بازچرخانی آب فاضلاب ها با تولید دستگاه ازن ژانراتور صنعتی

پژوهشگران یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در سرای نوآوری های دانشگاه آزاد موفق به تولید دستگاه ازن ژانراتور صنعتی شده اند؛ این دستگاه در صنایع مختلف مانند داروسازی و آزمایشگاهی، نساجی، تصفیه فاضلاب و بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

شاهین آرامش، مسوول و کارشناس فنی این شرکت دانش بنیان در گفتگو با سیناپرس گفت: ازن، گاز اکسید کننده قوی است که در صنایع مختلف مانند داروسازی و آزمایشگاهی، نساجی، ضدعفونی گیاهان دارویی، تصفیه فاضلاب، تولید و بسته بندی آب بطری، تصفیه آب آشامیدنی، استخر، پرورش دام، آبزیان، آرد و نان، بسته بندی مواد غذایی، بیمارستان ها، هتل ها و رستوران کاربرد دارد.

وی به اهمیت ساخت این دستگاه پرداخت و اظهارداشت: در حال حاضر ماده های اکسید کننده، تصفیه کننده و ضدعفوی کننده زیادی در علم مواد شیمیایی مانند کلر و دستگاه های UV وجود دارد اما مهمترین مزیت ازن این است که اثری برجای نمی گذارد، اثرگذاری خیلی قوی و سریعتری نیز نسبت به دیگر مواد ضدعفونی کننده دارد. ازن به دلیل اینکه اثری باقی نمی گذارد عوارضی برای انسان عوارضی به همراه ندارد.

وی خاطرنشان کرد: این دستگاه پیش از این وارداتی بود و عمدتا از کشور فرانسه وارد ایران می شد اما پژوهشگران این شرکت توانسته اند با مهندسی معکوس، این دستگاه را تولید کنند.

وی افزود: قیمت این دستگاه ارزان تر از نمونه مشابه خارجی اش است. همچنین کیفیت آن نیز با نمونه مشابه وارداتی اش برابری می کند زیرا این دستگاه بر اساس یک سری پارامتر و مطابق با استاندارد جهانی ساخته شده است. از سوی دیگر این دستگاه در داخل کشور تولید شده بنابراین اگر قطعه ای خراب شود، به راحتی قابل تعمیر است. کارفرما یا مشتری نیز دیگر نگرانی بابت متوقف شدن فرایند کاری اش ندارند.

این پژوهشگر، نیاز نداشتن به مصرف آب در راکتورها برای خنک کاری، استفاده از راکتورهای مجزا برای افزایش بهره وری دستگاه، قابلیت تنظیم جریان و فرکانس به منظور عملکرد بهینه، استفاده از برد الکترونیک بهینه شده برای ثبات عملکرد دستگاه ها، دارا بودن سیستم محافظت هوشمند کنترل دما و هشدار صوتی و نوری را از جمله مزایای استفاده از دستگاه ازن ژنراتورهای صنعتی برشمرد و به سیناپرس گفت: نحوه کارکرد این دستگاه متفاوت است. در دستگاه تولیدی شرکت ما، مولکول های دی اکسید اکسیژن پس از ورود به بخش الکتریکی، شکسته شده و به دو مولکول اکسیژن تبدیل می شوند. سپس مولکول های شکسته شده با مولکول های دی اکسید اکسیژن بخش ورودی واکنش نشان می دهند و به گاز ازن تبدیل می شوند.

آرامش به کاربرد ازن در صنعت نساجی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر صنایع نساجی دو مشکل عمده دارند. یک، پساب رنگرزی شان خیلی کدر است از اینرو سازمان محیط زیست اجازه نمی دهد پساب آنها وارد سیستم فاضلاب شود. یکی از خاصیت های عمده ازن رنگبری است. ازن به راحتی می تواند رنگ های کدر را بشورد و رنگبری پساب ها را انجام دهد. دوم، به روی لباس های رنگریزی شده و تولیدی، رنگ باقی می ماند که نیاز به رنگبری دارند. به عنوان مثال لباس جین در ابتدا رنگ بسیار تیره ای دارد، پس از سنگ شویی رنگ آن روشن تر می شود. ازن می تواند این کار را راحت تر و سریعتر انجام دهد. همچنین برای کارفرما نیز صرفه اقتصادی بیشتری به همراه دارد زیرا هزینه استفاده از ازن کمتر از مواد شیمیایی است.

وی یادآورشد: ازن در صنعت دامداری، طیور و شیلات نیز کاربرد زیادی دارد. ضد عفونی تجهیزات، ضد عفونی آب آشامیدنی دام، جلوگیری از انتقال و تکثیر سالمونلا و اشرشیاکلی، افزایش رشد دام و تولید شیر، ضدعفونی هوا و بوبری محیط، پیشگیری از ورم پستان و بیماری های گوارشی، تصفیه فاضلاب دامداری و کاهش COD از جمله مزایای استفاده از ازن در صنعت دامداری است. در صنعت مرغداری نیز مزایایی مانند بوبری محیط مرغداری، حذف ویروس و باکتری( مانند آنفلوآنزای مرغی)، حذف آفلاتوكسين موجود در خوراک طیور، ضدعفونی آب مصرفی و جلوگیری از تشکیل ترکیبات سرطان زا (مانند تری هالومتان ها)، حذف مواد بیماری زا و کاهش مرگ و میر طیور، افزایش تعداد و اندازه طیور، فاقد هرگونه باقی مانده شیمیایی، استفاده در محل بدون نیاز به هیچ گونه مواد مصرفی دارد.

وی تاکید کرد: مقابله موثر با بیماری لکه سفید در آبزیان، افزایش اکسیژن محلول در آب، کاهش مصرف آب جبرانی در سیستم های RAS، مکمل یا جایگزین فرایندهای درمانی آبزیان، افزایش شفافیت و کریستالی شدن آب آکواریوم، افزایش در تکثیر و زادآوری آبزیان، حذف بوی بد ناشی از تجزیه ضایعات آبزیان، حذف ترکیبات سمی نیتروژنی مانند آمونیاک، آمونیوم و نیتریت، کنترل بیماری ها و جلوگیری از شیوع اشرشیاکلی، سامونلا اینترتیدیس و لیستریامونوسایتوژنز نیز از جمله مزایای استفاده از ازن در شیلات است.

وی به کاربرد ازن در صنعت گیاهان دارویی نیز اشاره کرد و در این خصوص به سیناپرس گفت: گیاهان دارویی نیز پیش از تولید و استفاده باید ضدعفونی شوند. ازن می تواند این عمل ضد عفونی کردن را انجام دهد.

آرامش افزود: امروزه کشور با مشکل بزرگ کم آبی مواجه است. ازن می تواند در این زمینه راهگشا باشد. با استفاده از ازن می توان در مناطق محروم که اکنون با مشکلات کم آبی دست و پنجه نرم می کنند، طرح بازچرخانی آب را پیاده کرد.  آب بازچرخانی شده با کمترین هزینه می تواند نیاز بخش کشاورزی و آب آشامیدنی برخی از مناطق کشورمان را تامین کند. همچنین امروزه به علت افزایش قیمت آب و کمبود منابع آبی، صنایع ناگزیرند برای تصفیه آب فاضلاب ها و پساب ها از این دستگاه استفاده کنند.

این پژوهشگر در پایان گفت: ما صفر تا صد این محصول را خودمان تولید کرده ایم اما برای پیشبرد اهداف بلند مدت مان نیاز به حمایت های دولتی داریم.

گفتگو: فرزانه صدقی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا