اوریگامی ها، پرواز را با تغییر شکل متحول می کنند

اگر بخواهید حسگرهای محیطی را با انداختن آنها از یک پهپاد در یک منطقه وسیع توزیع کنید، قطعاً نمی ‌خواهید همه آنها در یک مکان فرود بیایند. به منظور جلوگیری از این اتفاق، دانشمندان دانشگاه واشنگتن، میکروبال های کوچک اوریگامی ساخته اند.

به گزارش سیناپرس، تقریباً به اندازه یک تمبر پستی بزرگ و وزن ۴۱۴ میلی گرم، هر میکروفلیر دارای بدنه ای صاف، انعطاف پذیر و مربع دارد که قطعات الکترونیکی مختلفی به آن متصل شده است. قطعات الکترونیکی شامل مواردی مانند میکروکنترلر، تراشه بلوتوث، مدار جمع ‌آوری انرژی خورشیدی و سنسور فشار است.

علاوه بر این، با استفاده از یک نوع اوریگامی الهام گرفته از برگ معروف به Miura-ori، بدن هر پرنده به گونه ‌ای تا می ‌شود که می ‌تواند تنها در ۲۵ میلی‌ثانیه بین دو حالت تغییر شکل دهد.

هنگامی که بدنه به سادگی صاف می شود، ریزپرنده در هنگام سقوط درست مانند برگ نارون به طور آشفته ای در هوا می چرخد. این الگوی پرواز به آن اجازه می ‌دهد تا مسافت افقی طولانی را در مسیر پایین طی کند و اگر در یک نسیم ملایم از ارتفاع ۴۰ متری پرتاب شود، می ‌تواند تا ۹۸ متر سفر کند.

با این حال، هنگامی که بدن میکروفلایر به سمت داخل تا می شود، دستگاه بیشتر شبیه یک برگ افرا مستقیماً به پایین می افتد. بنابراین، با تغییر دادن پروازهای منفرد در یک دسته رها شده از حالتی به حالت دیگر در زمان‌های مختلف، می‌ توان برخی از آنها را به طرفین منطقه رها کرده و برخی دیگر درست به سمت مرکز حرکت کردند.

هر دستگاه از طریق یک محرک الکترومغناطیسی داخلی تغییر وضعیت می دهد که به نوبه خود توسط سنسور فشار، تراشه بلوتوث یا یک تایمر در میکروکنترلر فعال می شود. تراشه بلوتوث همچنین می تواند داده های ضبط شده را انتقال دهد. نکته مهم این است که تمام وسایل الکترونیکی بدون نیاز به باتری توسط مدار خورشیدی تغذیه می شوند و علاوه بر این، انواع حسگرهای محیطی دیگر می توانند به آن اضافه شوند.

پروفسور ویکرام ایر (Vikram Iyer) دانشمند ارشد این پروژه می ‌گوید: میکرپلاس‌های کوچک ما می ‌توانند برای نظارت بر چگونگی تغییر دما، شرایط نوری یا سایر عوامل محیطی در اتمسفر هنگام فرود استفاده شوند. استقرار دسته‌ هایی از چنین ریزپرنده‌ها می ‌تواند به محققان کمک کند تا تصویری از آنچه برای کاربردهایی از جمله کشاورزی دیجیتال و نظارت بر تغییرات آب و هوا در حال رخ دادن است ترسیم کنند.

به گزارش سیناپرس، ایر همچنین بیان می ‌کند که در حالی که نمونه‌ های اولیه زیست تخریب ‌پذیر نیستند، اما تیم تحقیقاتی در حال کار بر روی توسعه میکروفلایرهایی است که پس از استقرار به طور نامحدود در محیط باقی نمی ‌مانند.

شرح کامل این پروژه در مقاله ای در مجله Science Robotics منتشر شده است.

مترجم: ندا جوادهراتی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا