تولید پارچه دیر سوز صد در صد پنبه

با توجه به کاربرد الیاف و منسوجات در زندگی روزمره و اینکه منسوجات از جمله مواد قابل اشتعال هستند و این مواد می توانند هر ساله خسارات مالی و جانی زیادی دراثر آتش گرفتن به وجود آورند، لازم است در بعضی موارد منسوجاتی دیرسوز تولید شود.

به گزارش سیناپرس، در عمل هرگز نمی توان پارچه را به صورتی درآورد که اصلا آتش نگیرد اما با استفاده از الیاف ضد آتش یا به کارگیری مواد شیمیایی جهت تکمیل پارچه، در نهایت می توان منسوجاتی تولید کرد که قابلیت کند کنندگی شعله را داشته باشند.

از دستاوردهای مهمی که پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر طی سال های گذشته بدست آورده اند، تولید پارچه دیرسوز صد در صد پنبه ای است. یکی از ویژگی های لباس پارچه دیرسوز تولید شده استفاده از الیاف پنبه برای تولید پارچه است. برخی از پوشاک مقاوم در برابر آتش از الیافی تهیه می شوند که ذاتا ضدآتش هستند اما راحتی مناسبی نداشته و قیمت بالایی دارند.

از سوی دیگر الیاف پنبه ذاتا از مواد آتش گیر هستند اما راحتی پوشاک تهیه شده از آنها نسبت به دیگر الیاف، بیشتر است. پارچه دیر سوز تولید شده این مجموعه علاوه بر مقاوم بودن در برابر شعله و پاشش مذاب، راحتی مطلوبی را برای افراد فراهم می آورد.

گفتنی است، این طرح دارای گواهی ثبت اختراع از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. کیفیت و قیمت آن نیز قابل رقابت با محصولات مشابه اروپایی است.

گزارش: مهگل غفاری

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا