اختصاص ۵۰۰میلیون یورو برای طرح‌های پیشران

رییس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با تاکید بر اهمیت تقویت همکاری‌ها با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: ۵۰۰ میلیون یورو برای پروژه‌های پیشران در نظر گرفته شده که از این میزان ۴۵۰ میلیون یورو باید در اختیار معاونت علمی قرار بگیرد و فقط از آن برای طرح‌های پیشران استفاده می‌کنیم.

به گزارش وزارت علوم، میثم فرج‌اللهی، در بازدید از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران افزود: بخشی از این ۵۰۰ میلیون یورو در اختیار قرار داده شده و بخشی از آن در حال اقدام است که با اجازه مقام معظم رهبری هزینه کرد آن در اختیار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باشد.

رییس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری ادامه داد: چهار و نیم میلیارد یورو برای موضوعات علم و فناوری اختصاص یافته که نیم میلیارد یورو آن در اختیار معاونت علمی و فناوری قرار گرفته است.

وی گفت: این مبلغ تملکی است، باید متعلق به دولت باشد و نمی‌توان آن را به صورت گرنت (پژوهانه) خرج کرد. خروجی نهایی طرح باید در نهایت متعلق به حاکمیت یا نهادهای دولتی یا نهادهای نظامی حاکمیتی باشد. البته ۵۰ میلیون یورو از آن به جهاد دانشگاهی اختصاص دارد و در بودجه نیز ذکر شده است.

فرج‌اللهی با بیان این‌که طرح آب ‌شیرین‌کن به صورت کامل به جهاد دانشگاهی واگذار شده است، گفت: این در متن بودجه نیز وجود دارد که مرکز ملی آب شیرین‌کن داخلی باید با این پول توسط جهاد دانشگاهی انجام شود. سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران می‌تواند همکاری خوبی در زمینه فیلترها با جهاد دانشگاهی داشته باشد.

تصویب ۲۴ طرح‌کلان در معاونت علمی

وی با اشاره به تصویب ۲۴ کلان پروژه توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری سازمان برنامه و بودجه، گفت: این پروژه‌ها تملکی است و باید یک طرف بهره‌بردار حاکمیتی داشته باشد. به همین دلیل جلسات متعددی را به حضور بهره‌بردارها از جمله جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو در سازمان برنامه داشتیم و در مورد آن توافق کردیم. سازمان برنامه پذیرفته که این موضوع اولویت کشور است و باید در آن بخش هزینه شود.

رییس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تاکید کرد: این ۴۵۰ میلیون یورو که باید در اختیار معاونت علمی و فناوری قرار بگیرد، پول دولت است و فقط از آن برای این مشکلات استفاده می‌کنیم.

وی اظهار داشت: طرح‌هایی مانند پالایشگاه‌های گیاهان دارویی، هماتیت مگنتی، فرآورده‌های معدنی و غیره جزو پروژه‌های پیشران هستند. به دنبال آن هستیم که به تدریج فراخوان این پروژه‌ها اعلام شود و شرکت‌ها به آن‌ها بپیوندند و طرح‌ها انجام شود.

رییس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، گفت: چند مسیر برای همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران وجود دارد که یکی از آن‌ها می‌تواند همکاری در پروژه‌های پیشران باشد.

فرج‌اللهی درباره ظرفیت‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، تصریح کرد: با توجه به توانمندی‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، این سازمان می‌تواند یکی از گزینه‌های مطرح برای سرکنسرسیومی برخی از این پروژه‌های پیشران باشد.

وی توضیح داد: برای بیشتر این پروژه‌ها بیش از ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار بودجه پیش‌بینی شده است و پروژه‌های چندجانبه و چند فناورانه هستند. برای انجام آن باید کنسرسیومی از شرکت‌ها تشکیل شود و یک شرکت به تنهایی قادر به انجام آن نیست. یکی از مسائل مهم، موضوع سرکنسرسیوم و سازمان رهبری کننده این کنسرسیوم‌ها است. جهاد دانشگاهی و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران می‌توانند در برخی از این طرح‌ها متولی و سرکنسرسیوم باشند.

رییس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری یکی دیگر از مسیرهای همکاری معاونت علمی و سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی را طرح‌های کلان ملی عنوان کرد و گفت: متولی این طرح‌ها مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران است و با پول‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می‌شود. بنابراین نیازی به پول‌های تملکی پروژه‌های پیشران ندارد.

وی افزود: در حال حاضر منابع مالی برای برخی از آن‌ها موجود است و می‌توانیم چند طرح کلان ملی را تعریف کنیم. معاونت علمی و فناوری می‌تواند در برخی از پروژه‌ها از نظر مالی با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مشارکت کند.

فرج اللهی گفت: ترجیح ما بر این است که پولی که معاونت علمی و فناوری در این بخش هزینه می‌کند، سهمش به شرکت‌های دانش‌بنیانی تعلق بگیرد که قرار است همکار سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی شوند.

وی درباره ظرفیت همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی ایران در جشنواره خوارزمی بیان کرد: حداقل همکاری این است که از برندگان این جایزه حمایت کنیم. در صورت نیاز به توسعه‌، تجاری‌سازی، امکانات، صادرات و غیره می‌توانیم از آن‌ها حمایت کنیم.

فرج اللهی افزود: در جشنواره خوارزمی می‌توان از افرادی که می‌توانند بدون هزینه و زمان، مشکلی را از کشور حل کنند، تقدیر کرد.

رییس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در مورد اسناد توسعه فناوری ها در معاونت علمی و فناوری توضیح داد: سندهای توسعه فناوری در موضوعاتی مانند کوانتوم، هیدروژن، هوش مصنوعی و غیره در معاونت علمی و فناوری وجود دارد و می‌توانیم در نوشتن راهبردهای این اسناد و مسیری که باید طی شود با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران همکاری کنیم.

وی گفت: همه توانمان را خواهیم گذاشت که در پروژه‌های مورد نیاز کشور و در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در آن حوزه به تسریع و به نتیجه رسیدن طرح ها کمک کنیم.

 

راه‌اندازی پژوهشکده‌ شیمی‌دارویی و اکتشاف و فراوری فلزات استراتژیک

معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نیز با بیان اینکه پژوهشکده‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران محصول‌محور هستند و باید جهت حل مشکلات کشور فعالیت کنند، گفت: بسیاری از پژوهشکده‌های این سازمان بین‌رشته‌ای فعالیت می‌کنند.

حسن زمانیان درباره راه‌اندازی دو پژوهشکده جدید شیمی دارویی و پژوهشکده اکتشاف و فراوری فلزات استراتژیک (راهبردی) در این سازمان گفت: کار پژوهشکده شیمی دارویی ساخت داروهای خاص است و در زمینه ساخت داروهای بیماران مبتلا به سرطان، بیماری‌های خاص همچنین داروی بیماران پروانه‌ای فعالیت می‌کند. یکی از اولین فعالیت‌های پژوهشکده شیمی دارویی ساخت داروی هپارین است.

وی در مورد راه‌اندازی پژوهشکده اکتشاف و فراوری فلزات استراتژیک نیز توضیح داد: بسیاری از عناصر راهبردی را در کشور خام‌فروشی می‌کنیم؛ زیرا دانش فنی استحصال آن‌ها در کشور وجود ندارد. به همین دلیل این پژوهشکده راه‌اندازی شده که به دانش فنی استحصال این عناصر دست پیدا کنیم.

زمانیان درخصوص خام فروشی عناصر راهبردی در کشور گفت: عناصری مانند گالیوم، جرمنیوم و ایندیوم در صنعت الکترونیک استفاده زیادی دارند. این عناصر به صورت ناخالص در شبکه سایر کانی‌ها وجود دارند و برای استفاده باید خالص‌سازی شوند. ما این عناصر را خام می‌فروشیم و کشورهای خارجی بعد از استحصال، آن‌ها را با ده‌ها برابر قیمت می‌فروشند.

وی با بیان این‌که به‌تازگی دو مرکز تحقیقاتی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران راه‌اندازی شده، گفت: یکی از آن‌ها مرکز تحقیقات گرافن است. گرافن به خاطر داشتن ویژگی‌های خاص حدود ۸۰ کاربرد دارد. شاید صدها مقاله در مورد گرافن توسط پژوهشگران کشور منتشر شده باشد؛ ولی تا به حال روی کاربردهای گرافن در کشور کاری انجام نشده است. به همین دلیل کار در این زمینه در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران آغاز شد.

زمانیان در مورد راه‌اندازی مرکز تحقیقات سوخت پاک هیدروژن در این سازمان گفت: کشورهای زیادی در دنیا روی سوخت پاک هیدروژن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و کشور ما به دلیل داشتن منابع هیدروکربنی فراوان در این زمینه مزیت دارد. به همین دلیل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در این زمینه نیز شروع به فعالیت کرده است.

در نشست رییس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و مسئولان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، چهار مسیر همکاری این دو مرکز تشریح شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا