کشف سیستم پیشرفته آبرسانی در سایت تاریخی ۳۶۰۰ ساله

باستان شناسان در پی حفاری های جدید خود در استان هنان واقع در مناطق مرکزی چین موفق شدند یک سیستم آبرسانی مربوط به بیش از ۳۶۰۰ سال پیش را کشف کنند. این یافته درک ما را از سیستم های مدیریت منابع آب در روزگار باستان  بهبود می بخشد.

به گزارش سیناپرس، در پی مطالعات و کاوش های جدید باستان شناسی در چین، سه بخش خندق مانند در خرابه های شهری از سلسله شانگ (۱۶۰۰تا ۱۰۴۶  قبل از میلاد) در منطقه ژنگژو، مرکز استان هنان کشف شد. گفتنی است این سازه ها با هم بزرگترین سیستم آبی را از دوره اولیه سلسله شانگ تشکیل می دهند که تاکنون کشف شده است.

به گفته باستان شناسان محلی، یکی از این بخش ها بر روی یک کانال رودخانه طبیعی ساخته شده است، در حالی که دو بخش باقی مانده کاملا مصنوعی بودند. یافته های باستان شناسان نشان می دهد حدود ۵۴۰ متر خندق با عرض حدود ۱۲ متر در عریض ترین نقطه و عمق تقریباً چهار متر در عمیق ترین نقطه برای انتقال آب به مناطق مورد نظر احداث شده بود.

یانگ ون ‌شنگ، معاون اداره باستان شناسی و موسسه میراث فرهنگی استان هنان، در این رابطه گفت: بر اساس مطالعه ما از موقعیت ‌های فضایی و آثار فرهنگی به‌ دست ‌آمده از خندق‌ ها، ما معتقدیم که آن ها به هم مرتبط بوده و به یک سیستم آبی بزرگ تعلق دارند که عظمت پایتخت شانگ را نشان می‌دهد.

خرابه های شهر حدود ۲۵ کیلومتر مربع را پوشانده و اعتقاد بر این است که این سایت دقیقا پایتخت سابق شانگ است که توسط امپراتور تانگ، اولین امپراتور سلسله شانگ ساخته شده است.

در یکی از بخش‌ های خندق، باستان ‌شناسان کانال‌ه ای باز مصنوعی و تأسیسات سنگی برای انحراف آب پیدا کردند، که نشان می‌ دهد در اوایل سلسله شانگ، طراحی عملکردی پیچیده‌ ای برای سیستم آب وجود داشته است. گفتنی است در حاشیه این تاسیسات آبرسانی، بقایای کارگاه های صنایع دستی برای ریخته گری مس و ساخت اشیاء استخوانی نیز یافت شد.

به گزارش سیناپرس، این خندق ها در نهایت به حوض ها و باغ ها در قسمت های شمالی شهر متصل می شدند، به این معنی که آب موجود در سیستم، نه تنها تولید و زندگی در شهر را تامین می کرد، بلکه برای محوطه سازی شهر نیز مورد استفاده قرار می گرفتد.

یانگ شوگانگ از موسسه استانی هنان در این رابطه گفت: کشف این سیستم آبی درک ما را از طرح شهر باستانی فوق افزایش داد که برای مطالعه عمیق برنامه ریزی شهری و تقسیم مناطق عملکردی در پایتخت سلسله شانگ اهمیت دارد.

مترجم: احسان محمدحسینی

منبع: english.news.cn

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا