فضانوردان روسیه رکود اقامت در فضا را شکستند

تجربیات پیشین نشان داده است که اقامت طولانی در فضا و شرایط بی وزنی می تواند تاثیرات نامطلوبی بر بدن انسان داشته باشد و به همین دلیل به طور معمول ماموریت های فضایی برای بازه های زمانی کوتاه تعریف می شوند اما گاهی به دلایل مختلف برخی فضانوردان مجبور به اقامت طولانی در مدار زمین می شوند.

به گزارش سیناپرس، دو فضانورد اهل روسیه توانستند رکورد اقامت در فضا را شکسته و نام خود را در تاریخ مطالعات فضایی این کشور ثبت کنند.

بر این اساس گفته می شود سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین ، از فضانوردان آژانس فضایی روسیه در طول یک ماموریت، رکورد زمان حضور در ایستگاه فضایی بین‌المللی  را به ثبت رسانده‌ اند.

لازم به ذکر است که پتیلین علاوه بر فضانوردی، خبرنگار ویژه خبرگزاری روسیه در ایستگاه فضایی بین‌المللی محسوب شده و اولین فضانورد – خبرنگار مستقر در مدار زمین به شمار می رود و از این نظر صاحب دو عنوان خاص است.

بر اساس گزارش های رسمی منتشر شده در این رابطه، آن ها از رکورد ثبت شده توسط همکار خود پیتر دوبروف که ۳۵۵ روز و ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه و ۲۱ ثانیه را در فضا سپری کرده بود عبور کرده و رکوردار بیشترین اقامت در مدار زمین شدند. این رکورد دقیقا در ساعت ۸ و ۴۰ دقیقه و ۱۱ ثانیه روز گذشته به وقت مسکو شکسته شده و به این ترتیب عنوان بیشترین مدت زمان اقامت در ایستگاه بین المللی فضایی در اختیار این دو فضانورد روس قرار گرفت.

به گزارش سیناپرس، پروکوپیف، پتلین و فرانک روبیو فضانورد ناسا سپتامبر گذشته به ایستگاه فضایی بین ‌المللی رسیدند. در ادامه ماموریت آن ها تا ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۲۳ تمدید شد، زیرا یک حلقه مایع خنک کننده در رادیاتور خارجی فضاپیمای سایوز MS-22 که به پایگاه مداری متصل شده بود، در ۱۵ دسامبر سال گذشته میلادی با نشت مواجه شد.

مترجم: نیروانا محمدحسینی

منبع: tass

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا