ضرورت مشارکت جدی فرهنگستان هنر در تدوین سند موسیقی و سینما

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با وجود گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، هنوز سند موسیقی در کشور به تصویب نرسیده است و سندهای دیگر ازجمله سند صنایع دستی، سند نوشت افزار و سند سینما هم این چنین هستند که ضروری است در این زمینه کار و تلاش بیشتری انجام شود و فرهنگستان هنر می‌تواند در این زمینه مشارکت جدی داشته باشد.

به گزارش سیناپرس به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در فرهنگستان هنر؛ ضمن بازدید از این فرهنگستان، با مجید شاه حسینی رییس فرهنگستان دیدار و گفتگو کرد. در ابتدای این جلسه شاه حسینی به ارائه نکاتی درباره مسائل جاری فرهنگستان هنر و برنامه‌های پیش رو پرداخت.

خسروپناه در این دیدار با تاکید بر استفاده فرهنگستان هنر از ظرفیت‌های مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در حوزه هنر گفت: فرهنگستان هنر باید حکمرانی پژوهشی داشته باشد و در جایگاه حکمرانی کشور به ظرفیت‌های علمی اساتید دانشگاه و پژوهشگران از ناحیه حاکمیت توجه کافی داشته باشیم.

وی با تاکید بر پرهیز از ورود به تصدی‌گری توسط نهادهای حکمرانی تصریح کرد: مجموعه‌های سیاست‌گذار باید تصدی‌گری کنند و البته این موضوع درخصوص دبیرخانه شورای عالی نیز تسری دارد.

فرهنگستان هنر حکمرانی شبکه ای ذی نفعان را در دستور کار قرار دهد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه فرهنگستان هنر باید حکمرانی شبکه‌ای ذی نفعان را در دستور کار خود قرار دهد، گفت: در نوشتن اسناد باید مشارکت حداکثری افراد اهل فن را مدنظر داشته باشیم.

خسروپناه با اشاره به تعداد محدود رشته‌های آموزشی دانشگاهی کشور در زمینه‌های هنری، افزود: فرهنگستان هنر در باب توسعه رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های مورد نیاز در موضوعات هنر، می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: باید دانشگاه‌های کشور را در مسیر نوآوری و نظریه‌پردازی حوزه هنر فعال کنید. سیاست‌گذاری و راهبری دانشگاه‌های هنر در کشور بر عهده فرهنگستان است و نباید در برنامه‌ریزی‌ها کاری کنیم که بار اضافه به فرهنگستان تحمیل شود.

وی با اشاره به تدوین سند موسیقی و در دستور کار بودن اسناد سیاستی در موضوعات مرتبط با هنر تاکید کرد: با وجودی که چهار دهه از انقلاب اسلامی می‌گذرد ولی هنوز سند موسیقی در کشور به تصویب نرسیده است و سندهای دیگر ازجمله سند صنایع دستی، سند نوشت افزار و سند سینما هم این چنین هستند که ضروری است در این زمینه کار و تلاش بیشتری انجام شود و فرهنگستان هنر می‌تواند در این زمینه مشارکت جدی داشته باشد.

در این دیدار محمدحسین ساعی از اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حضور داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا