اتصال شرکت‌های دانش‌بنیان پارک‌ها به سامانه صمت

با امضای تفاهم‌نامه بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتصال سامانه «جان» وزارت علوم و سامانه «توانیران» وزارت صمت، ظرفیت علمی پارک‌های علم و فناوری کشور در خدمت حمایت از تولید داخل قرار گرفت.

به گزارش سیناپرس، در این تفاهم‌نامه که به امضای سجاد محمدعلی‌نژاد معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم و سیدمحمد موسوی معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت رسید؛ واحدهای فناور و شرکت­‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک­‌های علم و فناوری به سامانه توانیران وزارت صمت متصل می‌شوند.

بررسی، ارزیابی و صدور گواهینامه عمق ساخت به محصولات و خدمات واحدهای فناور و شرکت‌­های دانش‌بنیان مستقر در پارک­‌های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور در حوزه­‌های تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی و صنایع نرم‌افزار توسط وزارت صمت محور این تفاهم‌نامه همکاری است.

معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: هم‌اکنون ۵۴ پارک علم و فناوری و ۲۷۴ مرکز رشد در سطح کشور مشغول فعالیت هستند که در مجموع ۱۲ هزار واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در این پارک‌ها مستقرند و ما علاقه‌مندیم ظرفیت خلق شده توسط این افراد نیازهای صنعت را برآورده کند.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر آنکه «برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان نیاز به تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان است»، تصریح کرد: برای تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان باید از ظرفیت‌های موجود بهره‌برداری کنیم و بنگاه‌ها و دستگاه‌های داخلی و دولتی باید خریدهایشان را تا جایی که امکان دارد، از محصولات این شرکت‌ها انجام دهند که سبب تقویت واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان شود.

محمدعلی نژاد به سامانه جریان اقتصادی نوین (جان) اشاره کرد و گفت: همه‌ محصولات واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان پارک‌های علم و فناوری در این سامانه قرار دارد. در این سامانه با نشان دادن توزیع منطقه‌ای و ظرفیت‌های شرکت‌های مختلف، امکان بهره‌برداری و همچنین خرید و فروش محصول نیز میسر است.

به گفته وی «بازار محصولات» جدی‌ترین و اصلی‌ترین مساله‌ای است که توسعه حوزه دانش‌بنیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، لذا باید شرایطی فراهم شود که به محصولات دانش‌بنیان اعتماد شود و با خریداری آنها سبب گردش مالی و تقویت تولید شویم.

سیدمحمد موسوی، معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این آیین گفت: ما امروزه در جایگاه بی‌نظیری در حوزه ساخت داخل در کشور قرار داریم. در تجهیزات پزشکی ۳ میلیارد دلار سهم بازار داریم که یک و نیم میلیارد دلار آن را ایرانی‌ها می‌سازند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه ماشین‌آلات کشاورزی ۹۵ درصد و در حوزه نفت و گاز ۷۰ درصد محصولات ساخت داخل داریم و همچنین مفتخریم که تمامی تجهیزات پخش آنلاین در داخل کشور ساخته می‌شود.

به نقل از وزارت علوم، معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اتصال سامانه «جان» و «توانیران»، اظهار کرد: می‌خواهیم به لحاظ سیستمی کاری کنیم که نیازها از طریق ساخت داخل مرتفع شود و امید داریم که اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بخورد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا