ثبت 16 اثر منقول تاریخی فرهنگی در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از ثبت شانزده اثر منقول تاریخی فرهنگی موزه های فارس در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.

به گزارش سینا پرس فارس به نقل از روابط عمومی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، سیدمؤید محسن نژاد امروز 6 آبان ماه گفت: تعداد 16 اثر از آثار منقول تاریخی فرهنگی موزه های پارس و آستان حضرت شاهچراغ(ع) در شورای عالی ثبت آثار منقول وزارت متبوع مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و به تایید تمامی اعضای شورا رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: به زودی شماره های ثبتی این 16 اثر تاریخی فرهنگی، پس از طی تشریفات قانونی، به مقام عالی استانداری ابلاغ خواهد شد.

در ادامه رئیس اداره امور موزه ها و مسئول ثبت اموال منقول فرهنگی، تاریخی اداره کل میراث فرهنگی فارس نیز اظهار داشت: در سال 1402 تعداد 6 پرونده ثبتی از آثار موزه ها تکمیل و جهت طرح در شورای عالی ثبت اموال منقول وزارت متبوع، ارسال شد.

محمدمهدی نجفی اضافه کرد: این آثار شامل 14 تابلو نقاشی رنگ و روغن موجود در موزه پارس با موضوعات مکتب خانه، جنگ کرنال، زنان زندی، خسرو شیرین، موسی و شبان، تابلو نقاشی تصویر میرزا حسینی شریف شیرازی، تابلو نقاشی سماع حضرت مسیح اثر اسماعیل آشتیانی، بازمانده از دوران زندیه، قاجار و دوره پهلوی اول و همچنین دو قرآن و یک ظرف سفالی بازمانده از قرون چهارم و پنجم هجری قمری، از اثار موجود در موزه آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) بوده است که در شورای عالی ثبت وزارت میراث فرهنگی طرح و با انظر عضاء شورا در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت.

رئیس اداره امور موزه ها و مسئول ثبت اموال منقول فرهنگی، تاریخی یادآور شد: با ثبت این آثار، تاکنون 131 قلم از آثار موزه های فارس در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده اند.

او تصریح کرد: تلاش داریم که تعداد دیگری از آثار را به ویژه در حوزه موزه های بخش خصوصی در فهرست آثار ملی به ثبت برسانیم و در حال حاضر نزدیک به شصت پرونده ثبتی برای ارائه به شورای عالی ثبت آماده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا