آیا بیماری های اسکلتی و عضلانی با اوزون تراپی قابل درمان است؟

سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

آیا بیماری های اسکلتی و عضلانی با اوزون تراپی قابل درمان است؟ اوزون درمانی چه مزایایی دارد و بیماران باید چند جلسه درمانی اوزون تراپی داشته باشند؟

به گزارش سیناپرس، اوزون درمانی یا اوزون تراپی به شیوه درمانی می گویند که جزو پزشکی جایگزین به شمار می آید. در این شیوه درمانی به منظور درمان و بهبود حال برخی از بیماران مایع یا گاز یا محلول دارای اوزون را به روش های تزریقی خوراکی و یا پوستی وارد بدن بیمار می کنند.

اغلب این شیوه برای درمان مشکلاتی نظیر اختلالات و درد لگن، عفونت های دندان، جراحات و آسیب دیدگی های ورزشی، دردهای رنج آور مفصل گردن و کمر و … مورد استفاده قرار می گیرد.

اوزون تراپی خواصی از جمله ضدعفونی کننده زخم ها، قارچ کشی، باکتری کشی و بازدارندگی رشد ویروسی داشته و مولکول اوزون به عنوان روش درمان بیماری های قارچی و باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

جلسات درمانی اوزون تراپی

برای بیشتر اشخاص یک مرحله اوزون تراپی کفایت می کند. کاهش نشانه ها و علائم بیماری به وسیله این شیوه درمانی رضایت بخش خواهد بود در این صورت بیمار نیازی به درمان مجدد ندارد.

برخی افراد به منظور تحریک بیشتر بافت برای ترمیم و بازسازی سایر مراحل اوزون درمانی را انجام می دهند. لازم است پس از تزریق اوزون به میزان بهبودی بیمار توجه شود.

ایمنی اوزون تراپی

در صورتی که اوزون درمانی توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام شود، درمانی کاملا ایمن خواهد بود و می توان گفت عوارض جانبی آن بسیار محدود و در مواردی بدون عوارض جانبی است. تنها مشکلی که اوزون تراپی می تواند ایجاد کند این است که استنشاق گاز اوزون می تواند باعث پرکاری و التهاب مجاری هوا شود و بیماری مزمن انسداد ریه را شدت ببخشد.

مزایای اوزون تراپی

بعد از درمان از طریق اوزون درمانی شاهد کاهش درد بلافاصله پس از انجام تزریق خواهید بود. ضمن اینکه با بکارگیری از این روش، بافت ها و غضروف های بیمار ترمیم می شوند. این شیوه درمانی می تواند روی زانو بیشترین تاثیر را داشته باشد.

فواید اوزون درمانی

اوزون تراپی یا اوزون درمانی عوامل از بین برنده رادیکال های آزاد مانند گلوتاتیون پراکسیداز کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز را افزایش می دهد. اوزون درمانی از سیستم ایمنی بدن حفاظت می کند و آن را تامین می کند. اوزون درمانی عملیات اکسیژن رسانی به سلول ها را به صورت تحریک متابولیسم اکسیژن بهبود می دهد. اوزون تراپی تولید انرژی سلولی را افزایش می دهد و گردش خون را بهبود می بخشد و میزان ویکسوزیته خون را کم می کند و در نهایت اوزون تراپی سیستم محافظ عصبی را فعال می کند. این درمان موجب بهبود صدمات و آسیب دیدگی های مزمن ترمیم و بازسازی مفاصل، بهبود التهاب مفصل در اثر آسیب دیدگی های ورزشی و بهبود کلی از درد ماهیچه ها، مفاصل و عصب ها خواهد شد.

موارد کاربرد اوزون درمانی

اوزون درمانی برای درمان درد ،التهاب تخریب تاندون یا مفصل کاربرد دارد. در این روش درمانی رادیکال های آزاد درون اوزون با مواد داخل مفصل ترکیب می شوند و درد ناشی از التهاب را کاهش می دهند و همچنین موجب کوچک شدن فتق دیسک نیز می شوند. در مواردی که فرد دچار تخریب غضروف شده می توان از اوزون درمانی استفاده کرد. البته در مواردی که درد ناشی از فشار و وزن سنگین باشد، داروهای ضدالتهاب و مسکن پاسخگو است و نیازی به اوزون تراپی نیست اما در موادری که درمان دارویی موثر نیست و همچنین جراحی را نیز پزشک مناسب نداند می توان مقداری اوزون به آن ناحیه تزریق کرد که با اثرات ضد التهابی و ضد دردی که دارد برای درمان بیماران بسیار مناسب است.

*دکتر عباس دقاق زاده، متخصص دردهای اسکلتی و عضلانی

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا