وضعیت اقتصادی کشور تعداد گردشگران داخلی را محدود کرده است

مدیر خانه خلاق نقلی گفت: متاسفانه اکنون در شرایطی بسر می بریم که از نظر جذب توریست خارجی در نقطه صفر قرار داریم. همچنین با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، تعداد گردشگران داخلی نیز محدود شده است.

به گزارش سیناپرس، اکبر رضوانیان، مدیر خانه خلاق نقلی در حاشیه بازدید خبرنگاران حوزه علم و فناوری از این خانه خلاق گفت: این مرکز از سال ۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده است. بخشی از این مرکز به اقامتگاه بوم گردی اختصاص دارد. بخش دیگر آن نیز شامل سرداب است که با اخذ مجوز از وزارت ارشاد به تماشاخانه ای تبدیل شده است. در این مکان فعالیت های هنری مانند تئاتر و نمایشنامه خوانی انجام می شود.

وی افزود: فروشگاه‌ ها و کارگاه های صنایع دستی نیز از دیگر بخش‌های خانه خلاق نقلی است. این خانه خلاق با حضور معاون علمی سابق افتتاح شده اما متاسفانه تاکنون مورد حمایت این معاونت قرار نگرفته است. معاونت تنها در زمینه برگزاری رویدادهای خلاق و استارتاپ ها از ما حمایت می کند.

وی یادآورشد: اکنون در شرایطی بسر می بریم که از نظر جذب توریست خارجی در نقطه صفر قرار داریم زیرا توریست‌های خارجی که عمدتا چینی و روسیه ای هستند و  بیشتر در هتل های ۵ ستاره نه خانه های بوم‌گردی مستقر می شوند.

بنابر گفته مدیر خانه خلاق نقلی، زمان رونق گردشگری در این شهر معمولا در ۳ ماه اول سال است و در حال حاضر با رکود گردشگر مواجه هستیم. طی سال‌های ۹۳ تا ۹۷ شاهد ورود توریست‌های اروپایی زیادی به کاشان بودیم اما متاسفانه اکنون چیزی به نام توریست خارجی نداریم. از سوی دیگر با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، تعداد گردشگران داخلی نیز محدود شده است.

رضوانیان به دیگر فعالیت های نوآورانه این مجموعه اشاره کرد و در این زمینه گفت: ما در کنار فعالیت ‌های نوآوری، اقدام به برگزاری رویدادهای خلاقانه مانند جشنواره عروسکی نیز خلاق کرده ایم. هرچند رویکرد اصلی این رویداد خلاقانه است اما تاکنون هیچ حمایتی در این زمینه دریافت نکرده ایم.

وی درباره این جشنواره عروسکی اظهارداشت: عروسک‌هایی که در این جشنواره برگزار می‌شود، باید 3 ویژگی‌ “خلاق بودن عروسک‌ها”، “عروسک‌ها باید با ظروف  بازیافتی باشند” و “ایده‌های متفاوت در آن ارائه شده باشد” داشته باشند.

مدیر خانه خلاق نقلی، برگزاری جشنواره نقالی را از دیگر رویدادهای این مرکز دانست و گفت: این رویداد نیز آبان امسال برگزار می‌شود، اکنون فراخوان برگزاری این رویداد منتشر شده و اولین دوره آن در خانه نقلی و برخی از خانه‌های سنتی کاشان برگزار می شود.

وی تاکید کرد: برگزاری دورهمی نیز از دیگر برنامه‌های خانه خلاق نقلی است که تیر امسال این دورهمی با حضور ۹۰ خانه بوم‌گردی برگزار شد.

وی محدودیت دسترسی به شبکه های اجتماعی را از عمده ترین مشکلات خانه های بوم گردی برشمرد و گفت: این محدودیت باعث شد تا بسیاری از استارتاپ ها نتوانند فعالیت‌های خود را ادامه دهند به گونه‌ای که بسیاری از تیم ها که در بستر شبکه‌های اجتماعی راه اندازی شده بودند، ابزارهای بازاریابی خود را در حوزه‌ های صنایع دستی،  گردشگری و هنری از دست دادند.

رضوانیان ادامه داد: مکان استقرار غالب خانه‌های خلاق اغلب استیجاری است اما خانه خلاق نقلی تنها خانه بخش خصوصی بوده که مکان استقرارش متعلق به مجموعه است. من اعتقاد دارم در کشور تنها ۱۰ خانه خلاق باشد ولی با شیوه‌‌های حمایتی صحیح اداره شود زیرا خانه ‌های خلاق یک واژه پر محتوای اکوسیستم نوآوری کشور است که با تقویت آنها می‌ توان اتفاقات خوبی را رقم زند.

این فعال حوزه صنایع خلاق گفت: مشکل نداشتن توریست دست ما نیست اما ما سر ماندن مان در حال تلاشیم و اقدامات دیگری را اجرایی می‌کنیم. در زمان تحریم بهترین زمینه صادراتی کشور می‌ توانست صنایع دستی باشد چون این اقلام جز اقلام تحریمی نیستند ولی ما کمترین میزان صادرات را داریم.

رضوانیان نساجی، فرش، زری بافی و شعر بافی و زیلو را از جمله صنایع دستی کاشان نام برد و افزود: در هفته گذشته شهر کاشان شهر جهانی نساجی نامگذاری شد.

وی بر ضرورت توجه به رویکرد نوآورانه و خلاقیت در صنایع خلاق تاکید کرد و گفت: در دوره اول این جشنواره عروسکی، در یکی از نمایش‌ها با حضور ۴ کیسه زباله بود که در مدت یک ساعت برنامه اجرایی کرد.

وی در پایان گفت: در برخی مواقع خلاقیت، یک موضوع تکراری است اما تیم‌های خلاق توانستند از پارچه سنتی که در کاشان به تولید می‌رسد با کاربرد خلاقیت و نوآوری در مد و لباس استفاده کنند.

گزارش: فرزانه صدقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا