حضور دانش‌بنیان‌های ایرانی در نمایشگاه شانگهای

برخی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در پاویون نمایشگاه بین‌المللی واردات چین حضور یافتند تا بستر مناسبی برای معرفی محصولات خود و توسعه بازار فراهم کنند.

به گزارش سیناپرس، نمایشگاه بین‌المللی واردات چین (CIIE 2023) از امروز یکشنبه ۱۴ آبان در شانگهای آغاز به کار کرد و طی آن برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در قالب یک پاویون اختصاصی، محصولات و توانمندی‌های صادراتی خود را به نمایش گذاشتند.

در پاویون اختصاصی شرکت‌های دانش‌بنیان در این نمایشگاه که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی برپا شده است، ۷ شرکت‌ دانش‌بنیان ایرانی به عرضه محصولات و نمایش توانمندی‌های صادراتی خود می‌پردازند.

اسامی محصولاتی که در این پاویون به نمایش درآمده است، به این شرح است:

دستگاه الکتروریسی

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در این پاویون با هدف توسعه فناوری‌های مرتبط با نانوالیاف و کاربردهای آن در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد. محصولات و خدمات این شرکت، شامل طراحی و تولید دستگاه‌های الکتروریسی در مقیاس آزمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی و همچنین سیستم‌های الکتروریسی کارتریجی و دمشی با تجهیزات جانبی مختلف (منابع تامین اختلاف پتانسیل بالا، پمپ‌های سرنگی و کالکتورها) با تمرکز بر تولید ماسک‌های تنفسی، فیلترهای هوای نیروگاهی، فیلتر روغن و فیلتر هوای کابین و فیلتر هوای سوخت اتومبیل، توری پنجره، کیسه‌های جاروبرقی، ماسک‌های آرایشی بهداشتی صورت، زخم‌پوش و … مبتنی بر نانوالیاف است.

پلتفرم نانوالیاف در مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران راه‌اندازی شده است که با فراهم ‌آوردن تجهیزات و ماشین‌آلات از مقیاس آزمایشگاهی تا نیمه‌صنعتی موجب هموار شدن فعالیت صنایع، محققان و دانشگاهیان علاقه‌مند مشارکت در پروژه‌های کاربردی شده است.

دستگاه‌های الکتروریسی، نانو الیاف و دستگاه‌های تست، محصولات تولیدی این شرکت هستند. خط تولید نانو الیاف صنعتی (INFL6100) محصولی است که در این نمایشگاه معرفی شده است.

توسعه کیت‌های آموزشی

یکی دیگر از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تهیه بسته‌های آموزشی (کیت آموزشی، کیت نمایشگاهی، بسته آموزشی تجهیزات)، برگزاری کارگاه‌ها و جلسه‌های آموزشی مرتبط با فناوری نانو، همچنین توزیع تجهیزات آزمایشگاه‌های علمی فعال است.

آزمایشگاه‌های تحقیقات علمی این شرکت شامل مواردی چون آزمایشگاه نانو تکنولوژی، آزمایشگاه علوم مواد، آزمایشگاه فیزیک، آزمایشگاه مهندسی برق، آزمایشگاه بیوتکنولوژی، آزمایشگاه مهندسی مکانیک، آزمایشگاه مهندسی شیمی و آزمایشگاه مهندسی عمران است.

آزمایشگاه طیف‌نگاری صنعت معدن

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان از سال ۱۳۸۴ به‌عنوان اولین شرکت خصوصی در زمینه طراحی، ساخت، تولید و تهیه تجهیزات الکترونیکی آزمایشگاه‌های طیف‌نگاری، اکتشاف معدن، ذرات بنیادی و … فعالیت خود را آغاز کرد.

این شرکت به همت کارشناسان خود و همکاری اساتید دانشگاهی و صنعتگران توانسته است دانش فنی مربوط به طراحی و ساخت ماژول‌های استاندارد NIM، سیستم‌های طیف‌سنجی پرتابل و تجهیزات پایش فردی و محیطی را بومی‌سازی کند.

سیستم‌های طیف‌نگاری، شمارنده و دزیمتر، رباتیک، طیف‌سنج نوری تمام دیجیتالی، تابش‌شمار و طیف‌سنج زیرآب، سیستم‌های مانیتورینگ پرتال تشعشعات (دزیمتر فردی) از جمله تولیدات این شرکت هستند که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده‌اند.

آموزش بر بستر واقعیت مجازی

یکی دیگر از شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه در سال ۱۳۸۹ تأسیس شده است که اکنون یک شرکت شناخته‌شده در زمینه فناوری واقعیت مجازی (Virtual Reality) است.

این شرکت در واقع یک شتابدهنده پیشگام در فناوری پیشرفته است و نقش خاصی در سیستم آموزشی، مراقبت‌های بهداشتی، رفتار درمانی، مسائل روانشناختی و غیره دارد و وظایف پیچیده دنیای واقعی را توسط فناوری واقعیت مجازی تسهیل می‌کند.

کارآموزان می‌توانند با استفاده از فناوری واقعیت مجازی (VR) تمرین کرده و مهارت‌های مختلف را بیاموزند. شبیه‌سازهای پزشکی به کارآموزان این امکان را می‌دهند که برای کار در شرایط پیچیده تمرین کنند.

شبیه‌ساز عمل چشم (OpSim) و شبیه‌ساز آموزشی برای جراحی آلوئولار دندان (DentaSim)، محصولاتی هستند که در این نمایشگاه معرفی شده‌اند.

نرم‌افزارهای هوشمند

شرکت دانش‌بنیان بعدی حاضر در این نمایشگاه در سال ۱۳۹۳ و با هدف دستیابی به دانش تولید و پیاده‌سازی نرم‌افزارهای کاربردی، دستگاه‌های هوشمند بر پایه ایده‌های جدید و ایجاد برند معتبر در سطح جهانی تأسیس شده است.

DAMAMEDIA یک ارائه‌دهنده خدمات رسانه‌ای، تولید و توزیع است که تلاش‌های سازماندهی‌شده و برنامه‌ریزی شده‌ای برای توسعه رسانه‌های کشورهای جاده ابریشم است.

ساخت دستگاه موازی‌سازی نور

این شرکت دانش‌بنیان فعالیت خود را در سال ۱۳۹۰ با ساخت دستگاه EMC Camera آغاز کرد. این شرکت با همکاری با خبرگان دانشگاه‌های معتبر کشور توانست محصولاتی را تولید کند که مشابه خارجی ندارد و از لحاظ هزینه تمام شده، خدمات پس از فروش و کیفیت و دقت اندازه‌گیری، دارای مزیت رقابتی هستند.

چشم‌انداز این شرکت، کسب سهم چشمگیر از بازارهای جهانی در حوزه اندازه‌گیری با استفاده از روش‌های اپتیکی است و در همین راستا، شرکت فعالیت سازمانی خود را تولید دستگاه‌های اندازه‌گیری با دقت بالا، بدون مشابه خارجی و استفاده از دانش خبرگان کشور انتخاب کرده است.

دستگاه موازی‌ساز نور، ارتعاش‌سنج، دوربین خارپشتی، رویه‌نگار اپتیکی سطح و رویه‌نگار لیزری سطوح، از محصولات تولیدی این شرکت هستند.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا