دانشجویان اخراجی و انصرافی بخوانند

سرانه سالیانه تعیین شده از سوی سازمان برنامه و بودجه از این ماه مبنای محاسبات و هزینه‌های ناظر بر آزادسازی مدرک تحصیلی، انصراف و اخراج دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی می‌شود.

به گزارش سیناپرس،دکتر کاظم قهرمان‌زاده، رئیس مرکز خدمات آموزشی در نامه‌ای خطاب به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی اعلام کرد:  سرانه سالیانه تعیین شده از سوی سازمان برنامه و بودجه مبنای محاسبات و هزینه‌های ناظر بر آزادسازی مدرک تحصیلی، انصراف و اخراج دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی می‌شود. ابلاغیه مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از امروز دوشنبه، یکم آبان ماه اجرا می‌شود.

در نامه رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت آمده است: با عنایت به موضوع ساماندهی ایفای تعهدات و درنظر گرفتن هزینه‌های آموزشی و پژوهشی و امکانات آموزشی و کمک آموزشی مورد نیاز برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز کشور براساس سرانه سالیانه تعیین شده از سوی سازمان برنامه و بودجه و به منظور رفع ابهامات مربوط به پرداخت هزینه‌ها در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری عمومی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به پیوست نامه شماره ۵۵۹۴/ ۵۰۰/ د مورخ ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۲ معاون آموزشی وزارت بهداشت جهت اجرا از تاریخ یکم آبان ماه ابلاغ می‌شود.»

بر اساس ابلاغیه مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مبنای محاسبه خسارت و هزینه‌های ناظر به انصراف و اخراج تمام دانشجویان از تاریخ یکم آبان ماه مطابق مبلغ جدید است اما دانشجویانی که تا پیش از آبان ماه نسبت به ارائه درخواست و تکمیل پرونده انصراف اقدام کرده‌اند و صرفا منتظر تایید نهایی جهت پرداخت هزینه انصراف خود بوده‌اند، امکان پرداخت خسارت انصراف با همان مبلغ قبلی را دارند.

دانشجویانی که نسبت به فرایند ثبت‌نام و انتخاب واحد اقدام کرده‌اند اما در کلاس درس حاضر نشده‌اند، مشمول پرداخت  شهریه ثابت (۲۰ درصد هزینه کل یک نیمسال) هستتند. همچنین دانشجویان در نیم‌سال‌های تحصیلی که از مرخصی تحصیلی با احتساب در سنوات استفاده کرده‌اند، مشمول پرداخت هزینه خسارت انصراف به میزان شهریه ثابت هستند.

هفته گذشته، نامه‌ای از دکتر ابوالفضل باقری‌فرد، معاون آموزشی وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به ابراهیم گلمکانی، دبیر هیات‌های امنا، مجامع و شوراهای وزارت بهداشت در گروه‌های تلگرامی منتشر شد. معاون آموزشی وزارت بهداشت در این نامه پیشنهاداتی درباره میزان وثیقه دانشجویان برای خروج از کشور و میزان هزینه تعهدات خرید خدمت برای افرادی که براساس ضوابط قانونی امکان خرید دارند، ارائه داده بود. پیشنهاد معاون آموزشی وزیر بهداشت محدود به وثیقه خروج از کشور و هزینه خرید تعهدات خدمت نمی‌شود، بلکه شامل هزینه انصراف، اخراج و استنکاف دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای مقاطع دکتری تخصصی Ph.D، دستیاری تخصصی، دستیاری فوق‌تخصصی و فلوشیپ می‌شود.

این مبالغ بر مبنای سرانه اختصاص یافته برای تربیت هر دانشجوی مورد نیاز کشور که از سوی سازمان برنامه و بودجه لحاظ می‌شود، درنظر گرفته شده است.

در نامه معاون آموزشی وزیر بهداشت آمده است: «میزان وثیقه دانشجویان برای امکان خروج، معادل سرانه اعلام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ است.» همچین در بخش دیگری از این نامه آمده است: «از سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ هزینه خرید تعهدات برای افرادی که قانونی امکان خرید دارند و هزینه انصراف و استنکاف دانشجویان تحصیلات تکمیلی (دکتری تخصصی Ph.D، دستیاری تخصصی، دستیاری فوق‌تخصصی و فلوشیپ) مطابق سرانه اختصاص یافته برای تربیت دانشجوی مورد نیاز کشور که از سوی سازمان برنامه و بودجه  سال ۱۴۰۲ به اضافه هزینه‌های پرداخت شده، جریمه هزینه و فرصت از دست رفته (شامل جریمه، کمک هزینه و سرانه) است.»

سرانه سالانه تربیت هر دانشجوی مقطع کارشناسی علوم‌ پزشکی ۸۵۲ میلیون ریال است. همچین میزان سرانه تربیت هر دانشجوی مقطع کارشناسی‌ارشد رشته‌های علوم‌پزشکی نیز به یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال می‌رسد. میزان سرانه سالانه تربیت هر دانشجو برای تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری تخصصی بنابر اعلام سازمان برنامه و بودجه، ۲ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال است. همچنین سرانه تربیت دانشجوی ۳ رشته‌ پرطرفدار علوم‌پزشکی یعنی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی معادل ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال است.

میزان سرانه تربیت دستیاران بالینی بر اساس محاسبات سازمان برنامه و بودجه معادل ۳ میلیارد و ۱۲۴ میلیون ریال است و این سرانه برای دوره فوق‌تخصصی و فلوشیپ نیز ۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال است.

میزان سرانه سالانه تعیین شده سازمان برنامه و بودجه برای تربیت دانشجو در سال ۱۴۰۲
مقطع تحصیلیمبلغ
کارشناسی۸۵۲ میلیون ریال
کارشناسی‌ارشدیک میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال
دکتری تخصصی Ph.D۲ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال
پزشکی ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال
دندانپزشکی ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال
داروسازی ۲ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال
دستیاران بالینی۳ میلیارد و ۱۲۴ میلیون ریال
فوق‌تخصص و فلوشیپ۳ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال
No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا