اجرای ۲۷۰۰ پروژه تحقیقاتی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی

بیش از ۲۷۰۰ پروژه تحقیقاتی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اجرا می‌شود.

به گزارش سیناپرس، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: بخشی از پروژه‌های تحقیقاتی از گذشته شروع شده‌اند و اکنون ادامه دارند و در عین حال پروژه‌های جدیدی در حال تصویب هستند که در قالب برنامه‌ها و طرح‌های کلان می‌باشند.

حسین جعفری اظهار داشت: از دو سال گذشته ساماندهی پروژه‌های تحقیقاتی در بخش کشاورزی و برنامه‌محور کردن آنها را آغاز کرده‌ایم و به این منظور ۲۲ طرح کلان تاکنون در سازمان تصویب شده تا بخش مهمی از پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی در ذیل آن اجرا شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، چالش‌های تحقق سند امنیت غذایی احصا شده و برای حل چالش‌ها، برنامه‌های عملیاتی تدوین کرده‌ایم.

جعفری تصریح کرد: در حال حاضر برنامه عملیاتی تمام موسسه‌های تحقیقاتی مشخص شده است و کلیه پروژه‌هایی که تصویب می‌شود باید در راستای اهداف سند امنیت غذایی، اولویت‌های الگوی کشت یا تولید و حل چالش‌های کشاورزی و منابع طبیعی باشد .

وی با بیان این که در سازمان تات پروژه‌ها و طرح‌های پیشنهادی موسسات و مراکز با اسناد بالادستی و برنامه الگوی تولید تطبیق داده می‌شود، گفت: برای مثال براساس الگوی تولید، تحقیق در مورد حبوبات در استان‌هایی همچون کرمانشاه، لرستان و زنجان اولویت دارد و اگر محققی در استان سیستان و بلوچستان بخواهد بر روی حبوبات تحقیق کند، آن طرح تصویب نخواهد شد.

جعفری در همین حال گفت: تاکنون ۲۲ چالش تخصصی در بخش کشاورزی از سوی سازمان تات بر مبنای سند امنیت غذایی شناسایی و احصا شده است.

وی ارتقای بهره‌وری آب، تغییرات اقلیمی، کاهش ضایعات کشاورزی، حکمرانی آب و ارتقای بهره‌وری تولید محصولات زراعی و باغی را از مهمترین چالش‌ها برشمرد.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج در مورد چالش تغییرات اقلیمی نیز اذعان داشت: محققان موظفند بحث تغییر اقلیم را در طرح‌های خود ببینند.

وی با اشاره به هدفگذاری‌های مربوط به تولید جو و گندم دیم در سند امنیت غذایی کشور گفت: در این سند در افق ۱۴۱۱ عملکرد جو در اراضی دیم ۱۵۰۰ کیلوگرم در هکتار و عملکرد تولید گندم دیم دو تن در هکتار هدفگذاری شده و بر این اساس ما باید برای اقلیم‌های مختلف رقم‌های مناسب و سپس هسته‌های بذری متناسب با آنها را تولید کنیم.

جعفری اضافه کرد: در سند امنیت غذایی برای هر یک از محصولات، هدفگذاری شده و ما مطابق با این سند، تحقیقات را پیش می‌بریم.

وی درباره منابع مالی طرح‌های تحقیقاتی در بخش کشاورزی نیز ابراز داشت: اعتبارات طرح‌های تحقیقاتی از منابع داخلی موسسات تحقیقاتی و یا از محل سفارش تحقیق دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی تامین می‌شود و در این خصوص موسسات پژوهشی با محدودیت‌هایی مواجه هستند.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: اگر منابع مالی از محل اعتبارات عمومی به مقدار کافی تامین شود، سرعت انجام پروژه‌ها افزایش می‌یابد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا