور رسیدگی فوری داد.

آخرین تماس گیرنده با اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد یک فعال مطبوعاتی از خراسان رضوی بود که مشکلات چاپ نشریه داشت و هزینه های زیادی برای فعالان این صنف تحمیل شده است و خواستار حمایت از هزینه های خرید کاغذ نشریات شد. وزیر ارشاد نیز به فرشاد مهدی پور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد دستور حمایت از این فعال مطبوعاتی خراسان رضوی را صادر کرد.

وی در مورد کاغذ گفت: به زودی جشن خودکفایی تولید کاغذ را در مازندران برگزار می‌کنیم و کاغذ ایرانی برای حمایت از حوزه نشر و مطبوعات عرضه می شود.

وزیر ارشاد در پایان با تشکر از حجت الاسلام صالحی اظهار کرد: دولت انقلابی عنوان دولت مردمی را دارد و این ارتباطات با مردم ادامه خواهد یافت.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا