طرح تجمیع دانشگاه خواجه نصیر تصویب شد

وزیر علوم از تصویب طرح تجمیع دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: این طرح در سفر ریاست جمهوری به استان تهران جزو مصوبات دولت سیزدهم قرار گرفت ضمن اینکه به دانشگاه خواجه نصیر نیز اجازه تهاتر داده شد.

به گزارش سیناپرس، دکتر محمدعلی زلفی گل در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید و پیشین دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در خصوص علت تغییر ریاست این دانشگاه گفت: دکتر کریمی مزرعه شاهی رئیس سابق دانشگاه خواجه نصیر به دلیل کسالت چند باری با بنده تماس گرفتند و تاکید کردند که به دلیل توصیه پزشکان باید از فعالیت‌های استرس‌زا دوری کنند، لذا امکان ادامه مدیریت دانشگاه را ندارند به همین جهت تصمیم به ایجاد تغییر در پست ریاست دانشگاه گرفتیم.

وی همچنین از تصویب مصوبه تجمیع دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: خوشبختانه این طرح در سفر ریاست جمهوری به استان تهران جزو مصوبات دولت سیزدهم قرار گرفت، ضمن اینکه به دانشگاه خواجه نصیر اجازه تهاتر داده شد. بر این اساس، این دانشگاه می‌تواند ملک خود را بجای اینکه بفروشد و پول آن به خزانه دولت واریز کند ، به یک مجری پروژه یا شرکتی که کار ساخت و ساز انجام می‌دهد واگذار کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: برنامه تهاتر املاک دانشگاه خواجه نصیر یک الگو برای دانشگاه‌های دیگر شد و سایر دانشگاه‌ها نیز می‌توانند از این برنامه الگوبرداری کنند.

وزیر علوم در ادامه خاطرنشان کرد: در وزارت علوم کمیته ۹ نفره انتصابات که دو وزیر سابق نیز عضو آن هستند در خصوص انتخاب روسای دانشگاه‌ها تصمیم می‌گیرند. در واقع آنها برنامه‌ها و توانمندی‌های افراد را بررسی و به ترتیب بر اساس اولویت گزینه‌ها را به ما معرفی می‌کنند و بنده نیز قبل از انتخاب هر رئیس دانشگاهی برنامه چهار ساله از آنها دریافت می‌کنم تا میزان شناخت و ارزیابی‌های او از دانشگاه را مورد بررسی قرار دهم.

وی خاطرنشان کرد: رئیس دانشگاهی که فقط اتاق خود را بشناسد در برنامه‌های خود موفق نخواهد شد. بنابراین توصیه من این است که رئیس دانشگاه کارهای درون دانشگاه را به معاونت‌های خود و پیگیری‌های بیرون را خود انجام بدهد و هر چقدر رئیس دانشگاه در پیگیری‌ها مصمم‌تر باشد کارها به خوبی پیش خواهد رفت.

دکتر زلفی گل همچنین خاطرنشان کرد: یکی از پیگیری‌هایی که ما در دانشگاه خواجه نصیر در راستای اجرای مصوبات داشتیم این بود که برای اجرای مصوبه تجمیعی که رئیس جمهور تصویب کرد باید با استاندار هماهنگ می‌شدیم که البته جلسه‌ای در این زمینه برگزار شد و استاندار نیز برای انجام تمامی خواسته‌های ما قول همکاری داد و در این راستا زمینی متعلق به جهاد کشاورزی قرار است به دانشگاه خواجه نصیر واگذار شود. همچنین قول داده شد که در راستای برنامه تهاتر ساختمان‌هایی که قرار است تهاتری شوند به کمیسیون ماده ۵ بروند و آنجا از ارزش آموزشی به تجاری تبدیل شوند تا آورده زیادی برای دانشگاه داشته باشند.

وزیر علوم در خصوص وضعیت بودجه دانشگاه‌ها نیز گفت: هر رئیس دانشگاهی که اراده کند و پیگیری‌های لازم را انجام دهد می‌تواند اعتبارات اختصاصی را اصلاح نماید و برخی روسای دانشگاه به دلیل اینکه محجوب هستند پیگیری‌های لازم را انجام نمی‌دهند. در نتیجه در بودجه نیز به مشکل برخورد می‌کنند. بنابراین توصیه می‌کنم روسای دانشگاه‌ها در این زمینه با جدیت وضعیت را پیگیری و بودجه‌ها را اصلاح کنند.

دکتر زلفی گل در پایان از تخصیص بودجه تجهیز به دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: علاوه بر آن ما مجدد اعتبارات ویژه‌ای خواهیم پرداخت. ضمن اینکه تعجب می‌کنم چرا علی رغم اینکه تمامی دانشگاه‌ها در پرداخت حق التدریس، حق التحقیق و پژوهانه خود به‌روز هستند چرا این وضعیت در دانشگاه خواجه نصیر رعایت نشده است.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا