ثبت تصاویر کفتار راه راه در استان اردبیل

برای اولین بار در استان اردبیل تصاویر کفتار راه راه بوسیله دوربین‌های تله‌ای توسط محیط بانان شهرستان خلخال ثبت شد.

به گزارش سیناپرس اردبیل، حسن قاسم پور، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: دوربین‌های کارگذاشته شده توسط ماموران یگان حفاظت شهرستان خلخال در منطقه حفاظت شده آق داغ، برای اولین بار در استان اردبیل تصاویری از کفتار از گونه راه راه را بصورت عکس و فیلم ثبت کرد.

قاسم پور ادامه داد: تصاویر و فیلم‌های تهیه شده از کفتار به همراه مختصات و موقعیت جغرافیایی، زمان و تاریخ دقیق ثبت تصاویر در بررسی‌ها و پژوهش‌های آتی این گونه جانوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه این گونه در لیست سرخ جهانی (IUCN) در طبقه در شرف تهدید واقع شده است، ضمن تشکر از زحمات شبانه روزی همکاران در ثبت و ضبط تصاویر و حفاظت از تمامی گونه‌های جانوری و گیاهی گفت: ثبت تصاویری از این گونه کمیاب و عمدتا شب شکار طی تلاش‌های دو ماهه محیط بانان شهرستان خلخال انجام شده و خرید تجهیزات مربوطه از جمله دوربین‌های تله‌ای کمک شایانی به این امر کرده است.

کفتار بیشتر شبگرد است، اما گاهی اوقات اول صبح و دم‌غروب هم دیده می‌شود. این حیوان اغلب به صورت تنها و گاهی هم با خانواده زندگی می‌کند. کفتار دشمن طبیعی ندارد، ولی امروزه یکی از اصلی‌ترین دلایل کم شدن جمعیت آن‌ها را می‌توان به تصادف‌های جاده‌ای نسبت داد چرا که برخی از آن‌ها برای خوردن لاشه حیواناتی که تصادف کرده‌اند به جاده‌ها می‌آیند و متاسفانه خود قربانی تصادف‌های جاده‌ای می‌شوند.

کفتار‌ها به عنوان لاشه‌خواران طبیعی، نقش به سزایی در پاکسازی طبیعت از انواع آلودگی‌ها و پیشگیری از شیوع انواع بیماری‌های خطرناک حیات‌وحش و بیماری‌های مشترک بین حیوانات وحشی با دام و انسان دارند.

منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال به دلیل تنوع زیستی و وجود گونه‌های نادر گیاهی و جانوری مهم‌ترین منطقه تحت مدیریت استان اردبیل محسوب می‌گرد.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا