اولین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی فراخوان داد

فراخوان اولین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی از سوی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران منتشر شد.

به گزارش سیناپرس به نقل از دانشگاه تهران، اولین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی روز یکشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۲ همزمان با روز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، به میزبانی دانشکده حکمرانی این دانشگاه برگزار می‌شود.

محورهای اولین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی با تاکید بر حوزه‌های حکمرانی سرزمینی و سیاست، اقتصاد، فرهنگ، جامعه، محیط زیست، کشاورزی، آموزش، امنیت، نوآوری و آینده تعیین شده است. محورهای ویژه کنفرانس نیز با تمرکز بر رویکردهای آزمایشگاهی و راهکارها و ساز و کارهای تجربی و مشارکتی حل مسئله‌های ناترازی انرژی، کاهش ارزش پول ملی، فقر و فاصله طبقاتی، تمرکزگرایی و کاهش منابع آب در کشور تعریف شده است.

بر اساس اعلام دبیرخانه کنفرانس، مخاطبان کنفرانس حداکثر تا ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۲ فرصت دارند تا اصل مقالات خود را در محورهای عمومی و ویژه کنفرانس از طریق سایت کنفرانس به نشانی https://govconf.acnf.ir ارسال کنند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی کشور، بنیاد ملی نخبگان، شهرداری تهران و برخی دیگر از سازمان‌ها و نهادهای ملی و محلی کشور از جمله حامیان اولین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی هستند.

مجید غلامی، دبیر اجرایی اولین کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی، همزمان با صدور فراخوان این کنفرانس از «ترویج گفتمان بومی حکمرانی مبتنی بر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»، «تحلیل ابعاد دانش حکمرانی بر اساس اولویت‌ها و نیازهای نظام مسائل کشور»، «جمع‌سپاری و هم‌افزایی تلاش‌های نظری و عملی در زمینه دانش حکمرانی در کشور»، «تعامل نظری و عملی دستگاه‌های مسئول و پژوهشگران و اندیشمندان حوزه حکمرانی»، «تلاش برای ترویج و گفتمان‌سازی گزاره‌های بنیادین حکمرانی ایرانی اسلامی در قرن حاضر» و «همگرایی در زیست بوم دانش حکمرانی کشور» به عنوان اهداف کنفرانس نام برد.

عضو هیات علمی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید یک نگاه ملی، فراجناحی و مبتنی بر منافع ملی کشور به نظام مسائل حکمرانی و اداره کشور داشته باشیم، بیان داشت: ضرورت اصلی تحقق نگاه ملی و فراجناحی به مسئله‌های پیش روی حکمرانی در کشور، همگرایی بین ارکان دانش و عمل حکمرانی و پرهیز از تلاش‌های پراکنده، مقطعی و بخشی‌نگر در زمینه حکمرانی است. در این راستا، پایه‌گذاری کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی را گامی برای ایجاد همگرایی بین ارکان دانش و عمل حکمرانی و ترویج نگاه مبتنی بر منافع ملی در حل مساله‌های حکمرانی در کشور می‌دانیم.

معاون آزمایشگاه خط مشی و حکمرانی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ما باید تلاش کنیم ادبیات علمی و دانش تولید شده در کشور بویژه در حوزه علوم انسانی و اجتماعی به سمت بومی شدن برود. آنچه که در کنفرانس ملی حکمرانی دانش مبنا؛ حکمرانی سرزمینی برای ما اهمیت دارد این است که رویکردهای نظری موجود در علوم انسانی و اجتماعی تا چه حد برای حل نظام مسائل ایران گره‌گشا خواهند بود و باید به چه سمتی سوق پیدا کنند.

وی افزود: قصد داریم این کنفرانس به عنوان یک بستر جمع‌سپاری راه‌حل‌های دانشمندان جوان کشور در کمک به مدیران کشور عمل کند و لذا تلاش خواهیم کرد در این کنفرانس به سمت راهکارهای عملیاتی و کاربردی برویم. همچنین این کنفرانس را در تعامل با زیست بوم نوآوری و فناوری کشور به پیش خواهیم برد چون معتقد هستیم یکی از مهمترین اولویت‌های حکمرانی کشور، تعامل و هم‌افزایی سه نهاد مدیران کشور، اندیشمندان دانشگاهی و نخبگان حوزه نوآوری و فناوری است.

عضو هیات علمی دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: معتقدیم علیرغم برخی چالش‌های موجود در حکمرانی کشور، اما جمهوری اسلامی ایران دارای الگوهای موفق حکمرانی بویژه در حوزه امنیت ملی، پایداری سرزمینی و مردمی‌سازی ساز و کارهای اداره کشور است، که در این کنفرانس برای ادبیات‌سازی و تصویرسازی این الگوهای موفق جهت ارائه به جهان تلاش خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه آزمایشگاه خط مشی و حکمرانی دانشگاه تهران بازوی اصلی برگزاری این کنفرانس است، بیان داشت: در این کنفرانس به دنبال راهکارها و سازوکارهای تجربی و کاربردی برای حل نظام مسائل کشور هستیم که این موضوع به عنوان هدف اصلی تاسیس آزمایشگاه خط مشی و حکمرانی نیز شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا