بودجه خاص فرهنگی به استان‌ها تعلق می‌گیرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بودجه خاصی برای ارتقای فعالیت‌های فرهنگی در اختیار شورای فرهنگ عمومی استان‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش سیناپرس ، محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز شنبه در دیدار با حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند افزود: قرار است فردا در تهران مجمع عمومی شورای فرهنگ عمومی با حضور رئیس جمهور و از طریق ویدئوکنفرانس به صورت یکپارچه در سراسر کشور با حضور اعضای شورا‌های فرهنگ عمومی استان‌ها برگزار شود که در این جلسه نیز گزارش خواهم داد.

اسماعیلی گفت: سال‌ها این نگرانی بود که در شورای فرهنگ عمومی مصوباتی داریم که ضمانت اجرایی پیدا نمی‌کند، البته در این دولت با حضور عناصر انقلابی در جایگاه مدیریت استان و نیابت شورای فرهنگ عمومی توقع است که با همین ساز و کار‌های اجرایی کار جلو برود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با این حال تصمیم گرفتیم برای اجرای سند مهندسی فرهنگی در استان‌هایی که برش استانی رونمایی شده است و در استان‌های مختلف برای ارتقای فعالیت‌های فرهنگی، بودجه خاصی را در اختیار شورای فرهنگ عمومی قرار دهیم که فردا این موضوع را هم اعلام خواهیم کرد.

وی گفت: تلاش می‌کنیم به رغم همه محدودیت‌هایی که داریم این بودجه در ماه‌های آینده به استان‌ها برسد و تحول جدی برای تامین نیاز‌های بخش فرهنگ را به وجود بیاورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شعار دولت سیزدهم عدالت فرهنگی است گفت: معنای عدالت فرهنگی به این صورت تبیین شده که بتوانیم در همه بخش‌های کشور فضایی را فراهم کنیم که استعداد‌های اهالی فرهنگ، رسانه و اصحاب قرآنی و فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شکوفا شود و همه افراد فرصت کنشگری مثبت در حوزه فرهنگ را داشته باشند.

وی همچنین گفت: نگاه ما در دولت به حوزه فرهنگ مانند فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی نیست بلکه فرهنگ زیربنای کار ما است و وقتی شخصیتی مثل رئیس جمهور که فرزند حوزه، مجتهد و معتقد به آرمان‌های امام و رهبری در این جایگاه قرار دارد طبیعتا دولت و همکاران ایشان نیز باید همین مشی را پیاده کنند.

اسماعیلی افزود: در دولت فعالیت‌های فرهنگی هنری از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود، اما همه دستگاه‌ها همکار ما در توسعه و گسترش فرهنگ هستند؛ امروز نظام اسلامی به صورت عریان و دقیق با دشمنان خارجی در حوزه فرهنگ درگیر است و اگر فتنه سال گذشته را مرور کنید، این اتفاق به راحتی قابل مشاهده است.

وی گفت: دشمن دقیقاً در حوزه فرهنگ ایستاد و چهره‌هایی هم که به عنوان سرآمدان جریان رقیب ظهور و بروز پیدا کردند و در مقابل انقلاب و مردم ایستادند، عمدتاً سابقه فعالیت‌های هنری داشتند و دشمن امیدوار بود در مسیر انقلاب اخلال ایجاد کند که با نقش آفرینی مردم خنثی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بدون اینکه از این مسئله گزندی به حوزه فرهنگ و هنر کشور وارد شود، ما این تهدید را به فرصت حضور چهره‌های انقلابی، بیان و نمایش فعالیت‌های انقلابی تبدیل کردیم. بنابراین مسیر حوزه فرهنگ و هنر با یک نگاه متعالی در حال حرکت است و دوره پر رونقی را سپری می‌کنیم.

اسماعیلی گفت: نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حل مسائل صنفی و معیشتی، تامین زیرساخت‌ها و مهمتر از همه جهت‌گیری‌های فرهنگ و هنر است که باید متناسب با جهت‌گیری‌های کلان انقلاب اسلامی باشد و این محور فعالیت را با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی افزود: در استان خراسان جنوبی با حمایت و ارشاد‌های نماینده، ولی فقیه و پشتیبانی‌های استاندار جهادی از ۲ سال گذشته گام‌های خوبی برداشته شده و حرکت‌های خوبی در حال انجام است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا