شناخت عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، سالانه بیش از ۱۷ میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر بیماری های قلبی عروقی از دست می دهند، که حدود هشتاد درصد از این آمار با بهره مندی از شیوه سالم زندگی، فعالیت بدنی و خودداری از سیگار و الکل قابل جلوگیری هستند.

همچنین بر اساس آمار فدراسیون جهانی قلب، مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی تا سال ۲۰۳۰ به ۲۳ میلیون نفر خواهد رسید که کاهش این آمار نیازمند تلاش کارشناسان و جامعه پزشکی برای حل معضل بیماری های قلبی عروقی است. فشار خون، قند خون و کلسترول بالا، استعمال دخانیات، چاقی و مصرف ناکافی میوه و سبزیجات، از مهم ترین عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی محسوب می شود؛

مطالعات اعضای فدراسیون جهانی قلب نشان می دهد با رعایت ۱۰ نکته طلایی می توان تا هشتاد درصد از مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی جلوگیری کنیم:

  • سیگار را ترک کنید
  • الکل را کنار بگذارید
  • مصرف نمک را کاهش دهید
  • روزانه حدود ۳۰ دقیقه ورزش کنید
  • با ماهی، غذاهای پرفیبر، میوه و سبزیجات آشتی کنید
  • شاد باشید و استرس را کنار بگذارید
  • به خواب خود اهمیت دهید
  • بررسی دوره ای وضعیت سلامت خود را فراموش نکنید
  • از علایم بیماری های قلبی آگاه باشید

در صورت وجود بیماری های قلبی در خانواده، به سلامت خود اهمیت دهید و نسبت به علایم بیماری آگاه باشید

عادت های رفتاری غلط، احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهند

۱- نشستن طولانی مدت: نشستن بیشتر از پنج ساعت در روز، یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری های قلبی است؛ نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر یا فرمان اتومبیل، به معنای زندگی بی تحرک است که زمینه را برای بیماری های قلبی فراهم می کند؛ می توانیم با پنج دقیقه پیاده روی پس از ۴۵ دقیقه نشستن، اثر مخرب نشستن را کاهش دهیم.

۲- عدم توانایی در کنترل خشم: خشم همراه با اضطراب، یکی از دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است؛ افرادی که به سرعت عصبانی می شوند، سه برابر بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دارند؛ خشم همراه با استرس سبب افزایش فشار خون، اختلال در ضربان قلب و گرفتگی عروق می شود؛ بهتر است هنگام عصبانیت چند نفس عمیق بکشید؛ این کار نخستین و مهم ترین گام در کنترل خشم است.

۳- نگرش بدبینانه: بدبینی و منفی نگری علاوه بر افزایش احتمال بیماری های قلبی، احتمال دیابت، فشار خون و کلسترول بالا و افسردگی را افزایش می دهد.

۴- کم خوابی: ضرر کم خوابی برای بدن به اندازه استرس مخرب است؛ کم خوابی سبب اختلال در هورمون های کورتیزول و آدرنالین می شود و احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهد؛ هشت ساعت خواب برای بزرگسالان توصیه شده است.

۵- عدم توجه به بهداشت دهان و دندان: نفوذ باکتری های حاصل از بیماری های لثه به عروق کرونر قلب، یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است؛ متخصصان توصیه می کنند که علاوه بر مراجعه دوره ای به پزشک و استفاده از مسواک و دهان شویه، استفاده از نخ دندان نیز جدی گرفته شود. مراجعه منظم به پزشک یکی از مهم ترین روش های پیشگیری از بیماری های قلبی است.

مریم کوهکن

کارشناس واحد پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای انقلاب

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا